چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
پرشین خودرو
افزایش قیمت خودرو تاثیری به حال قطعه‌سازان ندارد
۱۳:۵۵ | ۱۳۹۷/۰۴/۰۵
ایرانسل2

افزایش قیمت خودرو تاثیری به حال قطعه‌سازان ندارد

پرشین خودرو: عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن و قطعه سازان کشور گفت: کاهش هزینه‌های تولید بیشتر از افزایش قیمت خودرو به سود قطعه سازان است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل ازایرنا، محمود نجفی سُهی  افزود: افزایش قیمت خودرو در مجموع به سود قطعه سازان ختم نمی شود زیرا آنان با این مساله موافق نیستند.
وی تاکید کرد: در زنجیره تولید از قطعه ساز، خودروساز و بازار، سود قطعه‌سازان به جای افزایش قیمت خودرو در کاهش هزینه های تولید است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن و قطعه سازان کشور تصریح کرد: بزرگترین نتیجه افزایش قیمت خودرو کاهش قدرت خرید مردم است و در کل این مساله به سود قطعه‌ساز و خودروساز تمام نمی شود.


وی کاهش هزینه های تولید را بیشترین کمک به قطعه‌سازان به عنوان صنایع پایین‌دستی خودروسازی ذکر و اضافه کرد: اولین گام برای کاهش هزینه های تولید کاهش هزینه های اولیه تولید در هر واحد تولیدی است.
نجفی سهی با بیان این که وقتی ورودی کارخانه ای گران باشد خروجی آن هم گران خواهد بود، یادآور شد: افزایش تصاعدی قیمت مواداولیه، نرخ بالای سود بانکی، مالیات عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده، از مشکلات اساسی در افزایش قیمت تمام شده تولید در بخش قطعه‌سازان است.
عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن و قطعه‌سازان کشور با اشاره به دیدگاه برخی خودروسازان مبنی بر اینکه قطعه تولیدشده از قطعه‌ساز داخلی گرانتر از قطعه خارجی است، بیان کرد: در اولین نکته در پاسخ به این مساله، باید توجه داشت سود بانکی تسهیلات برای سرمایه در گردش واحدهای قطعه‌ساز 20 تا 25 درصد است.
وی اضافه کرد: 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده در کنار پنج درصد مالیات عملکرد، در مجموع به رقمی معادل 40 درصد می رسد، یعنی تولیدکننده از 40 درصد سود تولیدش محروم است.
نجفی سهی ادامه داد: این در حالی است که تولیدکننده چینی بسیاری از موارد بالا مانند مالیات بر ارزش افزوده را بر دوش ندارد و روندی معکوس، در کشورهای پیشرفته و قانونمند هر قدر مالیات بر ارزش افزوده افزایش یابد، مالیات عملکرد کاهش می یابد که در ایران اینگونه نیست.

قطعه سازان


وی با یادآوری اینکه تازه در نیمه دوم سال 1397 قرار است این معادله کاهش مالیات عملکرد در برابر افزایش مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی مطرح شود، گفت: ساز و کارهای قانونی در بخش های مختلف اقتصادی به سود تولیدکننده نیست.
عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن و قطعه سازان کشور با اشاره به این که روند اجرایی کشور در بحث مالیات بر ارزش افزوده مطلوب تولیدکننده داخلی نیست، اضافه کرد: به دلیل اینکه وصول مالیات بر ارزش افزوده برای دولت نقدتر از مالیات بر عملکرد است، بخش اجرایی کشور تمایلی به تغییر اساسی درباره قانون این مالیات به سود تولیدکننده ندارد.
وی بیان کرد: در حالی که ارایه اظهارنامه مالیات بر عملکرد تا تیر سال بعد مهلت دارد و مهلت رسیدگی به آن نیز زمان‌بر است، مالیات بر ارزش افزوده طی سه ماه باید وصول شود.
نجفی سهی، افزایش قیمت مواد اولیه قطعه سازان را یکی از مشکلات تولیدکنندگان برشمرد و گفت: تمام مواد اولیه مورد نیاز قطعه سازان به طور متوسط افزایش 50 درصدی قیمت داشته اند در حالی که همچنان دریافتی قطعه ساز از خودروساز در کشور با همان تعرفه های گذشته و با تاخیر چندماهه انجام می شود.
وی بیان داشت: این روند به حیات قطعه سازی در کشور ضربه محلک خواهد زد و دولت باید برای این روند نادرست چاره اندیشی کند.
عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن و قطعه سازان کشور گفت: قطعه سازان کشور تمایلی به تعطیلی واحد خود ندارند و برای ادامه حیات با تعدیل نیرو یا کاهش ظرفیت، به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
حدود 60 واحد قطعه ساز خودرو و موتورسیکلت اکنون با ظرفیت فعالیت مختلف در استان سمنان فعال است، زمانی قرار بود در استان خوشه قطعه‌سازان خودرو با جدیت تقویت شود که محقق نشد.
استان سمنان 2 هزار و 10 پروانه بهره برداری در بخش صنعت و معدن دارد.

اجاره خودرو
kerman2
نظر بینندگان
!
!
!