یكشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۴ | ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
بزرگترین طرح پالایشگاهی ایران فردا توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود
۱۳:۵۴ | ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
اجاره خودرو

بزرگترین طرح پالایشگاهی ایران فردا توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود

پرشین خودرو: با تثبیت تولید ۱۲ میلیون لیتری بنزین در فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ظرفیت تولید روزانه بنزین در این پالایشگاه به ۲۴ میلیون لیتر و در ایران به ۹۲ میلیون لیتر رسید؛ ظرفیتی که ایران را در تأمین بنزین نیاز داخل خودکفا کرده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل ازفارس، پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان، در یک دهه گذشته همواره به عنوان مهمترین طرح پالایشی کشور مطرح بوده و فراز و نشیب های فراوانی را در راه احداث و تکمیل خود پشت سر گذاشته است.

فاز نخست این پالایشگاه با ظرفیت پالایش روزانه 120 هزار بشکه میعانات گازی با تثبیت تولید 12 میلیون لیتری بنزین یورو 5 در روز دهم دی ماه 96 و تثبیت تولید گازوئیل یورو 5 با تکمیل واحد GOHT در پایان بهمن ماه سال 96 به بهره برداری کامل رسید.

با بهره برداری کامل از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو 5 و 3.5 میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو 5 و همچنین تولید روزانه 700 هزار لیتر گاز مایع محقق شد.

* تولید 24 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 5

همزمان با تکمیل فاز نخست، فرآیند تولید بنزین یورو 5 در فاز دوم آغاز شد. با راه‌اندازی فاز دوم این پالایشگاه، تکمیل واحد تصفیه نفتا در برنامه قرار گرفت و متخصصان کشورمان موفق شدند با ثبت رکوردی کم نظیر، در فاصله زمانی حدود یک ماه، در روز 28 اسفندماه سال 96 واحد NHT (تصفیه نفتا) فاز دوم را به مدار بهره برداری وارد کنند.

اردیبهشت ماه، تولید بنزین در فاز دوم این پالایشگاه به 10 میلیون لیتر در روز رسید و تلاش ها برای تثبیت تولید 12 میلیون لیتری در این فاز ادامه یافت و اکنون شاهد به تثبیت رسیدن تولید 12 میلیون لیتری بنزین در فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس هستیم.

در حال حاضر تولید روزانه بنزین در این پالایشگاه، به 24 میلیون لیتر رسیده؛ بنزینی که کیفیت آن از لحاظ استانداردهای جهانی "یورو 5" محسوب می شود.

پلایشگاه خلیج فارس


* تولید 15 میلیون دلاری در هر روز

علیرضا صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص میزان صرفه جویی ارزی و درآمدزایی تولید فعلی پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: این پالایشگاه هم‌اکنون روزانه 24 میلیون لیتر بنزین یورو پنج و 6 میلیون لیتر فرآورده میان تقطیر تحویل می‌دهد که اگر ارزش هر لیتر را 50 سنت در نظر بگیریم، مجموع آن برابر با 15 میلیون دلار در روز می‌شود.

معاون وزیر نفت در خصوص ارزش تولید تجمعی این پالایشگاه اذعان داشت: ستاره خلیج فارس از زمان افتتاح فاز نخست آن از سوی رئیس‌جمهوری تاکنون 3 میلیارد و 700 میلیون لیتر بنزین،‌ یک میلیارد و 700 میلیون لیتر نفت‌گاز، 500 میلیون لیتر گاز مایع و 9 میلیارد لیتر سایر فرآورده را تولید کرده که مجموع این تولیدات، ارزشی حدود 5 میلیارد و 400 میلیون دلار داشته و به همین میزان، از خروج ارز جلوگیری شده است.

* ظرفیت تولید روزانه بنزین ایران به 92 میلیون لیتر رسید

در حال حاضر ظرفیت تولید بنزین در ایران با بهره برداری کامل از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به 92 میلیون لیتر در روز رسیده است. ایران اکنون نیز امکان صادرات بنزین را دارد، اما بر اساس نیاز به تکمیل حجم ذخایر بنزین از یک سو، ضرورت پوشش نیاز مصرفی در صورت رفتن برخی واحدهای پالایشگاهی به تعمیرات دوره‌ای از سوی دیگر و همچنین رشد مصرفی که پس از ماه مبارک رمضان و با آغاز سفرهای تابستانی شاهد آن هستیم، برنامه‌های وزارت نفت به‌گونه‌ای تدوین شده تا پایان شهریورماه (پایان سفرهای تابستانی و گذر از پیک مصرف تابستانی بنزین) واردات بنزین ادامه داشته باشد و با اضافه تولید بنزین و واردات آن، تا نیمه نخست سال، هم حجم ذخایر بنزین کشور تکمیل شود و هم نیاز مصرفی به‌طور کامل و بدون دغدغه پوشش داده شود؛ پس از آن و با شروع مهرماه، ایران به جمع کشورهای صادرکننده بنزین می‌پیوندد.

* خودکفایی بنزین با تجهیزات و توان ایرانی محقق شد

با رسیدن ظرفیت تولید بنزین به 92 میلیون لیتر در روز، در حالی که مصرف روزانه بنزین کشور در مرز 85 میلیون لیتر قرار دارد، در عمل ایران در تولید بنزین مصرفی خود به خودکفایی رسیده است.

این خودکفایی در تأمین نیاز داخلی فرآورده استراتژیکی چون بنزین، در کنار مدیریت صحیح نهادهای مسئول برای به نتیجه رساندن این طرح ملی، همگرایی و تعامل درخشان دولت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی داخلی، نشأت گرفته از تلاش متخصصان، مهندسان و کارکنان ایرانی بوده به طوری که 70 درصد تجهیزات این پروژه از تولیدات داخلی تأمین شده و نصب و راه اندازی تمامی تجهیزات توسط متخصصان ایرانی صورت گرفته است.

پیگیری ها از وزارت نفت حاکی از این است که حسن روحانی رئیس جمهوری برای افتتاح رسمی فاز دوم این پالایشگاه به زودی راهی بندرعباس می شود.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) هم اعلام کرد، این افتتاح رسمی فردا پنجشنبه هفتم تیرماه با حضور با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری، سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، بیژن زنگنه وزیر نفت و دیگر مسئولان کشوری و استانی در بندرعباس انجام می شود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!