جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸
پرشین خودرو
صنعت خودرو راهی جز بومی سازی زنجیره تامین ندارد
۱۲:۰۳ | ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
ایرانسل 2
/اختصاصی/مدیرعامل سابق ایران خودرو:

صنعت خودرو راهی جز بومی سازی زنجیره تامین ندارد

پرشین خودرو: با افزایش داخلی سازی، قدرت چانه زنی در صنعت خودرو داخلی افزایش خواهد یافت.

منوچهر منطقی مدیرعامل سابق ایران خودرو، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، با بیان این مطلب گفت: متاسفانه مدیران ایرانی خیلی خوش بین هستند و این مشکل عمده صنعت خودرو است.

وی ادامه داد: در صنعت خودرو و تمام کارهای تجاری یاد گرفته ایم که هر اتفاقی رخ داد بگوییم ان شالله که درست می شود! این اتفاق حتی در بین دانش آموزان ایرانی نیز وجود دارد و به همین دلیل همه شب امتحانی هستند.

این مدیر سابق صنعت خودرو تاکید کرد: مدیران خودرویی ما، در آخرین لحظه تازه به فکر می افتند که برای رفع مشکل تحریم ها چه باید کرد و البته خوشبختانه در همین لحظات آخر نیز تصمیمات خوبی گرفته می شود.

وی افزود: صنعت خودرو ایران بر اساس مونتاژ بنا نهاده شده است یعنی ما مدل ها را می گیریم و بدون تغییر و فکر تازه، آن را تولید و روانه بازار می کنیم. اگر به جای این کار، کمی به توان داخلی اعتماد می کردیم و تولیدات خودمان را توسعه می دادیم، الان دیگر نگرانی از مشکلات ایجاد شده برای خودروهای مونتاژی نداشتیم.


بومی سازی

منطقی با اشاره به اینکه در حال حاضر فقط 40 درصد از زنجیره ارزش در داخل کشور است گفت: متاسفانه همین 60 درصد از زنجیره که وارداتی است در زمان تحریم ها، مشکل ساز می شود. اگر در تمام این سال ها به جای هدف گذاری بر پایه مونتاژ، خودمان طراح محصولات جدید می شدیم، بیش از 80 درصد زنجیره داخلی بود و دیگر از تحریم ها هراسی نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی زنجیره تامین خودرو در داخل ساخته شود، این صنعت دیگر تحریم پذیر نخواهد بود و شما برای آن درصد وارداتی نیز می توانی راهکارهای جدیدی ارائه دهید.

مدیرعامل سابق ایران خودرو اظهار داشت: در حال حاضر بر روی این موضوع که زنجیره تامین صنعت خودرو در داخل تجهیز شود، اتفاق نظر وجود دارد.

وی ادامه داد: چنانچه زنجیره را به داخل بیاوریم یعنی به کمک مجموعه های مهندسی و طراحی داخلی و خارجی این توان را داخلی سازی کنیم، خود برندهای معتبر و شرکت های بزرگ برای از دست ندادن بازار ایران، برای همکاری با طرف ایرانی پیش دستی کرده و خودشان به سراغ ما خواهند آمد.

منطقی در ادامه خاطرنشان کرد: در این شکل همکاری، قدرت چانه زنی ما افزایش پیدا خواهد کرد و دیگر تفاوتی نمی کند که ما تحریم باشیم یا خیر؛ صنعت خودروی ایران به دلیل کاهش وابستگی، در موقعیت قوی تری قرار خواهد گرفت.

نظر بینندگان
!
!
!