جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷
پرشین خودرو
حمایت مشروط دولت از خودروسازان و قطعه سازان!
۱۳:۲۸ | ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
ایرانسل2
/اختصاصی/چرا خودروسازان از تجربه های گذشته درس نمی گیرند؟

حمایت مشروط دولت از خودروسازان و قطعه سازان!

پرشین خودرو: سیاست توجه به واردات، سیاست اشتباهی است که در دولت های گذشته نیز وجود داشته و همچنان نیز ادامه دارد در حالی که انتظار می رود در وضع فعلی تولید در کشور، ورود مواد اولیه مورد نیاز صنایع مورد توجه و حمایت دولت قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، صنعت خودرو به عنوان صنعت مادر می تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد اشتغال در کشور ایفا نماید و صنایع دیگر را هم به حرکت درآورد البته در این مسیر لازم است تا دولت به طور ویژه از صنعت خودرو حمایت کند در حالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو، دولت باید تولیدکنندگان داخلی را به طور مشروط حمایت کند و تولیدکننده را مجاب کند تا از مرحله طراحی تا تولید شرکتها در ایران انجام شود.

در صورتی که این صنعت مسیر صفر تا 100 تولید را طی کند بی تردید موتور محرک برای باقی صنایع بوده و سایر صنایع را به تکاپو واداشته و به حرکت در خواهد آورد.

حمایت از تولید داخل در شرایطی مورد تاکید کارشناسان صنعت خودرو است که همچنان جهت دهی دولت در مسیر حمایت از واردکننده است تا تولیدکننده. با توجه به این مسائل و مشکلات پیش رو در مسیر تولید خودروسازان و قطعه سازان، یک کار شناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، عنوان کرد: در شرایط خاص به خصوص وضعیت فعلی دولت باید حمایت ویژه ای از تولیدکنندگان داخلی به خصوص قطعه سازان داشته باشد در واقع باید به نحوی حمایت شود که شرکتها بتوانند چرخ صنعت داخل و تولید را بچرخانند.

جواد مرزبان راد اظهار داشت: البته زمانی که موضوع حمایت از تولید مطرح می شود منظور جنبه های مختلف حمایتی است و باید حمایت ها از بخش های مختلفی باشد در حالی که متاسفانه در وضعیت کنونی واردات بسیار سهل الوصول است و به طور معمول تولیدکنندگان داخلی در این روند ضربه خورده و متضرر می شوند.

وی خاطر نشان کرد: زمانی دولت که بنا دارد ارز 4200 تومانی را به واردات برخی اقلام اختصاص دهد باید رویکرد به سمت واردات مواد اولیه برای قطعه سازان باشد نه واردات یک خودرو کامل.

باید رویکرد دولت حمایت غیر مستقیم از تولیدکنندگان باشد

مشکلات صنعت خودرو برای دو سه ماه اخیر نیست

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران تاکید کرد: البته مشکلات فعلی تولیدکنندگان فقط برای دو سه ماه اخیر نیست بلکه در یک سال گذشته نیز که دولت نقدینگی کافی داشت و در شرایطی که هنوز مشکلات ارزی ایجاد نشده بود هیچ حرکت جدی در این زمینه نداشت در حالی که باید سیاست و رویکرد دولت بر مبنای حمایت غیر مستقیم از تولیدکنندگان قرار می گرفت و زمانی که مجوزی برای واردات صادر می شد برای ورود مواد اولیه و قطعات منفصله و سی کی دی باشد.

به گفته مرزبان در شرایطی که ارز اختصاصی دولت برای واردات خودرو کامل هزینه می شود مفهوم آن این که دولت حامی واردکننده است نه تولیدکننده.

 وی تصریح کرد: متاسفانه سیاست توجه به واردات در دولت های گذشته نیز وجود داشته و زمانی که دولت ها اوضاع دلاری و بودجه ارزی آنها شرایط نسبتا خوبی را داشته بلافاصله واردات در کشور افزایش می یافت، سیاست اشتباهی است که همچنان نیز وجود دارد در حالی که انتظار می رود در وضعیت فعلی مواد اولیه مورد نیاز صنعت مورد توجه و حمایت دولت قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید وضعیت موجود برای شرکتهای داخلی تجربه شود، تصریح کرد: صنعت داخل نباید به خارجی ها خیلی اعتماد و باید اتفاقاتی که در این سالها در همکاری با شرکتهای خارجی رخ داده را به عنوان تجربه پیش رو قرار داده و درس بگیرد.

وی گفت: متاسفانه همچنان صنایع داخلی و خودروسازان از تجربه های گذشته درس نگرفتند و باز هم از همان سوراخی که قبلا گزیده شدند ،گزیده می شوند و باز هم به شرکتهای خارجی اعتماد می کنند در حالی که باید با شرکتهای خارجی بسیار محتاط عمل کرد و زمانی که بحث سرمایه گذاری مطرح می شود باید به نحوی باشد که اگر خواستند از ایران بروند کاملا ضرر کنند و ضرر و زیان آنها به نحوی باشد که به سادگی و به خاطر تهدیدات آمریکا موضوع خروج از ایران را عنوان نکنند بلکه احساس کنند در صورتی که از گردونه همکاری خارج شوند به طور جدی متضرر خواهند شد.

مدیرانی که از تجربیات گذشته خودشان هم استفاده نمی کنند/ لزوم تولید صفر تا 100 خودرو در ایران

این استاد دانشگاه گفت : اینها درس هایی است که باید مدیران بگیرند در حالی که همچنان بسیاری از آنها از تجربیات گذشته خودشان هم استفاده نمی کنند.

مرزبان راد افزود: حرف اول و اخر این است که باید به کارشناسان و متخصصان داخلی اعتماد کرد با وجود اینکه بیش از 15 سال است که عنوان می کنیم که شرکتهای داخلی و قطعه سازان باید با تکیه بر توان داخلی از صفر تا 100 مراحل تولید و از طراحی تا تولید، فروش و خدمات پس از فروش را در داخل کشور انجام دهند اما متاسفانه هیچ کدام از این مطالب عملی نمی شود.

وی در ادامه با انتقاد از قوانین داخلی برای حمایت از تولید داخل، گفت: متاسفانه قوانین داخلی به نحوی است که بیشتر در مسیر حمایت از واردات است و جریان واردات سهل الوصول تر است در حالی که تولیدکنندگان با موانع زیادی روبرو هستند و به محض اینکه برای ایجاد واحدی تولیدی اقدام کنند بنگاههای مختلف سد راه می شوند و هر کدام سهم خواهی می کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس باید قانون کار و تولید در کشور را اصلاح کند و قوانینی مناسب و به روزی را بگذارد که در جهت تسهیل و تولید در کشور باشد.

اجاره خودرو
kerman2
نظر بینندگان
!
!
!