سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۲:۰۷ | ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
تصویب دوفوریت طرح مالیات بر خانه‌های خالی
۱۲:۰۷ | ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
اجاره خودرو

تصویب دوفوریت طرح مالیات بر خانه‌های خالی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت اصلاح ماده ۵۴ قانون مکرر مالیات‌های مستقیم یا مالیات بر منازل خالی از سکنه موافقت کردند.

به گزارش پرشین خودرو، مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دو فوریت طرحی را به منظور اصلاح بازار مسکن تصویب کرد؛ طرح اصلاح ماده ۵۴ قانون مکرر مالیات های مستقیم یا مالیات بر منازل خالی از سکنه ابتدا به دلیل عدم بارگزاری در سامانه از دستور کار خارج شده بود که با انتشار طرح برای نمایندگان، بار دیگر در دستور کار امروز قرار گرفت و نمایندگان با آن موافقت کردند.


باید از خسارتهای احتمالی و فوت فرصت در بازار مسکن جلوگیری کنیم

حجت الاسلام والمسلمین حسین حسین زاده بحرینی در موافقت با دو فوریت این طرح گفت: در کشور ما بیش از نیاز کشور واحد مسکونی ساخته آماده سکونت داریم. مشکل بازار مسکن ما این نیست که تقاضای مسکن بیش از عرضه مسکن است اطلاعاتی که باید رسانه‌ها مبنی بر اینکه واحدهای خالی ما از چند میلیون هم تجاوز کرده است آمار درستی نیست.

وی افزود: در دوره نهم ماده‌ای را در قانون مالیات‌های مستقیم تصویب کردیم. خلاصه تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این بود ک حاکمیت بداند وضعیت مسکن در کشور چگونه است برای همین دولت موظف شد سامانه ملی املاک و اسکان را ایجاد کند که قرار بود در این سامانه همه واحدهای مسکونی قابل سکونت ثبت شوند و همه بدانند که چه تعداد واحد مسکونی قابل سکونت داریم و در کجا هستند و چه شرایطی دارد همزمان در همان سامانه باید اسکان خانوارها ثبت می‌شد که معلوم باشد هر خانوار در کدام واحد مسکونی ساکن است تفاضل این دو، واحدهای مسکونی آماده اسکان واحدهای خالی می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهارداشت: در مجلس نهم این قانون را وضع کردیم اما دولت همراهی لازم را برای اینکه این ایجاد این سامانه نکرد و این موضوع معطل ماند، اکنون وزارت راه و شهرسازی اعلام آمادگی کرده و زیرساخت این موضوع را فراهم شده تنها مشکل این است که بارگذاری این سامانه کامل نیست و اگر این سامانه بسیار مهم حاکمیتی مورد نیاز جامعه اثربخش باشد باید اطلاعات آن کافی و جامع باشد یعنی هم املاک و هم اسکان خانوارها در آنجا ثبت شود.

حسین زاده بحرینی در دفاع از دو فوریت این طرح گفت: این طرح دو فوریتی می‌خواهد به این فرایند سرعت ببخشد اگر این طرح دو فوریتی تصویب شود و بعداً هم بلافاصله در کمیسیون و در مراحل تصویب و آن طی و به دولت ابلاغ شود، گره ای مشکل بازار مسکن حل خواهد شد؛ یکی از مسائلی که باعث شده این کار جدی نباشد این است که اگر قرار است از کسی که واحد مسکونی را ساخته اما فقط برای اینکه آن واحد گران شود واحد مسکونی را احتکار کرده است بخواهیم آن را وارد بازار مسکن کند باید از ابزارهای بازدارنده قوی استفاده کنیم که این طرح دو فوریتی در این موارد را به خوبی ذکر کرده است.

وی اضافه کرد: این طرح کاملاً ضروری است زیرا شرایطی در بازار امروز مسکن حادث شده است و بسیاری از خانوارهای مستاجر ما به دنبال اجاره واحد مسکونی هستند در حالی که در محلات واحدهای مسکونی احتکار شده‌اند برای حل این معضل مجبور هستیم که یک قاعده گذاری قانونی انجام دهیم که این طرح این کار را برای ما انجام خواهد داد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اعضای کمیسیون اقتصادی هم موافق دو فوریت هستند و هم اصل طرح را تایید می‌کنند امیدواریم که نمایندگان نیز با این دو فوریت موافقت کنند که بتوانیم کار مهمی را در مدت کوتاه انجام دهیم.

همچنین مهدی طغیانی نماینده اصفهان در موافقت با این طرح گفت: درمورد مسئله مسکن از ابتدای مجلس یازدهم گفت و گوهای کارشناسی زیادی توسط نمایندگان که در این حوزه متخصص هستند انجام شده و در ین طرح کار کارشناسی شبانه‌روزی صورت گرفته است و مسئله اصلی آن اصلاح ماده ۵۴ مکرر در حوزه فرایند که بحث خانه‌های خالی است.

وی افزود: در حالت قبلی به این صورت بوده است که باید اطلاعات دستگاه‌ها به سامانه املاک و اسکان وارد می‌شده است اما در بحث ورود اطلاعات توسط دستگاه‌ها اکنون اشکال داریم و اطلاعات با هم همخوانی ندارد و زمان‌بر است مردم در تابستان دنبال خانه هستند و در این زمینه دچار مشکل هستند دو فوریت برای جلوگیری از خسارت های احتمالی و فوت فرصت مطرح شده است.

نماینده اصفهان در مجلس گفت: توقع مردم این است که مجلس یازدهم که با شعارهای معیشتی و خواسته رهبر انقلاب در وضع مطالبات معیشتی مردم شکل گرفته است در حوزه مسکن کار جدی و فوری انجام دهد زیرا در همین تابستان اتفاقاتی در بازار مسکن در حال وقوع است. در کمیسیون اقتصادی اعلام آمادگی می کنیم به سرعت آن را در دستور کار قرار دهیم. در این زمینه کارهای کارشناسی جدید در این باره انجام شده و الان بحث این است که با روش خود اظهاری کد ملی و کد پستی افراد امیدواریم بتوانیم با این طرح گرهی از مشکلات مردم در حوزه مسکن باز کنیم

طغیانی ادامه داد: ما هیچ کار کوتاه مدتی جز این طرح در این زمان در حوزه مسکن نمی‌توانیم انجام دهیم.


نباید درباره مسکن با عجله عمل کنیم

محمدرضا صباغیان نماینده یزد در مخالفت با این طرح گفت: ما بیشتر تمایل داریم قوانین را تصویب کنیم. در همین موضوع قوانین موجود و قوانین متعارض داریم که باید ضمیمه آن باشد، مالیات بر خانه‌های خالی اینکه ما قبلا چه قوانینی داشتیم مهم است. بنابراین این طرح نیاز به چکش کاری و پختگی دارد که به نظر من انجام نشده است

علی بابایی نماینده ساری هم در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: اهمیت مسکن برای همه ما مشخص و واضح هستند اما نباید عجله داشته باشیم. امروز مالیات بر خانه‌های خالی را تعیین تکلیف کنیم در حالی که در مجلس قبلی هم تعیین تکلیف شده بود اما چون سامانه واحدی در کشور نداشتیم قابلیت اجرایی نداشت.

وی از نمایندگان خواست به دو فوریت این طرح رأی ندهند ولی به یک فوریت آن رأی دهند تا در کمیسیون تخصصی درباره آن بحث و بررسی صورت گیرد تا نخبگانی که امروز می‌خواهند به ضرورت ساماندهی بازار مسکن بپردازند درباره آن نظر دهند و طرح جامع مسکن که بخشی از آن موثر بر خانه‌های خالی است اضافه شود.

نماینده ساری ادامه داد: نباید در این باره احساسی عمل کنیم زیرا اینگونه برخوردها اثرات مثبت در جامعه نخواهد داشت و مردم از ما انتظار کار کارشناسی دارد نباید به این بحث‌ها به طور شعاری و پردازیم زیرا مردم در جامعه توقع دارند که هر طرحی که در مجلس تصویب شود آن را به صورت عملی در زندگی خود ببینند.

وی تصریح کرد: مسکن امروز مهم است اما باید ببینیم چگونه و با چه ابزاری باید آن را اصلاح کنیم. از برخورد احساسی با این موضوع بپرهیزیم نظرات دولت را باید در این باره نیز داشته باشیم.

منبع: ایرنا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!