چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۵۱ | ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
 2020 سال رونق دوچرخه های برقی
۱۱:۵۱ | ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
گرندکس

2020 سال رونق دوچرخه های برقی

امسال سال رونق فروش دوچرخه ها و تا حدودی اسکوترهای برقی بود و شیوع کرونا هم در رشد آنها تأثیر داشت.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از سایپانیوز، خیلی قبل از شروع گسترش کرونا رونق فروش دوچرخه ها و اسکوترهای برقی آغاز شده بود. برخی آن را روشی ارزان و مطمئن برای رفت و آمد بین منزل و محل کار می دانند. برخی می گویند تا نانوایی و خواربارفروشی محل یا رفتن تا پارک هم مناسب است بعضی ها هم صبحانه و ناهار را یکی می کنند و قرار ملاقات می گذارند و با هم با این وسیله نقلیه ساده دور هم جمع می شوند و نام آن را هم قرار برانچ [تلفیق صبحانه و ناهار] گذاشته اند.

حالا شیوع کروناویروس هم نقش کاتالیزور [تسهیلگر] را برای صنعت دوچرخه سازی ایفا کرده است. از همان ابتدا، خیلی از کشورها محدودیت هایی را اعمال کردند و برخی کشورها تعطیلی سراسری داشتند و مردم هم به دنبال راهی امن و ایمن برای رفتن به فضای باز می گشتند. بعد از آن که این محدودیت ها کاسته شد و تعطیلی ها به پایان رسید، شهروندان برای کاهش تماس با دیگران و حفظ فاصله اجتماعی و در عین حال انجام کار،‌ لذت دوچرخه سواری و انجام کارهای ساده در فروشگاه های محلی به استفاده بیشتر از دوچرخه ادامه دادند.

در ماه آوریل امسال شیمانو متخصص تولید دوچرخه از 13 هزار اروپایی نظرسنجی کرد و پرسید چقدر احتمال دارد از دوچرخه برقی استفاده کنند. این نظرسنجی را 12 ماه قبل هم انجام داده بود و نتیجه این شد که 5 درصد پاسخ دادند که «خیلی احتمال آن بالا است»، 12 درصد گفتند «احتمال آن زیاد است» و 8 درصد گفتند که همین حالا هم دوچرخه برقی دارند و استفاده می کنند. سپس شیمانو در گزارشی با ترکیب نظرسنجی ها به این نتیجه رسید که از هر 4 اروپایی یک نفر یا در حال استفاده از دوچرخه برقی است یا احتمال استفاده از آن بسیار بالا است. اکثر پاسخ دهندگان گفته اند که به لذت دوچرخه سواری و دوچرخه سواری خانوادگی علاقه زیادی دارند. رفت و آمد بین منزل و محل کار، دلیل دوم بوده و تناسب اندام و حمل خوار و بار دلایل بعدی.

خیلی از دوچرخه سازان این علاقه مردم را مورد شناسایی قرار دادند و از آن برای بهبود فروش استفاده کرده اند. ونموف VanMoof یک استارت آپ هلندی است که به «تسلای دوچرخه سازی» معروف است و در سال جاری میزان فروش را به دو برابر رسانده است. ارائه نسل سوم این دوچرخه برقی the S3 and X3 بدون تردید در رشد فروش مؤثر بوده است که از 21 آوریل همین امسال عرضه شد. این شرکت در همان 24 ساعت از عرضه نسل سوم، 4400 سفارش خرید دریافت کرد.

 

دوچرخه برقیبرند دیگر، کابوی Cowboy است که تمرکز بیشتری روی فناوری های جدید دارد و در سال جاری با رشد 140 درصدی فروش مواجه شده است. 40 درصد از این رشد درست در ماه های بین مارس و آوریل اتفاق افتاده که تعطیلی های سراسری شروع شده است. این دوچرخه ساز باتری را پشت میله صندلی جاسازی و مخفی کرده است. از ویژگی های بسیار جالب این دوچرخه، نصب یک ماجول حاوی GPS‌ در بدنه دوچرخه است که دزدیدن آن را دشوارتر می کند. ضمن آن که خود کمپانی، رفتارهای دوچرخه سواری خریداران را هم می تواند رصد کند. نتایج این رصد هم نشان داده است که خیلی از این دوچرخه سواران در طول تعطیلی های کرونایی کمتر بین منزل و محل کار رفت و آمد داشته اند اما در مجموع مسافت های طی شده روند افزایشی داشته که نشان می دهد صاحبان این دوچرخه ها در این دوران بیشتر به دنبال لذت دوچرخه سواری بوده اند و جنبه حمل و نقل آن کمتر بوده است.

رشد و موفقیت فقط منحصر به دوچرخه سازانی نبوده که فناوری های جدید را عرضه کرده اند. یک شرکت سازنده خودروهای برقی ارزان Rad Power Bikes هم با رشد خوبی مواجه بوده است. این شرکت در بیانیه ای گفته است که از سال 2015 با رشد تصاعدی رو به رو شده اما رشد تقاضا و فروش در سال 2020 بی سابقه است. رشد انفجاری هم مثل کمپانی دوچرخه سازی کابوی در همان اوج همه گیری ویروس کرونا بوده و در مورد این شرکت سازنده دوچرخه های ارزان 297 درصد بوده است و تقاضا رو به کاهش نگذاشته است.

در آن طرف دیگر طیف، دوچرخه ساز گران قیمت آلمانی Riese & Müller است. کیفیت و دوام این دوچرخه های آلمانی بسیار بالا است. برخلاف ونموف،‌ کابوی و رادپاور، برای موتور برقی این دوچرخه ها با شرکت سازنده معتبر و معروف بوش همکاری دارد. ضمن این که این موتور کنار پدال ها نصب شده است نه روی چرخ ها. بین سال های 2019 تا 2020 تولید این شرکت دوچرخه سازی از 56 هزار دستگاه به 70 هزار دستگاه رسیده است. دکتر ساندرا ولف مدیر عامل رایز اند مولر می گوید در شهرهای بزرگی مثل برلین و لندن، مسیرهای ویژه دوچرخه ایجاد شده و زیرساختها مناسب دوچرخه سواری هستند و به وضوح می توان دید که چه تأثیری روی ترافیک شهرها دارند. حتی آمار فروش هم انعکاسی از همین تغییرات است و گذار به سمت راه حل های حمل و نقل پایدار مشاهده می شود.

شرکت فرانسوی تولید دوچرخه های برقی موستاش Moustache‌ هم با رشد رو به رو بوده است. این کمپانی 65 هزار دستگاه دوچرخه برقی مدل ‘Season 10’ models تولید کرده که انتظار دارد بین سپتامبر 2020 و اوت 2021 به فروش برساند. در حالی که برای سیزن 9 حدود 42 هزار دستگاه تولید کرده بود. کلمنت بانو Clément Bonneau‌ رئیس بازاریابی و روابط عمومی جهانی موستاش می گوید دوچرخه بعدی رشد پایداری دارد و موستاش هم با سرعت به پیشرفت ادامه می دهد.

برند بریتانیایی دوچرخه برقی گوسایکل Gocycle نام دارد. این کمپانی هم از این افزایش فروش مستثنی نیست. ریچارد تروپ Richard Thorpe مدیر عامل این دوچرخه ساز انگلیسی هم می گوید که دوچرخه های برقی در حال رایج شدن هستند و ویروس کرونا هم جهت نمودار فروش دوچرخه های برقی را رو به بالا برده است و مردم با رو آوردن به سبک زندگی جدید از منافع حاصل از رو آوردن به دوچرخه بهره مند می شوند.

در بریتانیا یک برند دیگر دوچرخه برقی وجود دارد که نام آن ولت Volt است که افزایش 300 درصد را تجربه کرده و سالانه 25 هزار دوچرخه می فروشد.

گازل Gazelle هم یک شرکت دوچرخه سازی در هلند است که از سال 1892 تأسیس شده است.

شرایط برای اسکوترهای برقی کمی فرق دارد. مهمترین کمپانی های موفق یکی شیائومی including Xiaomi و دیگری ناینبات سگوی Segway-Ninebot هستند. شرکت های دیگری مثل Lime وجود دارند که چندان هم با رشد مواجه نبوده اند. چون نه در رفت و آمد بین محل کار و منزل به کار می روند و نه در صنعت گردشگری کاربرد دارند. خیلی کم هم به عنوان رفتن تا فروشگاه های محلی به کار می روند.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
برچسب ها:
دوچرخه برقی
نظر بینندگان
!
!
!