شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸
پرشین خودرو
قرار نبود واردکننده خودروی چینی شویم!
۱۲:۱۱ | ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
ایرانسل 2
/اختصاصی/تصمیم اشتباه یک وزیر صنعت جوان و تغییر یک برنامه؛

قرار نبود واردکننده خودروی چینی شویم!

پرشین خودرو: مدیرعامل سایق ایران خودرو گفت: در زمانی که بنده مدیرعامل ایران خودرو بودم، قرار بود با چینی ها همکاری کنیم اما امروز همه چیز در مسیر دیگری حرکت می کند.

منوچهر منطقی، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، با بیان این مطلب گفت: قرار نبود محصول چینی وارد کنیم و ایران را به بازار خودروهای چینی مبدل سازیم بلکه قرار بر استفاده از تجارب چینی ها در تولید و بازاریابی بود.وی ادامه داد: در بحث های اولیه قرار شد تا در شمال کشور یک جوینت ونچر با برندهای چینی مانند چری ایجاد کنیم زیرا چری در آن سال ها تازه در حال افزایش تیراژ و بازارسازی بود و مشاوران خوبی برای ساخت استراتژی خود داشت و این مهم فرصت خوبی برای کسب تجربه توسط خودروساز ایرانی بود.


این مدیر سابق بخش خودرو کشور تاکید کرد: چینی ها در موضوعات راهبردی برای توسعه فعالیت های خود بسیار فکر می کنند و به دلیل استفاده از مشاوران خوب اروپایی و آسیایی به سرعت نیز رشد پیدا کرده و به اهدافشان می رسند.

وی تشکیل جوینت ونچر با چینی ها را بهترین راه حل آن زمان دانست و گفت: تعامل بهترین مسیر برای خودروسازان ما بود اما؛ در آن سال ها یک وزیر صنایع خیلی جوان داشتیم که مخالفت کرد و گفت من هرگز با چینی ها کار نمی کنم! البته و متاسفانه این آقا، محتوای کار ما و هدف اصلی ما را نفهمید و با موضوع بسیار سیاسی برخورد کرد!

 

واردکننده

منطقی افزود: در حال حاضر جریان کاملا برعکس شده و ما به جای استفاده از تجارب چینی ها، عملا به بازار فروش این خودروسازان تبدیل شده ایم.

مدیرعامل سابق ایران خودرو خاطرنشان کرد: البته در یکی از خودروهای تولیدی در همان زمان، ما از تجارب چینی ها استفاده بسیار خوبی کردیم و همین استفاده موجب شد یک محصول به جای اینکه در 3 سال طراحی شود، تنها یک سال زمان برده و نتیجه خوب بود.

وی در خصوص ادامه و نوع همکاری با چینی ها گفت: خودروسازان چینی می توانند نقطه اتکای خوبی باشند و ما نباید ایشان را رها کنیم اما نوع همکاری که با ایشان تعریف می شود باید به تولید یک محصول مشترک و حضور آن در بازار های بین المللی برند چینی نیز ختم شود.

نظر بینندگان
!
!
!