جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸
پرشین خودرو
خودروسازان مراقب باشند به مردم اجحاف نشود!
۱۲:۴۹ | ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
ایرانسل 2
/اختصاصی/هدایت وضع کنونی بازار خودرو برعهده کیست؟

خودروسازان مراقب باشند به مردم اجحاف نشود!

پرشین خودرو: هر چند تصمیمات اخیر دولت برای اختصاص ارز و از سویی نرخ تعرفه ها، موجب رونق تولیدات داخلی می شود اما بی تردید ادامه این وضع، بازار انحصاری را در اختیار خودروسازان داخلی قرار خواهد داد.

یک کارشناس صنعت خودرو، در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با اعلام این مطلب اظهار داشت: با توجه به ضوابط حاکم بر جریان واردات خودرو و مشکلات فعلی قیمت در بازار خارجی، خودروسازان داخلی باید به نحوی عمل کنند که در جریان رونق بازار داخلی ها به مردم اجحاف نشود و انتظار می رود این شرایط مبنایی برای تحول خودروهای داخلی باشد.

محمد تقی احمدیان افزود: خودروسازان نباید در این شرایط قیمت را آن گونه که عنوان می کنند افزایش دهند تا مصرف کنندگان خودروهای داخلی بیش از این تحت فشار قرار گیرند اما می توانند در شرایط بحرانی فعلی با در نظر گرفتن سود معقول، قیمت ها را افزایش دهند.

به گفته وی، در صورتی که قیمت ها بیش از انتظار بازار و توان اقتصادی جامعه افزایش یابد با رفع مسائل کنونی و باز شدن بازار، خودروسازان بواسطه بدبینی مردم با زیان بیشتری مواجه خواهند شد.

 

تحریم، خودروسازان


احمدیان تاکید کرد: خودروسازان داخلی باید کاری کنند که خودروها با سود و قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان داخلی برسد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: البته این اقدامات خودروسازان باید بدون توجه به وضع کنونی بازار خودروهای وارداتی صورت گیرد هر چند به هر میزان جلوی واردات گرفته شود برای رشد تولیدات داخلی بهتر است اما به شرط آنکه ارتقاء خودروهای داخلی همراه با جریان بهینه سازی در تولید همراه شود.

احمدیان همچنین اجرای چنین تصمیماتی در صنعت خودرو را بستگی به وجود مدیران شایسته دانست و اظهار داشت: خودروسازان نباید در جریان وضع فعلی بازار خودرو حرکت کنند و باید بدون توجه به مشکلات موجود در بازار خودروهای خارجی در جهت بهینه سازی تولیدات و سرمایه گذاری و بهبود کیفیت قدم بردارند.

وی افزود: امروز هدایت وضع کنونی بازار خودرو به مدیران توانمند شرکت های خودروساز بستگی دارد به طور قطع مدیران توانمند از فرصت ایجاد شده استفاده می کنند برای اینکه در این خلاء ایجاد شده خودروهایشان را بهینه سازی کرده و با مشارکت با شرکای خارجی، مدل های جدیدی را به بازار عرضه کنند.

این کارشناس صنعت خودرو در پایان با توجه به خروج آمریکا از برجام و احتمال قطع برخی از همکاری ها در شرکتهای خودروسازی خاطرنشان کرد: امروز خودروسازان زیادی علاقه مند به همکاری با صنعت خودرو ایران هستند کما اینکه شرکت های پژو و سیتروئن آمدند و با وجود اتفاقات اخیر همچنان بر ادامه همکاری ها تاکید دارند.

نظر بینندگان
!
!
!