یكشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
پرشین خودرو
نقش افزایش تعرفه واردات و نوسانات ارزی در کاهش حجم بازار خودروهای وارداتی
۱۵:۰۹ | ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
ایرانسل 2
معاون بازاریابی نگین خودرو مطرح کرد:

نقش افزایش تعرفه واردات و نوسانات ارزی در کاهش حجم بازار خودروهای وارداتی

پرشین خودرو: سال گذشته بنا به دلایلی چون بسته بودن چندماهه ثبت سفارش، افزایش ناگهانی تعرفه‌ها و افزایش نرخ ارز، سال چندان پررونقى براى خودروسازان خارجى و واردكنندگان خودرو نبود.

به گزارش پرشین خودرو، روندى كه متاسفانه در سال جدید نیز با نادیده گرفته شدن برجام از سوى آمریكا و افزایش مجدد نرخ ارز ادامه داشته است. این موضوع بهانه‌ای شد برای گفتگوی ما با مهندس فرشید كریمى‌مهر- معاون بازاریابی و برنامه ریزی استراتژیک نگین‌خودرو- تا وضعیت حال‌حاضر این شركت را به عنوان یكى‌از واردكننده‌هاى اصلى خودرو به كشور از ایشان جویا شویم. وی در این گفتگوى اختصاصى به برنامه‌هاى نگین‌خودرو در سال جارى، وضعیت بازار خودرو و ابهامات كسب و كار در این حوزه پرداخت.

فرشید کریمی مهر با پیش بینی کاهش 30 درصدی حجم بازار واردات خودرو در سال 1397 نسبت به سال گذشته، واردات امسال را کمتر از 50 هزار دستگاه خودرو تخمین زد.

وی در تحلیل وضعیت واردات خودرو گفت: برای پیش بینی حجم بازار در شرایط کنترل شده، بایستی تحلیل عوامل از دو منظر کشش تقاضا و میزان عرضه بررسی گردد.

از منظر کشش تقاضا، با افزایش چشمگیر قیمت خودروهای وارداتی بدلایلی همچون: افزایش تقریبی 70 درصدی تعرفه واردات خودرو، افزایش 10 درصدی نرخ ارز مبادله ای، صعود چشمگیر نرخ ارز در بازار و نوسانات زیاد ارزی، افزودن سرفصل جدید هزینه ای در شماره گذاری معادل 10 درصد قیمت خودرو ، تغییر اسقاط خودرو و ... انتظار کاهش تقاضا وجود خواهد داشت.

از منظر عرضه، بودجه سال 97 و کاهش درآمد دولت از محل مالیات بر واردات خودرو 97 برهانی قاطع بر خیز دولت برای کنترل واردات می‌باشد، از سویی دیگر سایر اقدامات از قبیل ابهام در تخصیص منابع ارزی برای واردات، رویکرد مبهم در اعمال تعرفه‎‌های جدید، حکم دیوان اداری و بستن طولانی مدت سامانه ثبت سفارش خودرو و تغییرات مستمر ضوابط همه و همه مهر تائیدی بر سالی پر چالش برای کنترل عرضه خودروهای وارداتی خواهد بود.

سرآمدی کیفیت و حفظ سهم بازار

معاون بازاریابی و برنامه ریزی استراتژیک نگین‌خودرو، سرآمدی کیفیت در خدمات فروش و خدمات پس از فروش، همچنین حفظ سهم بازار را بعنوان برنامه های کلان سال 1397 شرکت نگین خودرو اعلام کرد.

مهندس کریمی مهر تاکید کرد: در راستای ارتقاء کیفیت زنجیره فروش و خدمات پس از فروش و همسو با سایر نمایندگی های جهانی رنو، شرکت نگین خودرو در حال پیاده سازی مجموعه استانداردها و ابزارهای مبتنی بر "مدیریت تجربه مشتریان" بنام C@re2.0 (مراقبت از مشتری) است.

این استانداردها شامل 7 لحظه تاثیرگذار در زنجیره فروش و خدمات پس از فروش خودرو است که کلیه فرآیندهای خدمات در طول سفر مشتری، قبل از خرید، حین خرید و پس از خرید را شامل می شود و در این راستا پروژه هانی مون (تحویل به یاد ماندنی رنو) و تست درایو با جدیت در حال اجرا است.

 بمنظور پیاده سازی این استانداردها، ما بدنبال آموزش کارکنان عاملیت ها، شعب و شرکت، برای کسب مهارت های حرفه ای و رفتاری هستیم و در حال حاضر نیز دوره های آموزشی مرتبط با فروش، در حال برگزاری است که طی آن بالغ بر 100 نفر از کارکنان شبکه فروش، در حال آموزش بر مبنای استانداردهای ملی و جهانی رنو می باشند.

ورود دو پرچمدار دیگر رنو

نگین خودرو در راستای تکمیل سبد عرضه محصولات و بهره مندی مشتریان بخش های مختلف بازار، دو خودروی جدید علاوه بر محصولات فعلی، بزودی عرضه خواهد نمود. کریمی مهر در پاسخ به خبرنگار ما از زمان دقیق لانچ خودروهای جدید، یاد آور شد که این خودروها در حال گذراندن تست‌هاى مختلف مطابق با استانداردهاى صادراتى رنو و تطبیق آن با شرایط آب و هوایی ایران است.

 افزایش سطح دسترسی مشتریان به خدمات

مهندس كریمى مهر با اشاره به توسعه مراكز متعدد خدمات (فروش و پس‌از فروش) در سراسر كشور، ادامه داد با افتتاح 11 مرکز جدید در ماه آتی، تعداد مراکز نگین خودرو به بیش از 100 نقطه خواهد رسید . این در حالیست که با حضور ناوگان مجهز سیار شرکت، بیش از 20 درصد خدمات پس از فروش سال گذشته نیز بصورت «خدمات در محل» ارائه شده است. با افتتاح انبار بزرگ و مجهز قطعات یدكى در سال گذشته و موجودی سازی مناسب قطعات یدکی، سطح سرویس 90 درصدی قطعات حاصل شده است.

 معاون بازاریابی و برنامه ریزی استراتژیک نگین‌خودرو در پایان توسعه کمی و کیفی و افزایش سطح دسترسى مشتریان به‌ خدمات، آموزش كاركنان، پیاده‌سازى استانداردهاى جهانى رنو و توسعه سبد محصولات را از جمله اهداف شركت‌ نگین خودرو در سال جارى دانست.

نظر بینندگان
!
!
!