دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
مالزی و اندونزی خودرو مشترک تولید می کنند
۱۷:۴۳ | ۱۳۹۷/۰۴/۰۸
ایرانسل2

مالزی و اندونزی خودرو مشترک تولید می کنند

پرشین خودرو: ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در دیدار با جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی در جاکارتا اعلام کرد: کوالالامپور درصدد است طرح ساخت خودرو مشترک با جاکارتا را برای عرضه به بازار کشورهای جنوب شرق آسیا پیگیری کند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزی در دومین مقصد سفر خارجی اش پس از قدرت گرفتن در این کشور درپی چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور، به اندونزی سفر کرده است.
ماهاتیر در این سفر دو روزه از اندونزی به عنوان نزدیکترین همسایه این کشور یاد کرد که مردم دو کشور روابط خانوادگی با یکدیگر دارند و گفت: به همین دلیل اولین مقصد خارجی اش در میان کشورهای جنوب شرق آسیا را به اندونزی اختصاص داده است.
وی و ویدودو عصر جمعه پس از دیدار و گفت وگوی دوجانبه در کاخ بوگور در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در جاکارتا شرکت کردند.
نخست وزیر مازی در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: مالزی و اندونزی درسال 2015 طرحی را برای ساخت خودرو مشترک به منظور ورود به بازار کشورهای جنوب شرق آسیا مطرح کردند اما این طرح تاکنون پیگیری نشده است و اکنون ما درصدد تجدید این پروژه هستیم.
ماهاتیر پیشتر در سال های 1981 تا سال 2003 نیز نخست وزیر مالزی بود و سال جاری برای دومین بار پس از پیروزی در انتخابات وارد عرصه قدرت سیاسی شد.

علاوه بر پیگیری طرح ساخت خودرو مشترک دو طرف دراین دیدار در مورد همکاری های مشترک اندونزی و مالزی در بخش های مختلف نیز به توافق رسیدند.
وی همچنین گفت دو کشور باید با یکدیگر در مقابل کمپین ضد روغن پالم در اروپا با یکدیگر همکاری کنند.


نخست وزیر مالزی تاکید کرد به نظر می رسد اقدام اروپا علیه صنعت روغن پالم بیشتر به دلیل ابعاد اقتصادی و نه زیست محیطی انجام می شود.
ویدودو نیز در این دیدار از مالزی خواست تا درخواست این کشور برای ایجاد مدرسه کودکان کارگران اندونزیایی را در نظر بگیرد.
وی همچنین افزود: دو کشور باید ارتباطات نزدیکی برای رفع مشکلات مرزی داشته باشند.

خودرو مشترک

این برای نخستین بار است که ماهاتیر از زمان نخست وزیری اش پس از چهاردهمین انتخابات سراسری،درراس هیاتی عالی رتبه دولتی به یک کشور جنوب شرق آسیا سفر می کند.
دیدار و گفت و گو با ویدودو رئیس جمهوری اندونزی و برخی از مسئولان عالی رتبه این کشور ازجمله برنامه این سفر اعلام شده است.
افزایش همکاری ها و تقویت روابط دوجانبه و گفت وگوهای رودرو برای بیان مواضع دولت جدید مالزی و همچنین جامعه مالزیایی های مقیم اندونزی از عمده اهداف این کشور اعلام شده است.
مالزی و اندونزی دو کشور همسایه با روابط بسیار نزدیک هستند.
جاکارتا همچنین هفتمین شریک تجاری بزرگ کوالالامپور و سومین شریک تجاری مالزی در میان کشورهای جنوب شرق آسیا ' آسه آن' بعدا از سنگاپور و تایلند است.
ماهاتیر دو هفته پیش نخستین سفر خارجی خود را به ژاپن انجام داد و در این کشور با شینزو آبه نخست وزیر دیدار و گفت وگو کرد.
سفر نخست وزیر مالزی به اندونزی درحالی صورت می گیرد که وزیرامور خارجه دولت وی هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.
روابط تجاری مالزی و اندونزی در سال 2017، رقم 16.89 میلیارد دلار برآورد شده است که 22 درصد نسبت به سال ماقبل رشد نشان می دهد.

اجاره خودرو
kerman2
نظر بینندگان
!
!
!