شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۸ | ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
بیم قطعه سازان از محاسبه تعهدات بر اساس نرخ ارز بازار ثانویه!
۱۰:۳۸ | ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
اجاره خودرو
/اختصاصی/کمیته 3جانبه برای حل مشکلات ارزی خودروسازان و قطعه سازان تشکیل شود؛

بیم قطعه سازان از محاسبه تعهدات بر اساس نرخ ارز بازار ثانویه!

پرشین خودرو : بیم آن می رود که با اعلام نرخ ارز در بازار ثانویه، قطعه سازان ناگزیر به پرداخت باقی مانده تعهدات پولی بر اساس نرخ ارز ثانویه شوند که قطعا این بزرگترین اجحاف در حق قطعه سازان است.

به گزارش پرشین خودرو، در شرایطی که همچنان مشکلات ارزی قطعه سازان و خودروسازان ادامه دارد و هر روز صف های گمرکی برای ترخیص قطعات و مواد اولیه طویل تر می شود دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور از ارائه پیشنهادی برای رفع این مشکل خبر می دهد.

صف های گمرکی برای ترخیص قطعات هر روز طویل تر می شود

آرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو اظهار داشت : پیشنهاد می شود که طی جلسه سه جانبه ای با وزارت صنعت و معدن ، بانک مرکزی و گمرک مسئله تخصیص ارز قطعه سازان و خودروسازان به صورت ریشه ای حل شود.

وی گفت : متاسفانه مشکل قطعه سازان همچنان ادامه دارد و هر روز صف های گمرکی برای ترخیص قطعات و مواد اولیه طویل تر می شود.

وی افزود : شرایط کنونی در حالی همچنان ادامه دارد که قطعه سازان تاکنون نتوانستند تعهدات قبلی شان را در مقابل طرف های خارجی را نیز پاس کنند.

دبیر انجمن همگن قطعه سازی کشور افزود : البته به جزء مباحث جدیدی که در خصوص تخصیص ارز کالایی که باید وارد شود و امروز تامین آنها با مشکل روبرو است بسیاری از کالاهایی که قبلا نیز وارد شده با وجود اینکه بخشی از پول آن پرداخت شده ، اما همچنان بخشی دیگری که باید پرداخت شود با مشکل مواجه شده و متاسفانه مکانیزمی برای پرداخت بخش دوم پول وجود ندارد.

 محبی نژاد تصریح کرد : در حال حاضر بخش زیادی از مایحتاج قطعه سازان در گمرک باقی مانده و تاکنون نتوانستند ترخیص کنند و بیم آن می رود که با اعلام نرخ ارز در بازار ثانویه به یکباره اعلام شود هر کسی که می خواهد باقی مانده تعهدات پولی را پرداخت کند باید با نرخ ارز ثانویه این کار را انجام دهد و به طور قطع این بزرگترین اجحاف در حق قطعه سازان است.

به گفته دبیر انجمن قطعه سازان همگن این کالاها و قطعات مدت ها قبل با قیمت های محاسبه شده قبلی وارد شده و با بودجه قطعه سازهمچنین مطرح نبوده و در صورت چنین تصمیمی قطعه ساز نیز نمی تواند از مشتری این هزینه را دریافت کند.


امید قطعه سازان به تدبیر مسئولان برای حل مشکلات

وی تاکید کرد : مشکلات قطعه سازان و خودروسازان در گمرک همچنان پا برجاست و امید است به زودی با تدبیری که مسئولان می اندیشد این مشکل نیز حل شود.


بانک مرکزی و گمرک هر دو مقصر وضعیت کنونی هستند

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور همچنین گمرک و بانک مرکزی را در ایجاد وضعیت کنونی مقصر دانست و گفت : در حال حاضر بخشی از ارزی که توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت تخصیص می یابد تامین آن توسط بانک مرکزی انجام نمی شود به طوری که هم اکنون پرونده های بسیاری وجود دارد که تخصیص ارز آنها توسط وزارتخانه صورت گرفته اما با ورود به بانک مرکزی متوقف شده است چنانچه افرادی هستند که یک ماه تا 2ماه است که منتظر تامین ارز هستند ضمن اینکه گمرک نیز برخی از مواد و کالاها را نگه داشته و اجازه ترخیص نمی دهد.

محبی نژاد تاکید کرد : پیشنهاد می شود که طی جلسه سه جانبه ای با وزارت صنعت و معدن ، بانک مرکزی و گمرک این مساله به صورت ریشه ای حل شود.


4.5 میلیارد دلار کل نیاز ارزی صنعت خودرو و قطعه سازی کشور / هشدار به خودروسازان برای استفاده از فرصت بوجود آمده برای تعمیق ساخت داخل

وی در ادامه به رقم کلی نیاز ارزی در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور پرداخت و گفت : صنعت قطعه سازی کشوربه تنهایی 2 میلیارد دلار نیاز ارزی دارد اما با احتساب نیاز ارزی واردات قطعات خودروسازان حدود 4.5 میلیارد دلار نیاز ارزی کل صنعت خودرو و قطعه به واردات قطعات و مواد اولیه است.

وی البته افزایش نرخ ارز و ایجاد بازار ثانویه ارزی را فرصت مناسبی برای افزایش داخلی عنوان کرد و اظهار داشت : به طور قطع امروز فرصت افزایش نرخ ارز و بازار ثانویه به تعمیق ساخت داخل و داخلی سازی بیشتر کمک خواهد کرد از این روهم به قطعه سازان اعلام می شود که از هم اکنون باید هر چه سریعتر این کار را در همکاری با دانشگاهها و بومی سازی دانش فنی آغاز کنند و به خودروسازان نیز هشدار داده می شود که در صورتی که به سمت افزایش داخلی سازی و عمق ساخت داخل بالای 70 درصد پیش نروند به زودی با مشکل حاد و اساسی روبرو خواهند شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!