دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
احراز قصور پزشکی در ۲۷۰۰ پرونده
۲۱:۳۹ | ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
kerman2

احراز قصور پزشکی در ۲۷۰۰ پرونده

پرشین خودرو: رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: قصور پزشکی در سال گذشته (۱۳۹۶) برای ۲ هزار و ۷۴۶ پرونده ارجاعی به پزشکی قانونی، محرز شد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: قصور پزشکی در سال گذشته (۱۳۹۶) برای ۲ هزار و ۷۴۶ پرونده ارجاعی به پزشکی قانونی، محرز شد.

احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی در مورد قصور پزشکی و پرونده های ارجاعی به این سازمان در سال گذشته گفت: در مجموع 6 هزار و 651 پرونده به مراکز پزشکی قانونی ارجاع شد که سه هزار و 905 پرونده تبرئه شدند.
شجاعی ادامه داد: رشته زنان، زایمان و نازایی بالاترین میزان قصور پزشکی را به خود اختصاص داده‌ است که بیشتر این قصورها نیز در زایمان های اورژانسی است که در جریان زایمان، گاهی کوتاهی‌هایی صورت می گیرد و عموما منجر به این شده است که نوزاد فوت کند یا اینکه برای مادر اتفاقی رخ دهد.

او اضافه کرد: سال گذشته، جراحی زنان و زایمان و نازایی با 833 پرونده شکایت ارجاعی به پزشکی قانونی رتبه اول بالاترین شکایات قصور پزشکی را به خود اختصاص داد که از این تعداد پرونده ارجاعی به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور، پزشکان در 242 پرونده مقصر شناخته شدند و در 591 پرونده نیز حکم تبرئه گرفتند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: دندانپزشکی، جراحی عمومی، جراحی ارتوپدی و پزشکی عمومی در رتبه های بعدی قصور پزشکی پس از رشته زنان، زایمان و نازایی قرار دارند.

 

قصور پزشکی

 

وی افزود: در رشته دندانپزشکی 656 پرونده به پزشکی قانونی ارجاع شد که دندانپزشکان در 402 پرونده مقصر شناخته شدند و در 254پرونده حکم تبرئه به آنان داده شد.

شجاعی گفت: در رشته های جراحی عمومی و ارتوپدی نیز درسال گذشته به ترتیب 610 و497 پرونده به پزشکی قانونی ارجاع داده شد که پزشکان در جراحی عمومی 292 پرونده مقصر و 318 پرونده نیز تبرئه شدند، در جراحی ارتوپدی نیز 138 پرونده مقصر تشخیص داده شد و برای 359 پرونده حکم تبرئه داده شد.

وی اظهار داشت: در رشته پزشکی عمومی هم 369 پرونده قصور پزشکی در سال گذشته به پزشکی قانونی ارجاع داده شد که پزشکان در 235 پرونده مقصر بودند و در 134 پرونده هم تبرئه شدند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: رشته پرستاری با 268 پرونده در رتبه نهم مراجعان قصور پزشکی قرار دارد که از این شمار پرونده، 135 پرونده مقصر و 133 پرونده هم تبرئه شد.

رشته رادیوتراپی دارای کمترین پرونده قصور پزشکی بود

شجاعی ادامه داد: رشته رادیوتراپی با سه پرونده قصور پزشکی در سال 1396 دارای کمترین پرونده بود که هر سه پرونده هم تبرئه شد.

او ادامه داد: رشته های پزشکی قانونی و غدد هر کدام با پنج پرونده ارجاعی در زمینه قصور پزشکی درسال 96در رتبه های بعدی کمترین قصور قرار دارند که در رشته پزشکی قانونی، چهار پرونده قصور و در یک پرونده هم تبرئه اعلام شد. همچنین در رشته غدد هم یک پرونده قصور و چهار پرونده تبرئه داشتیم.

او در مورد قصور پزشکی در رشته های اعصاب و روان هم گفت: در این رشته 19 پرونده ارجاعی در سال 96 داشتیم که پزشکان در چهار پرونده مقصر بودند و در 15 پرونده هم تبرئه شدند.

شجاعی در مورد پرونده های قصور پزشکی گروه های غیر پزشکی در سال گذشته هم خاطرنشان کرد: در این رشته 164 پرونده ارجاعی داشتیم که 105 پرونده مقصر و 59 پرونده تبرئه شدند.

نظر بینندگان
!
!
!