چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۵۹ | ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
مرگ بی سر و صدا و بدون هیاهوی یک سلطان!
۱۴:۵۹ | ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
گرندکس
تولید مینی ون داج گراند کاروان متوقف شد؛

مرگ بی سر و صدا و بدون هیاهوی یک سلطان!

بعد از چهار دهه تولید، خودروی مینی ون داج گراند کاروان، بدون هیچ مراسم و تشریفاتی از گردونه تولید خارج شد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از سایپانیوز، داج در ماه فوریه اعلام کرده بود که تمرکز خود را روی خودروهای با عملکرد[شتاب،‌ سرعت و قدرت] بالا قرار می دهد که یک معنی ضمنی آن کاهش تمرکز روی خودروهای کم بازده و در این مورد توقف تولید گراند کاروان بود که چهار دهه در آمریکا تولید شده است. اول قرار بود در ماه مه به پایان راه برسد اما شیوع ویروس کرونا همه چیز را عقب انداخت از جمله فعالیت های کارخانه ویندزور در اُنتاریو جایی که گراند کاروان در آن تولید می شد. اما سرانجام فیات-کرایسلر ماه اوت را ماه پایان این خودرو انتخاب کرد. به این ترتیب مینی ونی که روزگاری تاج سر بود و گاو شیرده، بدون هیچ مراسم و تشریفاتی به صفحه ای از تاریخ تبدیل شد.

سال 1983 که مصادف با انتخاب رونالد ریگان به ریاست جمهوری آمریکا بود لخ والسا جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد، سال ابداع اینترنت هم بود و اولین تلفن های همراه هم به عامه مردم معرفی شد و فضانوردان آمریکایی اولین شاتل فضایی اسپیس واک را کامل کردند و این همه مصادف بود با معرفی اولین مینی ون شرکت کرایسلر که بعدها با ادغام با فیات نام آن به FCA‌ [فیات-کرایسلر] تغییر کرد و به زودی به استلانتیس تغییر نام خواهد داد.

اولین مینی ون گراند کاروان موتوری با گنجایش 2.2 لیتر داشت که از خودروهای کرایسلر سری K‌ وام گرفته بود و فقط 96 اسب بخار توان داشت. در دهه 90 میلادی مردم حق انتخاب داشتند و می توانستند موتور میتسوبیشی 2.6 لیتری با 104 اسب بخار را انتخاب کنند. معمولاً خودروسازان برای خودروهای تاریخی خود مراسم یا جشن خداحافظی به پا می کنند و از مقام های بلندپایه دعوت می کنند. شاید هم این مراسم را مثل خیلی از مراسم ختم و یادبود به خاطر کرونا لغو کرده باشند.

 

ون داجبه طور طبیعی اتحادیه کارگری در ویندزور اُنتاریو (در کانادا) از پایان غم انگیز این مینی ون خوشنود نیستند چون به قیمت از دست رفتن تعدادی از مشاغل در این کارخانه خواهد شد.

تنها مراسم یادبود این مینی ون در صفحه فیسبوک رئیس اتحادیه کارگری محلی یونیفور Unifor Local 444 در روز 21 اوت بود که نوشت: «امروز آخرین دستگاه خودرو داج کاروان از خط تولید خارج می شود. ونی که برای همه ما خیر و برکت داشت و روی سفره های ما نان گذاشت، به پرداخت قسط هایمان کمک کرد، به فرستادن فرزندانمان به مدرسه مدد رساند و با آن بارها و کالاهای ارزشمندمان را جابه جا کردیم. همیشه نوآوری ها را به ارمغان می آورد و به استانداردهای پایین تن نمی داد و چوب خطی برای رقبا بود و از همه مهمتر با کیفیت تولید می شد... از این غروب غمگین این خودروی فوق العاده هم خوشحال نیستم.»

یکی از یادداشت های این صفحه فیسبوکی این بود که کارگران کرایسلر در ویندزور اولین کارگرانی بودند که در سال 1942 به شکل سازمان یافته به جمع کارگران اتحادیه خودرویی United Auto Workers پیوستند و اولین قرارداد آنها ساعتی 90 سنت بود.

اولین نسل مینی ون های گراند کاروان کرایسلر پنل های چوبی داشت. به پاس یادبود هم آخرین مینی ون کرایسلر را شبیه به اولین نسل از خط تولید خارج کردند.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!