جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۵:۰۹ | ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
انجماد تقاضا و رشد قیمت در تابستان داغ خودرویی ها
۱۵:۰۹ | ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
اجاره خودرو
/اختصاصی/ منحنی معکوس تقاضا و قیمت، بازار خودرو را سردرگم کرد؛

انجماد تقاضا و رشد قیمت در تابستان داغ خودرویی ها

بازار خودرو با نزدیک شدن به روزهای پایانی اولین ماه از تابستان و از سویی تعطیلات کرونایی نمایشگاه داران خودرو و مراکز شماره گذاری پلاک در حالی رکود سنگینی را تجربه می کند که بر خلاف انتظار جریان رکود، با روند تدریجی و رو به رشد قیمت ها همراه شده است!

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، بازار خودرو اگر چه مدتهاست همراه با تحولات بازار ارز، چشم انتظار تغییرات قیمتی است با این حال انتظار طولانی بازار، رکود شدید حاکم و آغاز محدودیت های جدید کورنایی در هفته های اخیر نه تنها مانع از تثبیت قیمت ها در بازار نشده است بلکه از نگاه برخی فعالان و کارشناسان بازار، نوسانات و رشد تدریجی نرخ ارز عامل افزایش قیمت ها خودروهای داخلی و خارجی در این روزها شده است.

بررسی جدول قیمت ها و جریان معاملات نشان می دهد در دو هفته اخیر با وجود افزایش قیمت‌ خودرو، همچنان وضعیت خرید و فروش در بازار خودرو تغییر چندانی نکرده بلکه معاملات به حداقل رسیده است و شرایطی که حاکی از انتظار خریداران و ابهام نسبت به آینده قیمتی در بازار است.

در همین ارتباط فعالان بازار خودرو همزمان با تعطیلی مراکز خرید و فروش و شماره گذاری خودرو به متقاضیان توصیه می کنند به قیمت‌های غیر واقعی که در فضای مجازی اعلام می شود اطمینان نکنند و از هر گونه معامله و خرید از بازار های غیر رسمی تا بازگشایی نمایشگاهها و مراکز تعویض و شماره گذاری پلاک اجتناب کنند.

با این حال در بازار راکد خرید و فروش خودرو به نظر می رسد اعلام قیمت های غیر واقعی در فضای مجازی و افزایش نرخ ارز، باعث نگرانی مردم از تغییرات قیمتی برخی از خودروها در روزهای آتی و نهایتا رشد بیشتر قیمت خودروها نسبت به روزهای گذشته شده است.

 

بازار خودروبر این اساس بررسی بازار قیمت ها نشان می دهد طی روز گذشته تا امروز قیمت پراید 111 با تداوم رشد قیمت به 138میلیون تومان رسیده است همچنین پراید 151( وانت پراید ) مدل 1400 حدود 144 میلیون تومان قیمت خورده است ضمن اینکه در بازار کنونی هر دستگاه تیبا صندوق‌دار 134 میلیون تومان و تیبا 2 هاچ‌بک 140 میلیون تومان، ساینا 141میلیون تومان و کوییک دنده ای 155 میلیون تومان قیمت‌گذاری شدند.

همچنین در حال حاضر در گروه محصولات ایران خودرو سمند LX مدل 1400 با قیمت 213 میلیون تومان، پژو 405 جی ال ایکس با قیمت 207 میلیون تومان، پژوپارس با قیمت 252 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 با قیمت 217 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 5 با قیمت 267 میلیون تومان ، پژو 207 اتوماتیک با قیمت 385 میلیون تومان ، به فروش می رسد.

در همین حال یکی از فعالان بازار خودرو با توجه به سمت و سوی قیمت ها معتقد است از ابتدای امسال اغلب خریداران و فروشندگان با توجه به جریان مذاکرات و تحولات بازار ارز صرفا قیمت خودرو را رصد می کنند و عملا تمایلی ورود به بازار خرید و فروش را ندارند.

به گفته وی اگر چه در بازار کنونی خودرو قدرت چانه زنی خریداران بیشتر از فروشندگان شده است اما همچنان نامشخص بودن وضعیت قیمت ارز و مداکرات از سویی و نرخ تورم در سال جاری باعث شده تا علاوه بر رکود تقاضا ،نوعی سردرگمی برای خریداران و فروشندگان در اوضاع فعلی بازار ایجاد شود.

خبرنگار : زهرا حریری

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!