یكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تبعات قیمت دستوری بر افزایش زیان خودروسازان
۱۱:۳۸ | ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
/اختصاصی/چه زمان بازار خودرو تک نرخی می شود؟!

تبعات قیمت دستوری بر افزایش زیان خودروسازان

پرشین خودرو: دیر یا زود آزادسازی قیمت خودرو اتفاق می افتد چرا که قیمت دستوری خودرو در چند سال اخیر موجب زیان خودروسازان شده است.

به گزارش پرشین خودرو، پس از رونمایی دولت از بسته جدید ارز و طرح آزادسازی نرخ ارز برای صنایع خودرو و قطعه، این پرسش بسیار در بین مسئولان و مدیران این صنعت مطرح شد که تکلیف قیمت‌گذاری خودروهای داخلی چه خواهد شد؟ آیا با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده خودرو، دولت قیمت‌گذاری را آزاد می‌کند یا همچنان بر تعیین قیمت از سوی شورای رقابت اصرار خواهد کرد؟

البته در روزهای اخیر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی از اصلاح اصل 44 قانون اساسی و تغییر روند قیمت خودرو توسط شورای رقابت خبر داده، هر چند موضوع خروج شورای رقابت از جریان قیمت گذاری خودرو چند سالی است از سوی خودروسازان و برخی از کارشناسان مورد تاکید قرار گرفته است اما با این وجود باید دید با چنین تصمیمی، آیا قیمت خودرو به بازار عرضه و تقاضا واگذار می شود و یا همچنان دخالت مستقیم دولت در قیمت خودرو را شاهد خواهیم بود؟

یک کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، در این خصوص اظهار داشت: خودروسازان تا یک زمانی می توانند با روند زیان دهی که دارند جلو بروند بنابراین در صورتی که در شرایط کنونی که شرکت ها ناگزیر به استفاده از ارز آزاد هستند قیمت خودرو آزاد نشود به طور قطع بدهی های خودروسازان بیشتر خواهد شد.

 شهرام آزادی افزود: بدون شک در آینده نزدیک قیمت خودرو توسط بازار عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد همان شرایطی که در خصوص قیمت خودروهای خارجی در بازار اتفاق افتاد.

وی تاکید کرد: در هر دو صورت چه خودروسازان ارز دولتی بگیرند چه ارز آزاد دریافت کنند، باید قیمت خودرو در بازار تعیین شود نه بر اساس قیمت دستوری.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در پایان خاطرنشان کرد: به طور قطع با تعیین قیمت خودرو در بازار عرضه و تقاضا، حاشیه قیمت در بازار خودرو از بین خواهد رفت و دیگر شاهد چند بازار چند نرخی خودرو نخواهیم بود و بازار خودرو تک نرخی خواهد شد.

نظر بینندگان
!
!
!