چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
اوضاع بازار خودرو از این هم بدتر خواهد شد؟
۱۳:۴۹ | ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
kerman2
/اختصاصی/قصد دامن زدن به التهاب بازار خودرو را ندارم؛

اوضاع بازار خودرو از این هم بدتر خواهد شد؟

پرشین خودرو: افزایش قیمت خودروها در ماه های اخیر، جریان خوبی را در بازار خودرو بوجود نیاورد و بیش از همه این وضعیت به ضرر مصرف کنندگان تمام شد.

فریدون احمدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با بیان این مطلب اظهار داشت: اقتصاد دستوری نیست بلکه مبتنی بر اصولی است و همواره این اصول شرایط بازار و پارامترهای افزایش قیمت را تعیین می کند.

وی در ادامه به تعلیق طرح ساماندهی بازار خودرو اشاره کرد و افزود: اینکه طرح ساماندهی بازار خودرو برای 6 ماه مسکوت ماند به این مفهوم نیست که دولت باید بازار خودرو را رها کند بلکه نمایندگان پس از بررسی این طرح و بر اساس شرایط و نگرانی خود و اوضاع فعلی کشور اعلام کردند که تا این طرح ظرف این مدت مسکوت بماند اما به طور قطع این مساله به معنای رها کردن بازار خودرو نخواهد بود.

احمدی، دولت را مسئول نظارت بر بازار دانست و گفت: اساسا یکی از وظایف دولت تنظیم بازار است و ممکن است در بخشی تنظیم بازار بر اساس عرضه و تقاضا صورت گیرد و یا تنظیم بازار کالایی اساسی بر اساس مداخله دولت صورت گیرد، بنابراین بازارهای مختلف شرایط متفاوتی برای کنترل دارند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه به برخی از دلایل افزایش قیمت خودرو پرداخت و یاد آور شد : در این مدت خودروهای وارداتی به دلایلی چون فضای ارزی حاکم بر کشور و نوسانات ارزی در چند ماهه افزایش قیمت داشته است هر چند معتقدم قیمت خودروها باید به میزانی که نرخ برابری ریال و ارز در مقایسه با سال گذشته صورت گرفته اجازه افزایش قیمت داشته باشند.

وی فضای روانی بوجود آمده ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحریم ها را بخش دیگری از دلایل نابسامی و سیر صعودی قیمت خودروها در بازار دانست و گفت : این فضا به طور قطع بی تاثیر نیست و با افزایش نرخ ارز طبعا واردات برخی از مواد و قطعات مورد نیاز با دشواری صورت خواهد گرفت .

 

 طرح ساماندهی بازار خودرو، بازار خودرو، قیمت خودرو


نماینده زنجان و طارم در خانه ملت همچنین تشدید فضای عرضه و تقاضا در آستانه تعطیلات تابستانی و افزایش مراجعه مشتریان را در تلاطم قیمتی بازار موثر ذکر کرد و گفت : بخشی از دلایل قیمتی در بازار وارداتی ها ناشی از افزایش 40 درصدی نرخ تعرفه هاست که به طور قطع این مساله نیز بر عهده دولت است و دولت مسئول اعمال تعرفه هاست و مجلس این اختیار را به دولت و کمیسیون ماده یک واگذار کرده است البته باید دید دولت تا چه میزان می تواند موثر باشد هر چند هر کاری را نیز نمی تواند انجام دهد و دولت نیز محدودیت های خاص خود را دارد.

احمدی افزود : البته وضعیت موجود شرایط خوبی نیست و بخش عمده آن به شرایط کشور مربوط می شود اینکه سرنوشت ارز چه شده و مسائل مربوط به تحریم ها چه خواهد شد ، بسیاری از اینها دست به دست هم داده و این شرایط را بوجود آورده اند.

به گفته وی افزایش قیمت خودروها در ماههای اخیر ، جریان خوبی در بازار خودرو نبوده و بیش از همه به ضرر مصرف کنندگان است.


افزایش قیمت خودروها منطقی بود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه با توجه به مجوز 5 تا 7 درصدی افزایش قیمت خودروهای زیر 45 میلیون از سوی شورای رقابت گفت : افزایش قیمتی که صورت گرفته منطقی است و بخشی از افزایش قیمت ها اجتناب ناپذیر است و باید اینکار صورت می گرفت چرا که نباید این مختصر تولید را هم نابود کرد.

احمدی تصریح کرد : البته شورای رقابت نباید وارد جریان قیمت گذاری شود چرا که وظیفه اصلی این شورا رفع انحصار از بازار است و هر گونه قیمت گذاری و نظارت بر قیمت ها بر عهده سازمان حمایت است و امروز شورای رقابت کار خودش را انجام نمی دهد.


اوضاع بازار خودرو از این هم بدتر خواهد شد/ قصد دامن زدن به التهاب در بازار خودرو را ندارم

وی در پایان با اشاره به برخی از پیش بینی ها از وضعیت بازار خودرو گفت : شرایط موجود حاکی از آن است که وضعیت بازار خودرو از شرایط فعلی بدتر خواهد شد البته بنا ندارم با این نظرات به التهاب در بازار دامن بزنم.

نظر بینندگان
!
!
!