جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۲:۵۹ | ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
 سرمایه‌گذاری میلیاردی اسپانیا در تولید خودروهای برقی
۱۲:۵۹ | ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
اجاره خودرو

سرمایه‌گذاری میلیاردی اسپانیا در تولید خودروهای برقی

دولت اسپانیا در راستای تدابیر زیست‌محیطی و با هدف طراحی و ساخت خودروهای الکتریکی تا سال ۲۰۲۳ میلادی، چهار میلیارد و ۲۹۵ میلیون یورو در صنعت خودروسازی این کشور بودجه تزریق خواهد کرد.

به گزارش پرشین خودرو، این سرمایه‌گذاری در قالب «پروژه استراتژیک بهبودی و تحول اقتصادی» (PERTE) با تمرکز بر مسئله وسایل نقلیه برقی و با مشارکت و همکاری وزارت صنعت و سایر بخش‌های مرتبط انجام خواهد شد. این طرح امروز سه شنبه در شورای وزیران به تصویب خواهد رسید.

دولت اسپانیا که با تحول در ساختار کابینه و انتصاب وزرای جدید در تلاش است تا روند بازیابی اقتصادی این کشور را تسریع کند، با اجرایی کردن طرح تقویت تولید خودروهای برقی تا سه سال آینده در تلاش است تا با سود حاصل از این سرمایه‌گذاری، سهم صنعت خودروسازی در اسپانیا در سال 2030 را به 15 درصد از تولید ناخالص داخلی برساند.

به نوشته ال پائیس، بر اساس برآوردهای انجام شده، تقویت تولید خودروهای برقی علاوه بر ایجاد بین 68 هزار تا 141 هزار فرصت شغلی، بین 10 تا 17 میلیارد یورو در تولید ناخالص داخلی اسپانیا تاثیرگذار خواهد بود.

 

خودرو  برقیبر اساس آمار ارائه شده فروش وسایل نقلیه برقی، هیبریدی و گازی در اسپانیا در ماه ژوئن سال جاری میلادی (خرداد- تیر) در مقایسه با مدت مشابه سال 2020، شاهد افزایش 126.8 درصدی بوده است. به این ترتیب در این بازه زمانی 35 هزار و 413 خودرو فروش رفته است.

همچنین بازار خودروهای 100 درصد الکتریکی با افزایش فروش 226.8 درصدی، بالاترین رشد فروش در ماه ژوئن را تجربه کرده است.

بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و حفظ بیشتر محیط زیست، خودروهای تمام الکتریکی و برقی را به تولید انبوه برسانند.

اتحادیه اروپا که در ایجاد سیاست‌ها با هدف کاهش گازهای گلخانه ای همواره پیشگام بوده است، سال 2040 میلادی را به عنوان تاریخ ممنوعیت فروش خودورهای با موتور احتراقی تعیین کرده است.

اتحادیه اروپا در نظر دارد تا سال 2050میلادی انتشار گازهای گلخانه ای را به صفر برساند که این به معنی کنار گذاشتن زغال سنگ، نفت و گاز، تغییر سریع در سامانه های تولید انرژی (اصطلاحا انرژی سبز)، تولید وسایل نقلیه بدون انتشار گازهای گلخانه ای و بازسازی میلیون ها خانه است. اقداماتی که مستلزم صرف هزینه و سرمایه گذاری میلیاردها یورویی است.

براساس برنامه‌ریزی اتحادیه اروپا تا سال 2030 حداقل 30 میلیون خودرو برقی در اروپا تردد خواهد کرد اما تا سال 2050 تقریبا همه خودروها اعم‌از وانت، اتوبوس و وسایل نقلیه سنگین برقی و بدون انتشار گازهای آلاینده خواهند شد.

اسپانیا از جمله کشورهای اروپایی است که در نظر دارد تا سال 2030 نسبت به سال 1990، به میزان 23 درصد، انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهد. به این ترتیب توقف فروش وسایل نقلیه با موتور احتراقی، دیزلی یا بنزینی برای اهداف غیرتجاری، تجهیز پمپ بنزین‌ها و ساختمان‌های با ظرفیت بیش از 20 محل پارک خودرو به ایستگاه‌های شارژ برقی به منظور توسعه موتورهای الکتریکی از اهداف اسپانیا در این طرح مقابله با تغییرات آب‌وهوایی است.

خبرگزاری افه اخیرا در گزارشی نوشت: آلودگی حاصل از سوزاندن سوخت‌های فسیلی باعث مرگ‌ومیر زودرس سالانه حدود 45 هزار نفر در اسپانیا می‌شود که 30 درصد این آمار در کلان‌شهرهای مادرید و بارسلونا اتفاق می‌افتد.


منبع: ایرنا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!