چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۳:۰۰ | ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
هنگام وجود آلاینده « ازن » در هوا چه باید کرد؟
۱۳:۰۰ | ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
اجاره خودرو

هنگام وجود آلاینده « ازن » در هوا چه باید کرد؟

پرشین خودرو: هوای تهران طی چند روز اخیر آلوده به آلاینده ازن بود و این گاز در هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. نور خورشید و درجه حرارت نیز دو عامل موثر در تولید ازن هستند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، گاز ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می‌شود و یک اکسیدکننده قوی است. ازن موجود در سطح زمین برای سلامت انسان، جانوران و گیاهان مضر است و از آن به عنوان آلاینده یاد می‌شود. ازن به‌طور مستقیم در هوا منتشر نمی‌شود بلکه توسط واکنش‌های شیمیایی بین اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات الی فرار در حضور نور خورشید ایجاد می‌شود، از این رو میزان ازن در تابستان طی اواسط روز بیش از سایر مواقع است.
 

همزمان با شروع گرما در تهران نیز شاهد افزایش غلظت گاز ازن در سطح شهر تهران بودیم به طوریکه میزان آن طی روزهای اخیر در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت، گفتنی است که در مواجه با ازن کودکان در معرض بیشترین خطر هستند زیرا ریه‌های آن‌ها در حال رشد و تکامل است و اگر فعالیت‌ آن‌ها در خارج از منزل هنگامی که سطح ازن بالا است، زیاد شود، احتمال تاثیر ازن بر سلامت آن‌ها بیشتر می‌شود.

 

هوای تهران


بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، تنفس ازن می‌تواند مشکلات تنفسی مانند درد قفسه سینه، سرفه، سوزش گلو و گرفتگی ریه را موجب شود، همچنین می‌تواند برونشیت، آمفیزم و آسم را بدتر کند. گاز ازن در سطح زمین همچنین می‌تواند ریه‌ها را برای عفونت مستعدتر کند و قرار گرفتن در معرض ازن به صورت مکرر و طولانی باعث ایجاد زخم دائم در بافت ریه و در نهایت سرطان ریه می‌شود.

در صورتی که غلظت ازن بالاتر از حد مجاز سلامت باشد، کودکان و بزرگسالان فعال و افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی مانند آسم باید از حضور طولانی مدت در فضای باز اجتناب کنند و در صورتیکه میزان این گاز در شرایط ناسالم قرار گیرد کلیه افراد باید حضور خود در فضای باز را محدود یا در صورت نیاز متوقف کنند.

نکته قابل توجه این است که برخی دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی با تولید گاز ازن به تصفیه هوا می‌پردازند و با توجه به خطرات ناشی از ازن، استفاده از این دستگاه‌ها به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!