یكشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
پرشین خودرو
فاینانس راه آهن رشت - آستارا در دست پیگیری است
۱۶:۲۵ | ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
ایرانسل 2

فاینانس راه آهن رشت - آستارا در دست پیگیری است

پرشین خودرو: وزیر حمل ‌و نقل،‌ ارتباطات و فناوری‌های پیشرفته جمهوری آذربایجان گفت: اسناد مربوط به فاینانس راه‌آهن رشت - آستارا در وزارت مالی این کشور در جریان است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، «رامین قلی زاده» که به تهران سفر کرده است، این مطلب را در دیدار «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی ایران مطرح کرد که خواستار تسریع در پرداخت فاینانس خط آهن رشت - آستارا شده بود.
احداث خط ریلی رشت - آستارا به طول 164 کیلومتر با هدف تکمیل کریدور شمال - جنوب در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است و تامین مالی بلند مدت (فاینانس) این پروژه توسط جمهوری آذربایجان انجام می شود.
با راه اندازی این طرح ریلی، جابه جایی بار در مسیر دریایی که 45 روزه زمان می برد، به 25 روز کاهش خواهد یافت که کاهش 30 درصدی هزینه در حمل و نقل کالا را به همراه خواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با همتای آذری خود گفت: انتظار ایران از جمهوری آذربایجان تسریع امور مربوط به تامین مالی و فاینانس 500 میلیون دلاری ساخت راه‌آهن رشت - آستارا است.
به گفته وزیر راه و شهرسازی، عملیات ساخت راه‌آهن قزوین - رشت رو به اتمام است و بزودی مراسم افتتاح این خط ریلی برگزار می‌شود.


آخوندی با اشاره به اهمیت رفع مشکلات و موانع حمل‌ و نقل بین دو کشور، بر توسعه ترانزیت و همکاریهای مشترک در این بخش تاکید کرد و گفت: برای ساخت راه آهن رشت - آستارا انتظار ایران تسریع امور مربوط به فاینانس این مسیر با معرفی بانک عامل است.
آخوندی، مشخصات پروژه ریلی پارس‌آباد - مغان را به همتای آذری معرفی کرد و گفت: این پروژه مهمی با کارکردی شبیه خط آهن آستارا - آستارا بین دو کشور است و می ‌تواند بر توسعه همکاریهای حمل ونقل بین دو کشور تاثیرگذار باشد.
وی، به برگزاری سه نشست کارشناسی برای بررسی متن پیش ‌نویس موافقتنامه‌ کریدور خلیج‌فارس - دریای سیاه اشاره کرد و از طرف آذری خواست نظرات خود را در این زمینه اعلام کند.

* آمادگی ایران برای کاهش تعرفه‌های ترانزیت
وزیر راه و شهرسازی از آمادگی ایران برای کاهش تعرفه ‌ها و هزینه ‌های متقابل با هدف توسعه ترانزیت بین دو کشور خبر داد و گفت: ایران علاقه مند به فعال‌سازی کریدور شمال - جنوب با کمک جمهوری آذربایجان است و در این زمینه با کشورهای هند و روسیه نیز مذاکره کرده است.
آخوندی در خصوص پیگیری مسائل مربوط به تردد کامیون‌های ترانزیتی جمهوری آذربایجان به نخجوان از خاک ایران بیان داشت: تمام موارد در صورت اعلام به وزارت راه و شهرسازی ایران به ‌سرعت رسیدگی می شود و در سایر موارد، حاضر به بررسی بسته تسهیلات متقابل تردد ناوگان حمل ‌و نقل جاده‌ای بین دو کشور هستیم به ‌طوری ‌که طرف آذری می‌تواند گروه کارشناسی خود برای بررسی موارد مورد نظر به ایران اعزام کند.
وزیر راه ‌و شهرسازی یادآور شد: بر اساس گزارش‌های دریافتی، کامیون‌ های ایرانی در گمرک باکو از نظر تناژ و ارتفاع در محدودیت‌ هستند و مدت زیادی در گمرک باکو معطل می‌مانند که برای مالک کامیون پرداخت هزینه‌های اضافی را در بر دارد.
وی، ضمن ابراز علاقه مندی به منظور برطرف کردن سختگیری‌های دو جانبه و مرور جزئیات با کمک و مشارکت طرفین گفت: فهرستی از مسائل و مشکلات در زمینه حمل ‌و نقل تهیه و برای طرف آذری ارسال خواهد شد.
آخوندی تاکید کرد: باید گمرک هر دو کشور نیز به منظور بررسی و رفع موانع مشارکت کنند، زیرا بخشی از موارد مربوط به امور گمرکی است.
وزیر حمل‌ و نقل، ارتباطات و فناوری‌ های پیشرفته جمهوری آذربایجان در این دیدار خواستار فعال شدن بیشتر کریدور شمال - جنوب و نیز تسریع در امضای تفاهمنامه‌ بین بانک‌های عامل دو کشور شد.

 

راه آهن

* قول باکو برای تخصیص فاینانس
در ادامه این دیدار، رامین قلی‌زاده وزیر حمل ‌و نقل،‌ ارتباطات و فناوری‌های پیشرفته جمهوری آذربایجان گفت: «اسناد مربوط به فاینانس راه‌آهن رشت - آستارا ‌اکنون در وزارت امور مالی جمهوری آذربایجان در جریان است و امیدواریم در آینده نزدیک نتایج خوبی در خصوص فاینانس این پروژه حاصل شود».
وی با توجه به اهمیت بالای ترافیک بار عبوری و رفع مشکلات گمرکی میان دو کشور بر تحکیم روابط دو جانبه تاکید و نسبت به پیگیری و رفع موارد قانونی اعلام آمادگی کرد.
وی تصریح کرد: وزارت حمل ‌و نقل جمهوری آذربایجان فهرست مشکلات و موانع مربوط به این بخش را تهیه و برای وزارت راه و شهرسازی ایران ارسال خواهد کرد.

* افزایش تردد بین دو کشور به 18 هزار خودرو
وزیر حمل ‌و نقل جمهوری آذربایجان از تردد 14 هزار خودرو شخصی بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان و هدف‌ گذاری برای افزایش به میزان 18 هزار خودرو خبر داد.

 وزیر حمل‌ونقل، ارتباطات و فناوری‌های پیشرفته جمهوری آذربایجان به منظور بازدید از بیست و چهارمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی به تهران سفر کرده که تا نهم مرداد در مرکز نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست.

نظر بینندگان
!
!
!