سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
پرشین خودرو
read main data
۱۳:۳۰ | ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
شاخص بورس 17 هزار و 469 واحد افزایش یافت
۱۳:۳۰ | ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
اجاره خودرو

شاخص بورس 17 هزار و 469 واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز به مدد شرکت‌های خودرویی، بانک و فولادی با افزایش 17 هزار و 469 واحد روبرو شد.

به گزارش پرشین خودرو، بورس اوراق بهادار تهران اولین روز هفته را با رشد اکثر شاخص‌هایش شروع کرد، به گونه‌ای که با کمک نمادهایی مانند سایپا و سایر شرکت‌های خودرویی، شرکت‌های فولادی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری توانست در پایان معاملات با افزایش 17 هزار و 469 واحد به رقم یک میلیون و 305 هزار و 800 واحد برسد.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن 830 واحد رشد کرده و به رقم 377 هزار و 800 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 4 میلیون و 962 هزار میلیارد تومان رسید.


امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 7.2 میلیارد سهام‌، حق تقدم و اوراق مالی در قالب یک میلیون نوبت معامله و به ارزش 6856 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که به بیش از 2685 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در مجموع بیش از 9400 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز عمده شاخص‌های بورس سبزپوش بوده که حکایت از رشد اکثر شاخص‌ها دارد، گرچه این رشد ناچیز بوده، امروز شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز قبل هر کدام 1.3 درصد رشد کردند.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 22 صدم درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 1.5 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 2.7 درصد افزایش یافت، اما شاخص بازار دوم بورس با معاملات بلوکی فقط 38 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، بانک ملت و ایران خودرو به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و برعکس نمادهای پتروشیمی خلیج فارس و پارس الکتریک به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران امروز شامل پالایش نفت اصفهان، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، بهساز کاشانه تهران، سرمایه گذاری سیمان تأمین، پالایش نفت تهران، تولید نیروی برق آبادان و سایپا بودند.

در فرابورس ایران هم امروز اوضاع قدری بهتر شده به طوری که شاخص کل در پایان معاملات با رشد 142 واحد به رقم 16 هزار و 267 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 89 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 1.6 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 621 هزار نوبت معامله و به ارزش 2685 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پلیمر آریا ساسول، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، ذوب‌آهن، فولاد هرمزگان، پتروشیمی زاگرس و سنگ آهن گهرزمین به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد دی بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس ایران شامل پتروشیمی ارومیه، سرمایه‌گذاری پویا، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، برق و انرژی پیوند گستر پارس، توسعه مسیر برق گیلان، تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک و پلیمر آریا ساسول بوده‌اند.

به گزارش فارس، همانگونه که برخی کارشناسان پیش بینی کرده بودند وضعیت بازار بورس امروز رو به رشد بوده و شاخص کل بعد از یک هفته کاهش امروز روند افزایشی به خود گرفت، بنابراین همان گونه که گفته شد، باید سرمایه‌گذاران حقیقی قدری صبر داشته باشند تا به روزهای رشد بورس هم برسند.

امروز نمادهای خساپا، مربوط به خودرویی سایپا و نیز بپیوند مربوط به برق و انرژی پیوند گستر پارس، بدون محدودیت باز شدند به گونه‌ای که سایپا 10.7 درصد رشد کرده و بپیوند 10 درصد نسبت به روز قبل افزایش یافت.

همچنین امروز شرکت‌های خودروسازی مانند ایران خودرو و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، قطعات اتومبیل ایران و همچنین شرکت‌های فولادی مانند فولاد مبارکه، ملی مس، ذوب‌آهن، گروه پتروشیمی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند سپهر صادرات، گروه بانکی مانند بانک ملت و بانک صادرات، بانک پارسیان، بانک پاسارگاد و بانک اقتصاد نوین همه رو به رشد بودند. صندوق‌هایی مانند سرمایه‌گذاری غدیر نیز در رشد شاخص اثرگذار بوده‌اند.

از لوازم حضور در بورس داشتن استراتژی بلندمدت همچنین مطالعه، مشورت و تصمیم‌گیری بر اساس مشاوره است و باید سهام متنوع با کمترین ریسک و بیشترین بازده انتخاب شده و همه پول‌های خود را در یک یا چند سهم محدود سرمایه‌گذاری نکنند و برای سرمایه گذاری در بورس باید از پس‌انداز استفاده کرد و به هیچ وجه کسی توصیه نمی‌کند که مردم دارایی‌های قابل استفاده خود را برای حضور در بورس بفروشند.

همچنین سهام عدالت به گفته اکثر کارشناسان سهام بسیار ارزنده‌ای مانند باغی از انواع درختان میوه است که اکنون به مرحله باردهی رسیده و بنابراین توصیه شده است، حتی‌الامکان سهام خود را نفروشند و از عایدی و سود این سهام در آینده استفاده کنند.

منبع: فارس

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بورسشاخص بورس
نظر بینندگان
!
!
!