سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۸:۵۹ | ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
 نشانه‌های خرابی سنسور دریچه گاز خودرو چیست؟
۰۸:۵۹ | ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
گرندکس
/گزارش خبری/

نشانه‌های خرابی سنسور دریچه گاز خودرو چیست؟

یکی از اجزای تشکیل‌دهنده اصلی در قسمت موتور خودروهای انژکتوری، سنسور دریچه گاز است که عملیات گاز خوردن خودرو را انجام می‌دهند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، برخی از مشکلاتی که برای خودروی شخصی ایجاد می‌شوند با یک بررسی کوچک قابل شناسایی هستند. فقط کافیست به نشانه‌های خرابی اتومبیل توجه کنید تا به مشکل ایجاد شده پی ببرید. در این گزارش قصد داریم به شناسایی خرابی سنسور دریچه گاز خودرو بپردازیم.

یکی از اجزای تشکیل‌دهنده اصلی در قسمت موتور خودرو‌های انژکتوری، سنسور دریچه گاز است. همانطور که از نام آن مشخص است، سنسور دریچه گاز، با گاز کار و سیگنال ولتاژ را به کامپیوتر ارسال می‌کند و سرعت حرکت داده را نشان می‌دهد.اگر به زبان ساده تر بگوییم، سنسور دریچه گاز در کنار استپر موتور عملیات گاز خوردن خودرو را انجام می‌دهند، این سنسور با کم یا زیاد بودن مصرف سوخت نیز ارتباط مستقیم دارد و در صورت خرابی، باعث گاز خوردن بی‌دلیل خودرو و به دنبال آن مصرف بالای سوخت می‌شود.

از کار افتادن این سنسور، می‌تواند لامپ نشانگر عملکرد (MIL) را که روی داشبور است، روشن کرده و باعث شود موتور در هنگام شتاب دادن دچار مشکلاتی شود. سنسور دریچه گاز در مصرف سوخت تأثیرگذار است و اگر لامپ نشانگر روشن شد، حتما نیاز است که به یک مکانیک مراجعه کنید چرا که در این صورت سوخت خودرو بیش از حد مصرف خواهد شد.

 

سنسور گازهنگامی‌ که راننده به خودرو گاز می‌دهد وضعیت باز و بسته بودن، ولتاژ و زاویه سنسور تغییر می‌کند. در این شرایط کامپیوتر مقدار هوای ورودی به منیفولد را توسط سنسور مپ (سنسور فشار و دمای هوای ورودی) اندازه‌گیری کرده و میزان پاشش بنزین را تنظیم می‌کند.

یکی از عوامل خرابی سنسور دریچه گاز،رسیدن آب به سنسور است. رانندگانی که خودروی خود را به کارواش می برند و موتور آن را شستشو می‌دهند حتماً باید سوکت تمام سنسور‌ها از جمله سنسور دریچه گاز را توسط باد خشک کنند. دیگر عاملی که در خرابی این سنسور تأثیرگذار است گاز دادن زیاد به خودرو است.با توجه به کیفیت پایین اجناس موجود در بازار، نباید فشار زیادی به ماشین وارد شود تا قطعات فابریک خودرو خراب نشوند.

کثیف بودن محفظه دریچه گاز نیز باعث خراب شدن سنسور دریچه گاز می‌شود.اگر محفظه داخل دریچه گاز به مدت طولانی کثیف بوده و جرم گرفته باشد، باعث باز ماندن پولکی می‌شود. اگر پولکی باز باشد، به دنبال آن سنسور دریچه گاز نیز باز شده و به‌اندازه 1 یا 2 درجه تغییر زاویه پیدا می‌کند. زاویه داشتن طولانی‌مدت مقاومت متغیر را دچار خرابی خواهد کرد. در چنین حالتی، حتی با شستن و تمیز کردن محفظه داخل دریچه گاز، سنسور به حالت قبل خود بازنمی‌گردد و باید تعویض شود.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!