پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
موجودات عجیب جنگل آمازون
۰۵:۲۸ | ۱۳۹۷/۰۳/۱۶
persiakhodro2

موجودات عجیب جنگل آمازون

پرشین خودرو: در این مطلب قصد داریم شما را با برخی از جالب‌ترین موجودات آمازون آشنا کنیم.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از باشگاه، منطقه آمازون از چندین زیست‌بوم مختلف و گونه‌های جانوری بسیار فراوان تشکیل شده است و ۴۰ درصد از قاره آمریکای جنوبی را در برگرفته است. تقریبا یک دهم از تمامی موجودات شناخته شده‌ی روی زمین و یک پنجم از همه‌ی پرندگان این کره‌ی خاکی در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند. در این مطلب قصد داریم شما را با برخی از جالب‌ترین موجودات آمازون آشنا کنیم.

 

کاپی‌بارا
این برگچه‌خوار بشکه مانند با حدودا ۶۸ کیلوگرم وزن و ۱۲۰ سانتی متر قد یک حیوان جونده چاق محسوب می شود. بدنش پوشیده از خزهای قهوه‌ای و شبیه به خوکچه هندی است.

مورچه خوار بزرگ
این جانوران با حدودا ۲٫۱ متر طول و پوزه‌ی لوله مانند و زبان درازشان حشرات را بسیار ساده‌ شکار می کنند.

ایگوانای سبز
ایگوانای سبز ترجیح می‌دهد از برگ درختان، گل‌ها و علف به جای گوشت جانوران تغذیه کند و از این رو حیوان خانگی مورد علاقه‌ی بسیاری از مردم جهان است. طول یک ایگوانای سبز بزرگ ممکن است تا ۱۸۰ سانتی‌متر نیز برسد.

عقاب هارپی
به دلیل از بین رفتن جنگل‌های آمازون به دست بشر، زیستگاه این جاندار با خطر جدی روبرو شده است. گونه نر این شکارچی ماهر و زبردست با ماده آن بسیار متفاوت است.

تامارین شیری طلایی
بخاطر موها و یال‌های زیبا و طلایی پشت سر این میمون، به آن تامارین شیری می گویند. تامارین ها معمولا بچه‌های دوقلو به دنیا می‌آورد و نکته جالب اینجاست که وظیفه‌ی پدر است که نوزاد را پس از به دنیا آمدن حمل کرده و از آن مراقبت کند.

مار آناکوندا
این مار سنگین و قوی ۱۰ متر طول و ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارد که در طول زندگی‌اش نیز دائما رشد می‌کند. آناکوندای ماده معمولا بزرگتر از گونه‌ی نر است و در هر بار تخم گذاری، ۲۰ الی ۴۰ آناکوندای کوچک به دنیا می‌آورد.

حشره کله بادامی
ظاهر این حشره بسیار شبیه به یک بادام زمینی پوست‌دار است و روی بال های آن نیز خال‌هایی شبیه به چشمان جغد دارد. طبق افسانه های قدیمی نیش این حشره کشنده است ولی حقیقت این است که موجودی بی‌آزار و بی‌دفاع است.

کین‌کاجو
به دلیل داشتن انگل، این موجود می تواند خطرناک باشد. این جانور از خانواده راکون هاست و به دلیل داشتن یک دم دایره ای شکل به خرسک دم حلقه‌ای نیز معروف است. کین‌کاجو یک زبان ۱۳ سانتی‌متری نیز دارد و عمده غذای خود را از میوه‌ها و گیاهان تأمین می‌کند.

تنبل
این حیوان غیرمعمول‌ و عجیب‌ در طول روز ده ساعت می خوابد و فقط در صورت لزوم حرکت می کند. این جانور با زبان ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متری‌ اش به آرامی برگ گیاهان را می جود و دو سوم از کل هیکلش را شکمش در بر گرفته است.

دلفین رودخانه ای آمازون
این دلفین صورتی رنگ و بسیار زیبا از معروف‌ترین موجودات آمازون محسوب می شود. نکته جالب یک افسانه‌ قدیمی است که می گوید این دلفین‌ها شبانه به شکل انسان در می‌آیند و افراد دیگر را هیپنوتیزم می‌کنند!

نظر بینندگان
!
!
!