جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۵:۱۸ | ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
 بلیت سفرهای درون‌شهری و بین‌شهری برای معلولان نیم بها می‌شود
۱۵:۱۸ | ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
اجاره خودرو
با موافقت سازمان برنامه و بودجه و سازمان بهزیستی؛

بلیت سفرهای درون‌شهری و بین‌شهری برای معلولان نیم بها می‌شود

بر اساس درخواست سازمان بهزیستی کشور و موافقت رئیس سازمان برنامه و بودجه، بلیط سفرهای درون و بین‌شهری معلولان نیم‌بها می‌شود.

به گزارش پرشین خودرو، هجدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با هدف مناسب‌سازی محیط، گشودن درهای جامعه به روی معلولان روز گذشته (سه شنبه)با حضور «محمد باقر نوبخت»، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و «وحید قبادی دانا»، رئیس سازمان بهزیستی برگزار شد که در آن علاوه بر مشکلات مربوط به مناسب‌سازی جامعه برای معلولان به موضوع نیم‌بها شدن قیمت بلیط سفرهای درون و بین شهری معلولان نیز پرداخته شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در این نشست به اهمیت رسیدگی به مشکلات معلولان بر اساس آموزه‌های دینی و اخلاقی اشاره کرد و گفت: ما در سال‌های قبل جلسات متعددی با معلولان در سازمان برنامه و بودجه داشتیم. حاصل و نتیجه این جلسات تصویب 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان بود.

«محمد باقر نوبخت» در پایان خاطرنشان کرد: با دو خواسته مطرح شده از سوی رییس سازمان بهزیستی کشور در راستای دسترس‌پذیر بودن و مناسب‌سازی برای معلولان موافقت می‌شود.

 

اتوبوسرییس سازمان بهزیستی نیز در این نشست گفت: در راستای دسترس‌پذیری مناسب‌سازی برای افراد دارای معلولیت دو خواسته از رئیس سازمان برنامه و بودجه داریم. یکی افزایش مناسب‌سازی منزل و خودروی شخصی برای سال 1400 از 6 هزار به 12 هزار و دیگری در ارتباط با سفرهای درون شهری و بین شهری است که طبق قانون قیمت بلیط برای افراد دارای معلولیت باید به صورت نیم بها باشد.

«وحید قبادی دانا» خاطر نشان کرد: با توجه به مشکلات دستگاه‌ها و شرکت‌های حمل و نقل و به دلیل اینکه بودجه به آنها اختصاص داده نشده در این زمینه دچار مشکل هستیم. سازمان بهزیستی برای سفر درون شهری 50هزار نفر با سرانه 500 هزارتومان در سال و برای سفر بین شهری 15 هزار نفر با سرانه یک میلیون تومان در سال نیازمند تخصیص بودجه است.

وی به بیان کمبودها و مشکلات معلولان و اهمیت مناسب‌سازی جامعه برای این قشر از جامعه پرداخت و اظهار داشت: با سیاست‌های سازمان برنامه و بودجه، شاهد جهش خوب بودجه سازمان‌های حمایتی، از جمله «بهزیستی» و «کمیته امداد حضرت امام(ره)» بودیم. همچنین، جهش خوبی در بحث مستمری از سال 1392 تا سال 1399 صورت گرفت که باعث شد مستمری مددجویان بر اساس خانوار بین 8 تا 12 برابر افزایش پیدا کند.

وی ضمن اشاره به اینکه بر اساس ماده 79 قانون برنامه ششم توسعه میزان مستمری باید به میزان 20 درصد حداقل حقوق و دستمزد باشد گفت: با همراهی دولت، مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه امروز به طور میانگین شاهد 19 درصد حداقل حقوق و دستمزد هستیم که برای مستمری خانواده‌ها تعیین شده است.

قبادی دانا ادامه داد: همچنین با دستور محمدباقر نوبخت تا پایان تیرماه افزایش 70 درصدی یارانه مراکز نگهداری شبانه روزی معلولین، سالمندان و بیماران روانی انجام خواهد شد.

دبیر ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با ذکر اینکه در ایران بیش از یک میلیون و 550 هزار معلول وجود دارد، گفت: گرچه در دو سال اخیر شاهد افزایش حدود 7 تا 10 درصدی مناسب‌سازی بوده‌ایم و از 20 به 30 درصد رسیده است، اما از نظر مناسب‌سازی 70 درصد دچار مشکل هستیم و تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم که کاهش آن نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!