سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
پرشین خودرو
read main data
۱۶:۱۳ | ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
ایجاد بندر جدید بزرگ تجاری در طول سواحل مکران
۱۶:۱۳ | ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
اجاره خودرو
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد:

ایجاد بندر جدید بزرگ تجاری در طول سواحل مکران

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: یک بندر جدید بزرگ تجاری با قابلیت پهلودهی کشتی‌های اقیانوس پیما در طول سواحل مکران ایجاد خواهد شد.

به گزارش پرشین خودرو، محمد راستاد، با اعلام این خبر با تشریح برنامه های این سازمان در توسعه سواحل مکران، گفت: توجه ویژه به مقوله زیربنا، روبنا و تجهیزات بنادر تجاری در طول این سواحل، در دستورکار قرار دارد.

وی اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم سازمان بنادر و دریانوردی؛ ایجاد یک سند بالادستی و جامع برای توسعه سواحل به طور عام و برای سواحل مکران به طور خاص تحت عنوان طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی است که تدقیق آن تا مقیاس یک پنج هزارم و با خروجی برنامه عمل در سطح شهرستان‌های ساحلی است.

راستاد با بیان اینکه سند بالادستی جامع در رابطه با طرح‌های توسعه‌ای سواحل مکران و کاربری‌ها در پهنه‌های ساحلی مدنظر قرار می‌گیرد که با طی شدن مراحل استصوابی برای استان‌های ساحلی لازم الاجراست، گفت: این اقدام یک نقشه راه است تا همه حوزه‌های تخصصی اطلاع داشته باشند در نوار ساحلی باید چگونه سرمایه گذاری کرده و چگونه طرح‌های توسعه‌ای دنبال شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: کاربری‌ها نیز با قابلیت‌ها و پتانسیل‌های نوار ساحلی تطبیق داده می‌شود و مسائل زیست محیطی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد.


اقدام زیربنایی برای توسعه سواحل مکران

راستاد با اشاره به اینکه طرح مدیریت یکپارچه ساحلی شامل پیوست‌های متفاوتی از جمله پیوست‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، پدافند غیرعامل، زیست محیطی و…است، خاطرنشان کرد: از ماحصل پیوست‌های مربوطه سازمان بنادر و دریانوردی به خروجی طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی می‌رسد و اقدامی زیربنایی و مهم برای توسعه سواحل مکران است.

وی در ادامه به بخش دیگر اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی برای توسعه سواحل مکران اشاره کرد و گفت: تمرکز این سازمان بر بنادر تجاری است و هم اکنون بنادر کوچک متعددی در طول سواحل مکران از هرمزگان تا سیستان و بلوچستان وجود دارد که کاربری تجاری دارند و باید این بنادر از نظر زیربنایی، روبنایی و تجهیزاتی به گونه‌ای مدنظر قرار گیرند که بتوانند ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی را در طول این نوار ساحلی مهم، تضمین کنند.


فاز دوم طرح توسعه بندر چابهار

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ادامه طرح توسعه بندر چابهار؛ به عنوان یک بندر تجاری بزرگ و مهم در شرق سواحل مکران بر اساس فاز دوم پیش خواهد رفت، اظهار داشت: چشم انداز احداث فاز دوم که ظرفیت بندر را از ۸ به ۳۰ میلیون تن می‌رساند بعد از سال ۱۴۰۴ مدنظر قرار می‌گیرد و یک قابلیت مهم بندری به شمار می‌آید.

راستاد با بیان اینکه دیگر خروجی مطالعات، ایجاد یک بندر جدید بزرگ تجاری با قابلیت پهلودهی کشتی‌های اقیانوس پیما در طول سواحل مکران است، گفت: علاوه بر وجود بنادر تجاری کوچک، قرار است در آینده بندر جدیدی در محدوده شهرستان جاسک ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان بنادر، در حوزه گردشگری دریایی راسا اقداماتی انجام داده است، عنوان کرد: قصد داریم در این حوزه کماکان فعال باشیم؛ یعنی بر اساس طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی، در نقاطی که به عنوان گزینه ایجاد و یا توسعه ظرفیت برای گردشگری دریایی مطرح هستند، اقدام کرده و فعالیت‌های زیربنایی را انجام دهیم و برای فعالیت‌های روبنایی و تأمین ناوگان گردشگری دریایی از محل وجوه اداره شده بخش خصوصی را ترغیب خواهیم کرد تا امکانات لازم برای گردشگری دریایی در طول سواحل مکران فراهم باشد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!