دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
پلتفرم ایرانی؛ راه عبور از هفت خان تحریم های غربی
۱۰:۲۴ | ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
/اختصاصی/کمک دولت به خودروسازان برای تولید خودروی ایرانی ضروری است؛

پلتفرم ایرانی؛ راه عبور از هفت خان تحریم های غربی

پرشین خودرو: نگاه ملی به موضوع تولید خودرو ایرانی می تواند راه را برای ورود صنعت خودرو ایران به بازار های جهانی باز کرده و دیگر نگران تصمیمات گاه و بیگاه غربی ها برای تحریم صنعت خودرو نباشیم.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، هر کشوری برای اینکه بتواند استقلال مالی و سیاسی خود را حفظ کند باید بتواند روی پای خود ایستاده و داشته های خود را به فرصتی برای رشد تبدیل کند.

صنعت خودرو ایران پیش از نیم قرن تجربه مونتاژ و تولید را به دوش می کشد که اگر کمی حمایت همراه با مدیریت چاشنی آن می شد، بی شک در قرن بیست و یکم، ما نیز جزو خودروسازان به نام جهان می بودیم اما این مهم تا کنون محقق نشده است.

از این رو شرکت های خودروسازی داخلی از جمله ایران خودرو در سال های اخیر به جد به دنبال تولید پلتفرم های ایرانی برای تولید مدل های مختلف خودرویی افتاده اند که این مهم با توجه به اینکه می تواند همراه با انتقال دانش فنی به داخل و بومی شدن این تکنولوژی ها باشد، کاری است بسیار مهم و البته ضروری.

 

پلت فرم


بی شک صنعت خودروی ایران برای اینکه در مسیر تغییر و تولید خودروی ملی و ایرانی قدم بگذارد راهی جز سرمایه گذاری های جدید ندارد اما این سرمایه گذاری اگر قرار است تنها توسط خودروساز محقق شود امكان پذیر نیست زیرا از توان وی خارج است.

راه حل رفع مشکل سرمایه بسیار ساده است اول اینکه خود دولت از منابع صندوق توسعه برای این تغییر هزینه کند و البته پاسخ مثبت تحقیق و پژوهش تولید خودروی ایرانی در نهایت برای دولت محاسبه می شود و در راه دوم مجلس با گذراندن قوانین پشتوانه دار به ورود سرمایه های خارجی به داخل کشور و حفظ امنیت این سرمایه ها کمک کند که این مهم هم شدنی است.

ایران خودرو و سایپا به عنوان پیشانی صنعت خودرو کشور چند سالی است که سعی می کنند زیرساخت های لازم برای تولید بومی و ایرانی را ایجاد کنند اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات ارز و سایر شاخصه های اقتصادی، این مهم نیاز به سرمایه گذاری و نگاه ملی دارد.

نگاه ملی به موضوع تولید خودرو ایرانی می تواند راه را برای ورود صنعت خودرو ایران به بازار های جهانی باز کرده و دیگر نگران تصمیمات گاه و بیگاه غربی ها برای تحریم صنعت خودرو نباشیم.

در نگاهی دیگر با داخلی سازی خودرو و تولید پلتفرم های ایرانی، فرصت بزرگ شدن را به مهندسان و دانشمندان جوان ایرانی برای عرضه و معرفی خود به جهان صنعتی می دهیم که این نیز بسیار روند مثبتی در پی خواهد داشت.

البته استفاده از دانش وتوان مهندسان و طراحان ایرانی نیازمند مدیرانی لایق و سختکوش نیز هست که امیدواریم دولت برای این حوزه نیز برنامه ریزی کرده و مدیر پروری را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

ایران می تواند بی نیاز از همه باشد اگر به جوانانش و توان ایشان اعتماد کند.

نظر بینندگان
!
!
!