شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
پرشین خودرو
read main data
۰۸:۰۷ | ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
در شرایط تلاطم اقتصادی، خودرو تبدیل به کالای سرمایه ای شد
۰۸:۰۷ | ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
اجاره خودرو
مدیرعامل ایران خودرو در برنامه دست خط:

در شرایط تلاطم اقتصادی، خودرو تبدیل به کالای سرمایه ای شد

وقتی در شرایط تلاطم اقتصادی قرار می‌گیریم خودرو تبدیل به کالای سرمایه‌ای می‌شود و با توجه به اختلاف قیمت کارخانه و بازار، مردم علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شوند.

فرشاد مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه کاهش تولید و عرضه کم خودرو در سال ۹۸ و تردید مردم در خرید و فروش خودرو، سبب شکل‌گیری نابسامانی در بازار خودرو شد که قیمت‌ها افزایش یافت، اظهار داشت: این نابسامانی‌ها نیز با افزایش تولید رفع می‌شد تا در کنار ثبات شرایط اقتصادی بازار هم تثبیت شود.

وی که در برنامه دست خط سخن می گفت، تغییرات در شاخص‌های کلان اقتصادی را موثر در افزایش قیمت خودرو دانست و تصریح کرد: به عنوان مثال افزایش نرخ ارز در جامعه سبب ایجاد انتظار برای افزایش قیمت قطعات وارداتی و قیمت خودرو در آینده می‌شود.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اضافه کرد: هر چه همکاری‌های بین‌المللی بیشتر باشد، بهتر می‌توانیم به اهدافمان برسیم، اما باید سمت و سوی آن را مشخص کنیم؛ همکاری‌ها باید در حوزه کسب دانش و فناوری باشد، نباید برای تولید محصول شراکت کنیم.

مقیمی به مشکلات ناشی از ترک همکاری از سوی شرکای خارجی در زمان تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: بسیاری از قطعات در گمرک مانده بود و با سختی توانستیم آن‌ها را ترخیص کرده و خودروها را در اختیار مشتریان قرار دهیم؛ برخی قطعات نیز در مبدا تولید شد اما هیچ گاه به کشور نرسید.

وی با تاکید بر طراحی و تولید بسیاری از قطعات وارداتی به دست توانمندی مهندسان و تکنیسین‌های کشور، اظهار کرد: هر چند با سختی، اما توانستیم بسیاری از قطعات را تولید داخل کنیم؛ این از نعمات تحریم بود.

 

فرشاد مقیمی در برنامه دست خط


مقیمی میزان ارزبری هر خودرو را به طور متوسط ۱۷۲۰ یورو دانست و گفت: از این میزان ۳۳ درصد مربوط به خودروساز است که ایران خودرو برای آن برنامه های ساخت داخل متنوعی را تدارک دیده است؛ ۳۷ درصد از این عدد مربوط به مواد اولیه است که در اختیار خودروساز نیست و صنایع مرتبط، باید سرمایه‌گذاری های لازم را برای ساخت داخل آن انجام دهد. ۳۰ درصد از میزان ارزبری تولید نیز مربوط به قطعات الکترونیک است که خودروسازی مصرف کننده آن به شمار می رود.

وی با بیان این که برقی‌سازی خودروها به معنی استفاده بیشتر از قطعات الکترونیک است، متذکر شد: جهان به سمت تولید خودروی برقی در حرکت است، ما نیز باید به فکر حضور بیشتر در بازارهای جهانی باشیم و بتوانیم هم تراز با دانش روز دنیا خودرو تولید کنیم؛ خودرو نباید در داخل تولید و مصرف شود باید در بازارهای جهانی مصرف شود که یکی از روش‌ها به روز کردن خودروها است.

مقیمی تصریح کرد: در حال حاضر به دستور وزیر صمت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در حال اجرای برنامه ویژه ای در این زمینه است و ما نیز نیازمندی‌های خود را اعلام کرده‌ایم.

وی، با بیان این‌که ایران خودرو با همت و تلاش مجموعه سازندگان و مهندسان توانمند کشور در کم تر از ۱۳ ماه خودروی جدید تارا را طراحی کرده و به مرحله تولید انبوه رسانده، تاکید کرد: در خودروی تارا استانداردهای کیفی به شرایط بسیار خوبی رسیده و قابلیت عرضه دارد؛ بیش از ۹۲ درصد از قراردادهای تولید این محصول با سازندگان داخلی است.

مدیرعامل ایران خودرو افزود: قطعه‌سازان در افزایش تولید و دستیابی ایران‌خودرو به اهداف، نقش مهمی بر عهده داشته‌اند، در دو میثاقی که با آنها داشتیم، توانستیم تولید روزانه را به بیش از دو هزار دستگاه برسانیم؛ افزایش تولید به معنای کاهش هزینه‌های سربار است.

مقیمی کسب ۵ ستاره کیفیت برای محصول دناپلاس اتوماتیک در شرایط تحریم را از دستاوردهای مهم صنعت خودروی کشور عنوان کرد و گفت: قبل از تحریم، بسیاری از قطعات این محصول را از منابع خارجی تامین می‌کردیم اما در شرایطی پنج ستاره کیفیت را کسب کرد که قطعات از منابع داخلی تامین شده است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو توسعه قوای محرکه و طراحی و تولید گیربکس شش سرعته با کاهش مصرف دو تا 2.5 درصد را نیز از دستاوردهای تحریمی عنوان کرد و گفت: تولید انبوه گیربکس نیمه اتوماتیک را نیز امسال آغاز و بر روی خودروهایی با نام و نشان ایرانی نصب و عرضه خواهیم کرد؛ خط تولید گیربکس اتوماتیک نیز تا آبان ماه به مراحل نهایی خواهد رسید.

وی پروژه های آیرودینامیک و کاهش وزن خودرو را نیز از دیگر اقدامات ایران خودرو برای کاهش مصرف سوخت خودرو عنوان کرد و افزود: در این زمینه برنامه‌های متنوعی را تدارک دیده‌ایم.

مدیرعامل ایران خودرو، با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر این که «به کارتان ادامه دهید حتما موفق می شوید»، تصریح کرد: اگر به صنعت داخلی اعتماد شود و ما نیز تمام تلاش خود را می‌کنیم تا رضایت مردم را جلب کنیم.

مقیمی، با اطمینان خاطر به مشتریان در صحت فرآیند فروش محصولات و قرعه کشی که با حضور نهادهای ناظر صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: شاید در گذشته برخی می‌توانستند به سیستم‌های فروش نفوذ کنند اما در حال حاضر با ارتقای سیستم‌ها، امنیت کامل در این فرآیند برقرار است و امکان ادعای دست‌کاری در فروش و قرعه کشی نیز وجود ندارد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!