سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۵۳ | ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
بهار، بازار خودرو را از خواب زمستانه بیدار نکرد!
۰۹:۵۳ | ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
گرندکس

بهار، بازار خودرو را از خواب زمستانه بیدار نکرد!

پرشین خودرو: برخی بررسی‌ها حکایت از آن دارد که دلالان روزانه صدها آگهی ساختگی برای قیمت خودرو بر روی سایت‌های پرمخاطب درج و تلاش می‌کردند که به نوعی بازار را با قیمتهای مدنظر خود پیش برند؛ اما کرونا ترمز تمام این معاملات را فعلا کشیده است.

به گزارش پرشین خودرو، بازار خودرو پس از ماهها تلاطم، اسفند سال ۹۸ را با آرامی سپری کرد. آن هم درست بعد از بالغ بر ۲۰ ماه تلاطمی که همزمان با افزایش قیمت ارز، بازار خودرو را هم در برگرفته بود. اکنون شیوع کرونا شرایط بی‌سابقه‌ای را نه تنها برای بازار خودروی ایران، بلکه برای تمامی کشورهای درگیر با شیوع این ویروس نامرئی به وجود آورده است.


خواب زمستانه بازار خودرو در بهار ۹۹


بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد که بسیاری از سایت‌های پرمخاطب خرید و فروش، کمتر معامله‌ای را به خود می‌بینند و اگرچه ممکن است که خرید و فروش‌هایی هم صورت گیرد، اما آنچه که بعنوان برآیند کلی این شرایط می‌توان از آن برداشت کرد، به طور قطع، رکود شدید و عمیقی است که بازار خودرو را در برگرفته است.


در این میان برخی به این فکر افتاده‌اند که در این بازار برای مصرف خود، خریدهایی داشته باشند، اما از آنجا که چشم‌انداز برای آینده بازار چندان روشن نیست که این بحران کرونا، کی از کشور رخت برمی‌بندد، به همین دلیل بسیاری هم دست نگاه داشته اند و خودروهای کمتری به بازار عرضه می‌کنند. نکته حائز اهمیت دیگر آن است که بخشی از افرادی که عموما خودروهای خود را به فروش می‌گذاشتند، مبالغ حاصل از آن را در راه سرمایه‌گذاری های جدید یا ورود به بازارهای دیگر یا حتی تبدیل خودروی خود به یک خودروی بهتر هزینه می‌کردند، اما اکنون اکثر بازارهای موازی نیز در رکود به سر می‌برند و تنها احتمالی که در این میان وجود دارد آن است که برخی خودروهای خود را به معرض فروش می‌گذارند، بخواهند مبالغ حاصل از آن را در بازار پررونق سرمایه هزینه نمایند.

 

بازار خودرو


بازار خودرو تعطیل است

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه صنف نمایشگاهداران خودرو در رابطه با وضعیت این روزهای بازار خودرو می‌گوید: قیمت‌های خودرو نسبت به ایام پایانی سال هیچگونه تغییری نداشته است و بسیاری از افراد به دلیل اینکه چشم انداز روشنی از بازار خودرو و حتی اقتصاد ایران ندارند، تلاشی هم برای معامله در این بازار صورت نمی دهند و بازار با رکود شدیدی دست و پنجه نرم می‌کند.

وی افزود: اکنون بازار تعطیل است و قیمتهایی که در این رابطه ارایه می‌شود، به طور قطع منطقی نیست و بنابراین معامله در آن نیز خیلی با منطق همراه نخواهد بود. در شرایط کنونی اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، اگر هم فعالیت‌های اقتصادی آغاز شود به نظر نمی رسد افراد برای خرید و فروش خودرو مراجعه کنند و پیش‌بینی می‌شود این شرایط تا چند ماه آینده و ریشه کن شدن کامل این ویروس ادامه داشته باشد.برخی هنوز هم به معاملات امید دارند

در همین روزهای رکودی در بازار خودرو، اما هستند برخی از افرادی که باز هم آگهی‌هایی را برای فروش خودروهای خود منتشر می‌کنند. بر اساس آگهی های منتشر شده، یک دستگاه اچ سی کراس صفر مدل 98 برای فروش 210 میلیون تومان، برلیانس 220 صفر مدل 98 برای فروش 150 میلیون تومان، پژو 207 صندوقدار صفر 220 میلیون تومان، پراید 141 معادل 61 میلیون تومان، تیگو 5 مدل 99 معادل 143 میلیون تومان، حواله تیبا فروردین 99 نیز 55 میلیون تومان قیمتگذاری شده است.

همچنین جک S5 صفر 460 میلیون تومان، آزرا 2007 با 182 کیلومتر کارکرد 285 میلیون تومان، پژو 405 دوگانه سوز مدل 91 و کارکرد 245 هزار کیلومتر 60 میلیون تومان، پژو 206 خاکستری مدل 95 با کارکرد 100 کیلومتر 70 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 5 نیز 135 میلیون تومان قیمتگذاری شده است.

منبع: مهر

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!