دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
در خصوص وضع ماه های آینده خودروسازان نگرانیم
۱۰:۳۱ | ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
اجاره خودرو
/اختصاصی/ابهامات در تامین نیاز ارزی برنامه تولید خودروسازان را محقق می کند؟

در خصوص وضع ماه های آینده خودروسازان نگرانیم

پرشین خودرو: در صورتی که مشکلی برای تامین ارز خودروسازان و قطعه سازان وجود دارد دولت باید شفاف سازی و بر اساس آن خودروسازان را هدایت کند که با چه فرایندی می توانند نیازی ارزیشان را تامین کنند.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، با ایجاد بازار ثانویه عنوان می شود که زمینه واردات برای کالاهایی که با مشکل مواجه شده اند، هموار خواهد شد هر چند بنا به اظهارات یکی از کارشناسان صنعت خودرو رفع محددویت و هموار سازی روند واردات برخی از کالاهایی که مشکل تامین ارز دارند بستگی به حجم ارز مبادله شده در بازار ثانویه دارد.

در فروردین ماه سال جاری و پس از نوسانات شدید ارزی بود که دولت ارز را تک نرخی کرد و از اواخر فروردین ماه نرخ دلار 4200 اعلام شد البته دولت به منظور جلوگیری از نوسانات ارزی به بازار کالا و خدمات، سامانه ای به نام نیما را راه اندازی کرد و بنا بود تا دلارهای حاصل از صادرات صادرکنندگان به قیمت 4200 تومان به این سامانه واریز شود و واردکنندگان نیز دلار مورد نیاز خود برای واردات کالا را از همین سامانه و به قیمت 4200 تومان تامین کنند اما با شروع به کار این سامانه معلوم شد که این سامانه دارای ایرادتی است.

در چنین شرایطی بود که دولت برای رفع مسائل بوجود آمده در سامانه نیما تصمیم گرفت که علاوه بر نرخ 4200 تومانی برای دلار، با نرخ دومی (نرخ توافقی) برای دلار نیز موافقت کند این نرخ دلار در خارج از سامانه نیما و در بازاری که بین صادرکننده و واردکننده شکل می گیرد، تعیین می شود که به این بازار شکل گرفته بین صادرکننده و واردکننده، بازار ثانویه ارزی گفته می شود. بر این اساس دولت به صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی این اجازه را می دهد که تا 20 درصد از ارز حاصل از صادرات خود را در این بازار ثانویه عرضه کنند. ضمن اینکه دولت بر معاملات و خرید و فروش ارز در بازار ثانویه نظارت خواهد کرد.

حال با آغار بکار بازار ثانویه موضوعی که مطرح است اینکه آیا ایجاد این بازار می‌تواند روی کنترل و ساماندهی نوسانات بازار ارز که روی قیمت کالاها، دستمزد و خدمات نیز اثرگذاری بالایی دارد، نقش مهمی داشته باشد و مانع از سیر صعودی قیمت ها در بازار شود؟ همچنین آیا با ایجاد این بازار مشکل تامین ارز برای واردات برخی از کالاها بخصوص خودرو که بخشی از علت آن به مربوط به تامین ارز در این بخش می شود، حل شده و دولت با رفع ممنوعیت در واردات خودرو موافقت خواهد کرد؟

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، در این خصوص اظهار داشت: رفع محددویت و هموار شدن مسیر واردات برخی از کالاهایی که مشکل تامین ارز دارند بستگی به حجم ارز مبادله شده در بازار ثانویه دارد.

شهرام آزادی افزود: در صورتی که میزان این ارز کم باشد قاعدتا نمی تواند نیازهای این بخش را پوشش دهد. بنابراین همه چیز وابسته است به حجم ارزی دارد که در این بازار مبادله می شود.

وی همچنین به تاثیر ارز حاصل از بازار ثانویه بر قیمت خودروهای وارداتی پرداخت و گفت: انتظار می رود در صورتی که حجم ارز مبادله شده در این بازار متناسب با نیاز باشد این روند موجب شود که قیمت هایی که به صورت غیر واقعی بالا رفته، مقداری کاهش یابد. اما چنانچه حجم ارز مبادله شده در این بازار کم باشد و این کمبود احساس شود طوری که قیمت ارز به صورت غیر رسمی در بازار بالا باشد قاعدتا باعث کاهش قیمت نخواهد شد.

آزادی در ادامه با توجه به آمار وزارت صنعت در خصوص کاهش تولید خودرو در خردادماه امسال گفت : این مساله می تواند تشدید شود و در خصوص ماههای آینده باید نگران بود که چگونه قطعات تامین خواهد شد چرا که مشکلات تامین ارز برای خرید قطعات و مواد اولیه قطعه سازان همچنان وجود دارد و امروز قطعه سازان قادر به ترخیص مواد اولیه مورد نیاز از گمرکات نیستند از این رو می تواند انتظار داشت که افت تولید بیشتری در ماههای آتی اتفاق بیفتد مگر اینکه با راهکارهایی همچون ایجاد بازار ثانویه ارز، این مشکلات برطرف شود.

 

خودروسازان
 

آیا ارز حاصل از بازار ثانویه نیاز بر زمین مانده خودروسازان و قطعه سازان را تامین می کند ؟!
با استفاده از ارز توافقی در تولید قیمت خودرو افزایش می یابد


این کارشناس صنعت خودرو افزود: در صورتی که قرار باشد بخشی از ارز مواد اولیه و قطعات با ارز غیر دولتی تامین شود و در این راستا قیمت قطعات و مواد اولیه با قیمت های نزدیک به قیمت های آزاد تامین شود می توان پیش بینی کرد که قیمت خودرو نیز افزایش یابد.

آزادی با توجه به مصوبه دولت مبنی اینکه باید تمام نیاز قطعه سازان و خودروسازان در گروه یک کالایی برای تخصیص ارز قرار گیرد، گفت: مساله اصلی محدودیت ارز برای کالاهای دارای اولویت های اول است و دولت باید به موقع ازر این بخش ها را تامین کند و امروز محدودیت های بوجود آمده موجب مشکلاتی در تولید خودرو شده است هر چند همچنان برخی از مواد اولیه مورد نیاز در این صنعت در گروه های دوم و سوم کالایی قرار دارد.

وی در ادامه بر لزوم شفاف سازی دولت در زمینه تامین ارز دولتی کالاهای دارای اولویت اول تاکید کرد و گفت : اگر مشکلی برای تامین ارز در این بخش صنعت وجود دارد یا ندارد ، باید شفاف سازی شود و بر اساس آن به خودروسازان این مسیر درست ارائه شود که با چه فرایندی می توانند نیاز ارزیشان را تامین کنند اما اینکه گفته شود مشکلی وجود ندارد اما مشکل وجود داشته باشد موجب می شود که برنامه ریزی بر اساس اتفاقاتی که در بازار و وضعیت ارزی وجود دارد برای تولید صورت نگیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: اینکه به خودروسازان و قطعه سازان گفته می شود تمام نیازی ارز آنها تامین می شود و مشکلاتی در این زمینه وجود نخواهد داشت موجب می شود که برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص تولید محقق نشود بنابراین چنانچه شفاف سازی در این مساله شود حتی اگر محدودیت هایی وجود داشته باشد خیلی بهتر از این است که گفته شود که محدودیتی وجود ندارد اما عملا محدودیت هایی وجود داشته باشد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!