شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۵:۰۱ | ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
بحران جهانی در زنجیره تامین خودرو
۱۵:۰۱ | ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
اجاره خودرو
/گزارش/

بحران جهانی در زنجیره تامین خودرو

به دلیل مشکل جدی کمبود تراشه های جهانی، دو غول بزرگ خودروسازی جنرال موتورز و شرکت فورد موتور مجبور به کاهش بیشتر تولید کارخانه های خود در امریکای شمالی شدند.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، دور جدید تعطیلی کارخانه ها ممکن است بر کمتر شدن موجودی خودرو در دست فروشندگان تأثیر گذار باشد. در هفته های اخیر وضعیت به ویژه در صنعت خودرو بدتر شده است.

به دلیل عدم تأمین کافی تراشه، بسیاری از کارخانه های تولید خودرو تعطیل شده است. انسداد کانال سوئز کمبود تراشه جهانی را بیشتر کرده است. بر اساس گزارش ها فورد اعلام کرد که این شرکت با تعطیلی یک هفته ای چندین کارخانه خود را در شیکاگو، کانزاس سیتی و میشیگان تعطیل خواهد کرد.

پیش از این، غول تولید خودرو به دلیل کمبود تراشه، از جمله کارخانه های تولید کامیون در شش کارخانه آمریکای شمالی را به میزان قابل توجهی کاهش داده بود.

جنرال موتورز پیش بینی کرده است که کمبود تراشه در سال جاری سود شرکت را تا دو میلیارد دلار کاهش می دهد. فورد همچنین برای شوک سود در همان مقیاس آماده می شود.

به نظر می رسد علاوه بر جنرال موتورز و فورد موتور، شرکت های نیسان موتور، فولکس واگن موتورز، گروه استالنتیس که با ادغام PSA و FCA تشکیل شده است و شرکت هیوندای موتور به دلیل کمبود تراشه متحمل خسارات زیادی شده اند. از این حیث تحت تأثیر کمبود تراشه های خودروسازی، شرکت های بزرگ خودروسازی جهان مجبور به کاهش تولید شده اند.

رسانه های ژاپنی اخیراً گزارش دادند که هوندا، یکی از خودروسازان این کشور، در اوایل فوریه فعالیت خود را در یک کارخانه بزرگ در ژاپن به مدت پنج روز متوقف کرد؛ علاوه بر این، بسیاری از کارخانه های مزدا در سراسر جهان تولید خود را کاهش داده اند.

 

زنجیره تامین خودرو، خط تولید خودروسه شرکت خودروسازی دیگر تویوتا، نیسان و سوبارو نیز اخیراً کاهش تولید اجباری را تجربه کرده اند. با این حال، کاهش تولید به دلیل "کمبود تراشه" تنها مشکلی نیست که شرکت های خودروساز با آن روبرو هستند. آنچه وضع این شرکت های خودروسازی را بدتر می کند این است که در حال حاضر تولیدکنندگان تراشه های اتومبیل در حال افزایش قیمت تراشه ها هستند، این بدان معناست که هزینه شرکت های خودروسازی نیز افزایش می یابد و در نتیجه سود ممکن است کاهش یابد.

ژاپن تنها کشوری نیست که به دلیل "کمبود تراشه" دچار مشکل شده است. در حقیقت، غول های تولید اتومبیل جهانی مانند جنرال موتورز، فورد و دایملر و فولکس واگن در ایالات متحده نیز به دلیل عدم عرضه کافی تراشه مجبور به کاهش تولید شده اند.

قطعا کمبود تراشه و افزایش قیمت آن می تواند بر روی قیمت تمام شده خودرو در بازار جهانی تاثیر گذار باشد و هزینه تولید خودرو در همه کشورها را افزایش دهد، موضوعی که جا دارد تا در صنعت خودروسازی کشور نیز توجه شود و گرنه هزینه واردات قطعات و تولید باز هم افزایش می یابد و تامین آن به سختی صورت می گیرد و نهایتا قیمت تمام شده بالا می رود بلایی که گریبان گیر بیشتر غولهای خودروسازی شده و می توان دامنه تاثیر آن را بر صنعت خودروسازی کشور نیز پیش بینی کرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!