پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
در جواب دیگران نه بگویید‎
۲۳:۴۷ | ۱۳۹۷/۰۳/۱۵
persiakhodro2

در جواب دیگران نه بگویید‎

پرشین خودرو: شما اجازه دارید هر زمان که نتوانستید کاری را انجام دهید در جواب دیگران نه بگویید‎

به گزارش پرشین خودرو به نقل ازتندرست نیوز، شما اجازه دارید هر زمان که نتوانستید کاری را انجام دهید در جواب دیگران نه بگویید و نیازی نیست برای این کار از کسی عذرخواهی کنید. «نه» گفتن نه‌تنها یک کار درست و اصولی در برابر برخی درخواست‌هاست بلکه یک مهارت نیز هست.

یک مهارت اساسی که شما را از بسیاری مشکلات راحت می‌کند. افرادی که قدرت نه گفتن ندارند معمولا از دوران کودکی این مشکل را داشته‌اند. این افراد تصور می‌کنند در صورتی که نیاز دیگران را برآورده نکنند نمی‌توانند مفید باشند یا شخصیت دوست‌داشتنی در نظر گرفته نمی‌شوند. این افراد فکر می‌کنند با لطف‌های بیش از حد می‌توانند دیگران را نسبت به خودشان مهربان نگه دارند.

باید از کودکی به فرزندانمان یاد بدهیم که در برابر دیگران بتوانند «نه» بگویند؛ راحت نه بگویند تا بسیاری از مشکلات به پایان برسد. در صورتی که از کودکی این اتفاق نیفتد، مشکل تا بزرگسالی نیز ادامه می‌یابد و عواقب آن تنها در برگیرنده خود فرد نیست و اطرافیان او نیز ممکن است دچار مشکل شوند و برخی افراد قدرتمند بتوانند از این افراد سوء‌استفاده کنند.

کسانی که نمی‌توانند در برابر خواهش‌های دیگران نه بگویند، بعد از مدتی خسته می‌شوند و استرس بیش از حدی را در زندگی خود تحمل می‌کنند. از نه گفتن به فرزند خود احساس شرم نکنیداینکه کودک شما درخواستی داشته باشد و شما به او نه بگویید کار اشتباهی نیست بلکه بسیار هم مناسب است.

کودک در همین سن یاد می‌گیرد بسیاری از چیزهایی که می‌خواهد قابل دستیابی نیست و یا باید برای آنها صبر کند. علاوه بر این یاد می‌گیرد که می‌تواند به درخواست‌های دیگران نیز نه بگوید و دلیلی ندارد هر کاری شدنی باشد.

نه گفتن به کودک هیچ کار شرم‌آور و ناراحت‌کننده‌ای نیست و کودک را برای وارد شدن به جامعه‌ای که هر روز ممکن است با درخواست‌های غیرمعمول مواجه شود آماده می‌کند. خودتان را مجاز بدانید نه بگوییدبرخی افراد در این تصور هستند که باید تا می‌توانند به دیگران لطف کنند و موجب رنجش دیگران از خود نشوند.

باید به این افراد گفت این موضوع با مهربانی کاملا متفاوت است. شما اجازه دارید هر زمان که نتوانستید کاری را انجام دهید در جواب دیگران نه بگویید. نیازی نیست برای این کار از کسی عذرخواهی کنید. خیلی راحت بگویید «من نمی‌توانم این کار را انجام دهم» یا «در این زمان وقت کافی برای انجام کار شما را ندارم».

نه گفتن


پس از آن هم نیاز نیست عذرخواهی کنید چرا که این تصمیم شما بوده است. اگر عذرخواهی‌های ادامه‌دار داشته باشید فرد درخواست‌کننده خود را محق می‌داند که بار دیگر درخواست داشته باشد و این‌گونه کار برای شما سخت می‌شود. خط قرمزهای خود را مشخص کنیدبرای زندگی خود خط قرمز داشته باشید. نیازی نیست دیگران خط قرمزهای شما را بدانند.

این مسائل تنها مربوط به خود شماست. ممکن است نکشیدن سیگار خط قرمز شما باشد و برخی دوستانتان اصرار کنند همراه آنها سیگار بکشید. سعی کنید روی خط قرمز خود بمانید؛ می‌توانید آن محل را ترک کنید و یا راحت بگویید که سیگار نمی‌کشید.

این کار سخت به نظر می‌رسد ولی وقتی تمرین کنید بعد از مدتی به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. در نوجوانان این مسائل زیاد دیده می‌شود و ممکن است نتوانند در آن زمان نه بگویند و بعدها مشکلاتی برای آنها ایجاد شود. سیگار کشیدن، رابطه با جنس مخالف، مصرف مواد مخدر، شرکت در بازی‌های قمار و شرکت در مجالس غیرقانونی در پیشنهادهای نوجوانان به دوستانشان زیاد دیده می‌شود. وقتی خط قرمزهای شما مشخص باشد‌ به راحتی می‌توانید پیشنهادهای خارج از آن حیطه را رد کنید.

نظر بینندگان
!
!
!