شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
احتمال توقف کامل ثبت سفارش خودروهای وارداتی
۱۶:۴۷ | ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
ایرانسل2
یک عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس خبرداد:

احتمال توقف کامل ثبت سفارش خودروهای وارداتی

پرشین خودرو: یک عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه دوشنبه هفته جاری نشست مشترکی با کمیسیون حمایت از تولید ملی با موضوع ثبت سفارش برگزار خواهد شد، از احتمال توقف کامل ثبت سفارش خودروهای وارداتی خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل ازایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدجواد حسینی‌کیا، گفت: همواره عرضه و تقاضا قیمت خودرو را بر بازار مشخص می‌کند اما مساله این است که در سال جاری باید حمایت از تولید خودروی ایرانی در دستور کار وزارت صنعت قرار گیرد تا شعار حمایت از تولید داخل عملیاتی شود.

دولت ابتدا در خودش وفاق ایجاد کند و بعد در خصوص تصمیمات مختلف، اطلاع‌رسانی کند. سخنان وزیر صنعت با دستور رییس‌جمهور در تضاد کامل است. رییس‌جمهور بر شفاف‌سازی در عرصه‌های اقتصادی تاکید کرده است اما وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام اسامی ثبت سفارش‌کنندگان را جنگ با بخش خصوصی تعبیر کرده است.

نماینده مردم سنقر در مجلس در پاسخ به این پرسش که چرا وزیر صنعت اعلام اسامی ثبت سفارش‌کنندگان خودرو را به ضرر بخش خصوصی دانسته است، پاسخ داد: شاید به این دلیل باشد که وقتی مشخص شود بخش دولتی عامل اصلی رانت ثبت سفارش خودرو است و این بخش همواره خود را رقیب اصلی سایر بخش‌های اقتصادی می‌داند به ضرر بخش خصوصی و بخش غیردولتی اقتصاد تمام شود. به هر صورت امسال به دلیل نامگذاری سال حمایت از تولید ملی باید به سمت تولید خودروی داخلی برویم و به احتمال زیاد ثبت سفارش خودرو در سال جاری به طور کامل متوقف می‌شود.

خودرو


وی در عین حال انجام دقیق و بدون رانت ثبت سفارش خودرو را به نفع بخش خصوصی دانست و افزود: مشکل اینجاست که ثبت سفارش خودرو به دلیل رانتی که دارد به جای نفع بخشیدن به مردم و بخش خصوصی، به نفع فرصت‌طلبان و رانت‌خواران تمام شده است و این مساله موجب تشدید قیمت‌ها و ضرر و زیان تولید داخلی و مردم شده است.

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، سخنان امروز شریعتمداری در خصوص اعلام نکردن اسامی ثبت سفارش‌کنندگان خودرو توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت را در مغایرت با تاکید رییس‌جمهور مبنی بر اعلام اسامی دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی دانست.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده بهتر است دولت ابتدا در خودش وفاق ایجاد کند و بعد در خصوص تصمیمات مختلف، اطلاع‌رسانی کند. سخنان وزیر صنعت با دستور رییس‌جمهور در تضاد کامل است. رییس‌جمهور بر شفاف‌سازی در عرصه‌های اقتصادی تاکید کرده است اما وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام اسامی ثبت سفارش‌کنندگان را جنگ با بخش خصوصی تعبیر کرده است در حالی که انجام دستور رییس‌جمهور موجب شفاف‌سازی و به تعادل رسیدن بازار می‌شود.

اجاره خودرو
kerman2
نظر بینندگان
!
!
!