چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۶:۰۷ | ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
پایان مشکل ارزش گذاری محصولات در زنجیره فولاد
۱۶:۰۷ | ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
اجاره خودرو
سرپرست سابق وزارت صمت مطرح کرد:

پایان مشکل ارزش گذاری محصولات در زنجیره فولاد

سرپرست سابق وزارت صمت گفت: عرضه محصولات معدنی در بورس کالا می تواند به مشکل قدیمی ارزش گذاری محصولات در زنجیره فولاد پایان دهد.

حسین مدرس خیابانی، سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت اظهار داشت: فعالان بخش فولاد از مدت‌ها قبل به طور دائم صحبت‌هایی را در زمینه ارزش گذاری حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد مطرح کرده بودند اما نظرهای ارائه شده با اختلاف نظرهایی همراه بود.

وی افزود: ضرایب ۱۶، ۲۳ و ۵۰ درصدی کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی نسبت به نرخ شمش فولاد خوزستان، همواره مورد اعتراض بخش‌های مختلف قرار دارد. در این زمینه، منتقدان معتقدند که اکثر سود و درآمد حاصل از تولید به حلقه‌های پایین دست زنجیره تولید فولاد تعلق گرفته و اکثر تولیدکنندگان حلقه‌های بالادست یعنی سنگ آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی از این سود محروم هستند.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: در مجلس و همچنین وزارت صمت بارها بحث بازنگری در ارزش گذاری حلقه‌های مختلف فولاد مطرح بود که این موضوع را بنده هم در زمانی که مسؤولیت وزارتخانه را برعهده داشتم مورد بررسی قرار دادم اما نشست‌های برگزار شده و پیگیری‌های صورت گرفته با نتیجه مثبت همراه نبود اما به نظر می‌رسد که این رویه امروز به جریان افتاده است.

وی گفت: در آن زمانی که قرار بود توسعه فولاد در بخش فولادسازی اضافه شود طبیعی بود که بیشترین درآمد را در آن حلقه‌ها مدنظر قرار دهند تا از این طریق بتواند در حلقه انتهایی سرمایه گذاری شود، اکنون هم در بخش‌های انتهایی مانند فولاد آلیاژی خاص یا ورق‌های عریض با کمبود مواجه هستیم و طبیعی است که نباید اجازه دهیم بخش سرمایه گذاری انتهای حلقه مخدوش شود.

اثر ورود کل زنجیره به بورس کالا

وی در ادامه به اتفاقات رخ داده در زمینه عرضه محصولات معدنی و زنجیره فولاد در بورس کالا اشاره کرد و گفت: بنده معتقدم که ورود کل زنجیره فولاد به بورس کالا می‌تواند به عمده مشکلات ارزش گذاری و قیمت کالاها در حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد پایان دهد و با توزیع متوازن سود به توسعه مطلوب کل زنجیره کمک کرد.

 

بورسبه گفته مدرس خیابانی، یکی از مزایای بزرگی که بورس کالا به دلیل جایگاهی که در بحث شفاف سازی و واقعی سازی قیمت‌ها دارد و کمک حال شرکت‌ها می‌شود، جلوگیری از موارد نظارتی شدید در خصوص عملکرد شرکت هاست به طوریکه وقتی شرکتی محصولاتش را در بورس عرضه می‌کند دیگر مشکلی در حوزه نظارتی به دلیل شفافیت بورس کالا برای آن شرکت ایجاد نمی‌شود.

وی گفت: گاهی به دلیل تغییر قیمت‌های جهانی و نیز شوک‌های قیمتی ایجاد شده در داخل کشور، برای تولیدکنندگان فولاد به صرفه بود تا مواد اولیه را بالاتر از این ضرایب و از طریق حلقه‌های بالادست تأمین کنند؛ بنابراین اصرار بر ادامه فروش محصولات معدنی با اعداد پایین‌تر که به ترویج واسطه گری منجر می‌شود، سود حاصل از تولید را به جیب عده‌ای واسطه انتقال می‌دهد و به نظر می‌رسد واقعی سازی قیمت‌ها از طریق مکانیسم بورس کالا بهترین راه حل در این حوزه باشد.

ضرورت اصلاح ارزش گذاری

سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت تاکید می‌کند که با عرضه مواد اولیه بالادستی صنعت فولاد در بورس کالا اتفاقی مثبت در جریان است. به گفته او، در حال حاضر تقریباً همه محصولات حلقه‌های زنجیره فولاد در بورس عرضه می‌شود و از این طریق ضمن از بین رفتن اختلاف قیمت و رانت‌ها، قیمت‌ها واقعی خواهند شد و شفاف سازی صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که در این میان دیگر بحث ارزش گذاری براساس نرخ شمش فولاد خوزستان، بازنگری و تا حد زیادی اعتراضاتی که به طور معمول در بخش فولاد وجود داشت با این اتفاق مرتفع خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!