سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۰:۱۶ | ۱۳۸۹/۰۸/۲۳
سرپیچی آژانس ها از رعایت نرخ های مصوب
۱۰:۱۶ | ۱۳۸۹/۰۸/۲۳
اجاره خودرو
مردم تاوان کارشناسی نبودن کرایه ها را می دهند

سرپیچی آژانس ها از رعایت نرخ های مصوب

پرشین خودرو: به جرات می توان گفت به دلیل غیرکارشناسی بودن قیمت، هیچکدام از آژانس های تهران نرخ مصوب اتحادیه را رعایت نمی کنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، مدیر یکی از آژانس های اتومبیل تهران با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: نرخ نامه ایی که اتحادیه بر اساس آن آژانس های مسافربری را موظف به رعایت قیمت ها کرده مربوط به دو سال قبل است. طی این مدت تغییرات زیادی در سهمیه بنزین، آرم طرح ترافیک و دیگر شرایط آژانس ها رخ داده اما تغییری در نرخ کرایه ها ایجاد نشده است از این رو هیچکدام از آژانس ها قادر به رعایت نرخ مصوب اتحادیه نیستند.

محمدی اظهار داشت: بر اساس نرخ نامه اتحادیه ورودی آژنس ها هزار تومان و نرخ کرایه به ازای هر دقیقه در روز 50 و هر دقیقه در شب 55 تومان است. همچنین کرایه مقاصد دورتر در استان تهران به صورت مسافتی محاسبه می‌شود به عنوان مثال کرایه جاده مخصوص به ازای هر کیلومتر ۱۲۰ تومان در نظر گرفته شده است اما کسی این قیمت ها را رعایت نمی کند.

به گفته وی، بر اساس نرخی که اتحادیه تصویب کرده کرایه تهران پارس تا میدان توحید 2200 تومان، ونک تا میدان توحید 1850 تومان و تهران تا کرج 5800 تومان است اما چنین قیمتی برای یک آژانس کارشناسی و به صرفه نبوده و کسی آن را رعایت نمی کند.

راننده یک آژانس نیز در این رابطه گفت: قیمت در نظر گرفته شده برای کرایه ماشین واقعی تر از نرخ کرایه آژانس به صورت تک سرویس است. قیمتی که اتحادیه برای کرایه ساعتی خودرو در نظر گرفته برای ورودی هزار تومان و به ازای هر ساعت سه هزار تومان است بنابراین این قیمت در مقایسه با نرخ کرایه تک سرویس ها بیشتر رعایت می شود.

فلاحی ادامه داد: واقعی نبودن نرخ ها باعث شده آژانس های اتومبیل به صورت عرفی اقدام به نرخ گذاری مسیرها کنند که این امر نیز تقریبا از طرف مردم پذیرفته شده است و کمتر کسی به این کرایه ها اعتراض می کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه راننده ها 15 تا 20 درصد کرایه خود را به عنوان کمسیون به صاحبان آژانس ها پرداخت می کنند، کار کردن با نرخ های اتحادیه اصلا به صرفه نیست و کفاف هزینه های زندگی رانندگان را نمی دهد.

اما در این میان مشتریان آژانس ها ضمن اینکه از کرایه بالای این موسسات گله دارند، از دریافت مبالغی سخن می گویند که در برخی موارد به دلایل واهی توسط رانندگان از مشتری ها دریافت می شود.

زمانی یکی از افرادی است که به دلیل شغلش زیاد از آژانس استفاده می کند.

وی در این باره به خبرنگار ما گفت: موارد بسیاری را دیده ام که رانندگان به دلایل واهی مانند شلوغی و ترافیک خیابان ها، کاهش سهمیه بنزین، طرح زوج و فرد یا طرح ترافیک و ... اقدام به دریافت مبالغی بیش ازقیمتی که موسسه برای مسیر مشخصی تعیین کرده است، می کنند.

وی افزود: بارها بیش آمده که راننده کرایه هفت هزار تومانی آزادی- تهران پارس را هشت تا 9 هزار تومان مطالبه کرده و دلیلش برای دریافت مبلغ اضافی را ترافیک مسیر عنوان کرده است.

وی ادامه داد: برخی موسسات اقدام به طرح جداول قیمتی دلخواه کرده اند که در صورت اعتراض، این جدول را به مشتری نشان داده و عنوان می کنند قیمتی که در این جداول آمده نرخ هایی است که از سوی اتحادیه تعیین شده است.

یک راننده تاکسی نیز در این رابطه به خبرنگار ما گفت: یکی از دلایل دریافت مبالغ اضافی توسط راننده از مشتری، حق کمسیون بالایی است که برخی صاحبان آژانس ها از رانندگان دریافت می کنند.

محمد رفعتی اظهار داشت: اگر چه بر اساس آنچه که توسط اتحادیه تعیین شده، صاحبان آژانس ها باید 15 درصد کرایه را به عنوان کمسیون از راننده دریافت کنند، اما برخی از این مراکز تا 30 درصد مبلغ کرایه را از رانندگان دریافت می کنند. این امر باعث می شود رانندگان برای تامین نیازهای خود اقدام به دریافت مبالغ اضافی از مردم کنند.

با وجود اینکه حتی صاحبان و رانندگان آژانس های اتومبیل خود بر عدم رعایت نرخ های اتحادیه صحه می گذارند، اما رییس اتحادیه کشوری موسسات توریستی و اتومبیل کرایه بر اجرای نرخ های مصوب این مرکز توسط اعضاء اتحادیه اصرار داشته و عنوان می کند که این آژانس ها و مراکز غیرمجاز هستند که به اقدام به نرخ گذاری خود سرانه کرده و از مردم پول اضافی دریافت می کنند.

علیرضا دلاوری گفت: در حال حاضر حدود چهار هزار و 460 مرکز اتومبیل کرایه در تهران مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد هزار و 542 موسسه عضو این اتحادیه اند که ۷۰ هزار راننده تمام وقت را پوشش می‌دهند. حدود سه هزار و 98 موسسه نیز به صورت غیرمجاز و غیرقانونی در حال جابجایی مسافر هستند که عدم رعایت نرخ ها نیز اغلب توسط این موسسات اتفاق می افتد.

نکته ای که در این میان کمتر کسی به آن توجه داشت این است که چرا باید مردم باید تاوان عدم رعایت قانون توسط صاحبان آژانس ها به دلیل رعایت نکردن حق کمسیون و قیمت گذاری سلیقه ای به دلیل کارشناسی نبودن کرایه تعیین شده توسط اتحادیه را بپردازند؟

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!