جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۵:۵۴ | ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
نقص فنی، قصه ترسناک ناوگان حمل ‎و نقل کشور
۱۵:۵۴ | ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
اجاره خودرو
/یادداشت/

نقص فنی، قصه ترسناک ناوگان حمل ‎و نقل کشور

«نقص فنی»، قصه ترسناک چند سال اخیر ناوگان حمل ‎و نقل درون ‎شهری و برون ‎شهری کشور شده است.

به گزارش پرشین خودرو، هنوز داغ مرگ دانشجویان واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد فراموش نشده است. «ترمز نمی‎گیرد» آوای پیش از مرگی است که در پیچ‎ها و جاده‎های صاف، سلامت یک جامعه را با خطر جدی مواجه می‎کند. هنگامی‎که کارشناسی عنوان می‎کند برخی خودروهای به‎ظاهر سالم در ترمز سوم ممکن است جواب ندهد و به‎اصطلاح «ببرد» چه کسی پاسخگوی این مسئله است؟ به روایت رئیس انجمن صنفی مراکز معاینه فنی خودرو کشور و براساس مستندات پلیس راهور، حدود ۳۵ درصد تصادفات به‌دلیل نقص فنی در خودروها رخ‌داده است.

براساس آمار کلی، تعداد کشته‌شدگان در تصادفات حدود ۲۰ هزار نفر در سال بوده که از عوامل گوناگونی چون راه، انسان و خودرو نشأت می‌گیرد. حال اگر ۳۵ درصد آمار کشته‌شدگان مربوط به عامل خودرو و نقص فنی آن باشد، سالانه حدود ۷ هزار نفر از هم‌وطنان ما در تصادفات درون‌شهری و برون‌شهری جان خود را از دست می‌دهند. ایران در بین کشورهای جهان بالاترین آمار تصادفات و مرگ‎ومیرها را دارد. چرا؟ اینکه جاده‎ها چقدر خطرآفرین هستند یا افراد چقدر قوانین‎ومقررات راهنمایی‎ورانندگی را رعایت می‎کنند، بماند برای مجالی دیگر. اما خودرو و ایمنی آن یکی از نکات بسیار مهمی است که حتی در صورت مشکلات جاده‎ای و خطای انسانی و رخ دادن تصادف احتمال مرگ‎ومیر پایین خواهد بود.

تصادف در هر جای جهان ممکن است رخ دهد اما ایمنی خودرو از بالا رفتن تعداد کشته‎شدگان جلوگیری می‎کند. در این نوشتار به ایمن بودن خودروها به‎لحاظ تولید هم کاری نداریم؛ این موضوع بسیار مفصل بوده و در جایی دیگر باید به آن پرداخته شود. موضوع را از بُعدی دیگر در حوزه خودرو بررسی می‎کنیم. قانون هوای پاک، سال ۹۶ ابلاغ شد و براساس ماده (۵) این قانون وسایل نقلیه درون‌شهری و برون‌شهری با عمر بالای ۱۰ سال هر ۳ ماه و عمر کمتر از ۱۰ سال هر ۶ ماه موظف به دریافت معاینه فنی خودرو بودند. دوره زمانی برای خودروهای شخصی و دولتی هر سال یک‌بار مقررشده بود. در آیین‌نامه جدید به‎جای سن فرسودگی از مرز سن فرسودگی در سیستم حمل‌ونقل استفاده‌شده است.

 

اتوبوساین مسئله در واقع اجرا می‌شود و نوسازی خودرو را به کُما می‎برد. از سوی دیگر، به‎قول کارشناسان حوزه معاینه فنی بازرسی خودروها را از مسیر خود منحرف می‎کند. عباس مجیدی‎نژاد، رئیس انجمن صنفی مراکز معاینه فنی خودرو کشور بارها به مشکلات قانونی معاینه فنی در کشور در روزنامه صمت پرداخته و موضوع را در ابعاد مختلف موردبررسی قرار داده بود؛ وی در یکی از یادداشت‎های خود با اشاره به تغییرات ماده قانون هوای پاک عنوان کرده بود «در ماده (۵) آیین‌نامه اجرایی نحوه انجام معاینه فنی و صدور برگ معاینه فنی خودرو لغو شده است.

در ماده یادشده جدول دوره‌های معاینه فنی انواع وسایل نقلیه با هر سوختی معین شده بود. حال با لغو این ماده و عدم‌تعیین دوره‌های بازرسی خودرو، چگونه باید این مسئله (معاینه فنی) انجام شود.» معضل کاتالیست خودروها به‎ویژه خودروهای سنگین قاتل هوای پاک شده که انواع بیماری‎های ریوی، قلبی و حتی روان نتیجه آن است. ترمز بریدن و ترمز نگرفتن هم که در دم جان می‎گیرد و اگر هم شانسی برای زنده ماندن وجود داشته باشد مصدومیت، ممکن است همراه همیشگی فرد و باری بر دوش وزارت بهداشت باشد.

فرسودگی ناوگان حمل‎ونقل را که به موضوع اضافه کنیم می‎شود حوادثی که در اشل کوچک یا بزرگ رخ می‎دهند و در یک حادثه جمعی مانند کشته شدن دانشجویان و خبرنگاران منجربه جریحه‎دار شدن احساسات جامعه شده و مطالبه‎گری می‎شوند. اما جامعه، از زمان حادثه جمعی، کمی که فاصله می‎گیرد همه‌چیز دوباره به فراموشی سپرده می‎شود.

دو حادثه با یک دلیل (نقص فنی و نگرفتن ترمز) در دو روز یکی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط‎زیست در آذربایجان‎غربی، چهارشنبه دوم تیر، حدود ساعت ۱۸ با ۲ کشته و ۲۱ تن مصدوم و دیگری سربازمعلم‎ها در استان یزد، پنجشنبه سوم تیر، ساعت حدود ۶ با ۵ کشته و ۳۴ زخمی نیاز به تامل بیشتری در وضع قوانین و تغییر آن دارد. از سوی دیگر، لازم است با دقت بیشتری روی موضوع واردات اتوبوس‎های کارکرده با عمر کمتر از ۵ سال نسبت‎به اتوبوس‎هایی با بیش از ۱۰ سال ساخت فکر کرد.

البته شرایط کامیون‎ها بغرنج‎تر از اتوبوس‎ها بوده و بعضا شاهد کامیون‎هایی با عمر ۴۰ سال و بلکه بیشتر در این بخش هستیم. نقص فنی به همین سادگی سبب پرکشیدن همکارانمان شد و جامعه‎ای را داغدار کرد اما فراموش نکنیم هر فردی که در تصادفات کشته می‎شود عزیز کسی است و خانواده‎هایی داغدار می‎شوند. این امر هزینه زیادی برای وزارت بهداشت و سازمان‎های بیمه‎ای کشور دارد. اگر یک مطالعه کمی و کیفی از حوادث رانندگی که منجربه کشته یا زخمی شدن افراد می‎شود انجام و نتایج بررسی شود، می‎توان بیشتر به عمق فاجعه آمار تصادفات پی برد.

فاجعه واژگونی اتوبوس خبرنگاران شوکی بود که نقدها را متوجه فلان سازمان یا نهاد کرد. اما آیا کسی به ریشه حادثه می‎پردازد، چرا ترمز اتوبوس نگرفت؟ چند خودرو در جاده‎های کشور حادثه‎آفرین می‎شوند، چون فلان نقص فنی را داشتند؟ چرا نقص فنی؟ دلیل این امر چیست؟ ۸ دانشجو، ۲ خبرنگار، ۴ سربازمعلم، فلان تعداد دانش‎آموزان و... همه دردناک و شوکه‎کننده است.

بله امروز ممکن است به‎عنوان خبرنگار «نقص فنی»، «آلودگی هوا»، «ایمنی خودرو» و... را سوژه ‎کنم و فردا قربانی آنها باشم. اما آمارهای فوتی که هر روز خانواده‎ای را داغدار می‎کند را نباید فراموش کرد. به راستی چه کسی پاسخگوی فرسودگی ناوگان حمل‎ونقل و ایمن نبودن آنهاست؟ پرکشیدن همکاران خبرنگارم را به خانواده‎هایشان و جامعه رسانه تسلیت می‎گویم. به امید روزی که ایران عزیز جزو کشورهایی با کمترین آمار تصادفات و مرگ‎ومیر باشد.

فاطمه امیراحمدی خبرنگار

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!