دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
عقب ماندگی 20 ساله صنعت خودرو 40 ساله می شود!
۱۰:۱۳ | ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
ایرانسل2
/اختصاصی/در صورت فرار از تحول؛

عقب ماندگی 20 ساله صنعت خودرو 40 ساله می شود!

پرشین خودرو: برای بهبود و تحول صنعت خودرو باید یک برنامه ریزی جدید صورت بپذیرد که این مهم نیازمند افزایش فضای گفت وگو میان تمام سیاستگذاران صنعت خودرو است.

محمد نقی‌زاده دبیر شورای راهبردی برنامه آینده صنعت خودرو، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، با بیان این مطلب گفت: مشکل اصلی ما در رسیدن به یک نقطه مشترک برای آینده صنعت خودرو، نبود فضای مناسب گفتمان فی ما بین بازیگران اصلی صنعت و سیاستگذاران خودرو و اهل علم و دانش یعنی دانشگاهیان است.

وی ادامه داد: هر شخص و هر گروهی از منظر خود، کار را جلو می برد و وقتی به انتها و نتیجه رسید آن را اعلام می کند و فرصتی برای بحث و گفتگو عملا به وجود نمی آید.

نقی زاده تاکید کرد: برنامه راهبردی آینده صنعت خودرو تا کنون شش جلسه هم اندیشی برگزار کرده و یکی از مهمترین دستاوردهای این برنامه ها، ایجاد فضای اندیشیدن و بحث و گفتگو میان بازیگران اصلی صنعت خودرو بوده است.

وی افزود: ما بر این باور هستیم که با تکرار این برنامه ها و ایجاد فضا برای مشورت و اندیشیدن، پس از مدت زمان کوتاهی حرف ها و نظرات به یک نقطه اشتراک دست خواهند یافت.

دبیر شورای راهبردی برنامه آینده صنعت خودرو با اشاره به این مطلب که در روز اول آغاز این نشست ها فضای فکری شرکت کنندگان هیچ نقطه اشتراکی نداشت گفت: امروز ما می توانیم چند صدای متفاوت را بشنویم و تحمل کرده و حتی نقد و بررسی برای همه آنها داشته باشیم بنابراین؛ ما به اولین هدف خود که گفتگوی همه افکار و نقطه نظرها با یکدیگر بوده است، دست یافتیم.
 

صنعت خودرو

 

صنعت خودرو هم بهبود می خواهد هم تحول


وی با اشاره به این مطلب که به صنعت خودرو به صورت صفر و یک نگاه نمی کنند گفت: اینکه برخی می گویند همین روند فعلی را بهبود بدهیم و برخی می گویند خیر، کاملا کار باید تغیر کند را بنده صحیح نمی دانم زیرا شرایط ما جوری نیست که باز هم آزمون و خطا را برای کار انتخاب کنیم.

نقی زاده افزود: بی شک برخی از بخش های صنعت خودرو این امکان را دارد که بهبود یافته تر شود یعنی نیازی به حذف آن نیست اما؛ بخش دیگر این صنعت با بهبود کار به جایی نمی برد و تنها باید دگرگون شود و این دو باید در کنار هم برای صنعت خودرو به صورت برنامه ای بومی تدوین شود.

وی تصریح کرد: شما نمی توانید در قرن بیست و یک حضور ICT و یا موضوع خودروهای اشتراکی را نادیده بگیرید و بگویید همان قبلی ها را ادامه می دهیم.

نقی زاده صنعت خودرو را با 3 چالش مهم روبه رو دانست و افزود: ایمنی، آلودگی هوا و کیفیت زندگی 3 موضوع یا چالشی هستند که باید در برنامه های جاری صنعت خودرو برای رفع و بهبود آنها فکر اساسی کرد از این رو به نوعی می توان ادعا کرد که خودروهای الکتریکی، اشتراکی و کسب و کارهای جدید می توانند پاسخ مناسبی برای رفع این 3 چالش باشند.

دبیر شورای راهبردی برنامه آینده صنعت خاطرنشان کرد: متاسفانه صنعت خودروی کشور دچار سندرم کشتی بادبانی است یعنی شما در عصر کشتی های بخار به جای تغییر کشتی های خود تنها بادبان های کشتی های قدیمی را افزایش می دهید و این راهکار کاملا غلط است زیرا ارزش افزوده ای به وجود نمی آید و شما رقابتی نمی توانید با کشتی های جدید داشته باشید.

وی تاکید کرد: صنعت فعلی خودروی ایران 20 سال از دنیا عقب است و تا بخواهد داشته های خود را ارتقا دهد، 20 سال دیگر از صنایع جدید خودرویی عقب خواهد افتاد و دیگر صنعت قدیمی نیز به کار نمی آید.


دولت باید تقاضای تغییر ایجاد کند


نقی زاده نقطه شروع تحول در صنعت خودروی کشور را ایجاد تقاضا در سطح جامعه عنوان کرد و افزود: وظیفه سیاستگذاران این است که برای یک تغییر بنیادین در صنعت خودرو تقاضا ایجاد کنند و در کنار آن باید بر روی تکنولوژی های جدید سرمایه گذاری انجام شود.

وی افزود: ایجاد تقاضا در کنار سرمایه گذاری، همدیگر را تقویت می کنند اما این دو باید توسط دولت استارت بخورد و محرک های ایجاد تقاضا به جامعه تزریق شود.

دبیر شورای راهبردی برنامه آینده صنعت خودرو، ناوگان حمل و نقل عمومی را یکی از نمونه های نبود تقاضا در جامعه نامید و گفت: کشورهای بزرگ جهان سیستم حمل و نقل عمومی خود را هیبرید کرده اند اما ما هنوز با همان خودروهای قدیمی کار تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی خود را پیش می بریم.

اجاره خودرو
kerman2
نظر بینندگان
!
!
!