سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۳:۵۹ | ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
ترکیب بنزین با آب در جایگاه‌ها شایعه است
۱۳:۵۹ | ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

ترکیب بنزین با آب در جایگاه‌ها شایعه است

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ارومیه با رد شایعات در خصوص تركیب بنزین با آب گفت: هر یک از جایگاه‌های عرضه سوخت بر اساس دستورالعمل مدون مهندسی فرآورده‌ها در ماه، بیش از پنج بار توسط آزمایشگاه کیفیت سوخت بازدید و آزمایش می‌شود.

به گزارش پرشین خودرو، مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ارومیه با رد شایعات در خصوص تركیب بنزین با آب گفت: هریک از جایگاه‌های عرضه سوخت بر اساس دستورالعمل مدون مهندسی فرآورده‌ها در ماه، بالغ بر پنج بار توسط آزمایشگاه کیفیت سوخت بازدید و آزمایش می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ارومیه، احمد مجرد گفت: با توجه به نوع فرآورده، آزمایش‌های ویژه‌ای بر روی آنها انجام می شود؛ به عنوان مثال برای کنترل کیفیت بنزین ابتدا وضع ظاهری آن بررسی، سپس وزن مخصوص، عدد اکتان و تقطیر این فرآورده سنجیده می شود.

وی افزود: بنزین توزیعی در جایگاه‌ها دارای همان کیفیتی است که از پالایشگاه‌ها و انبارهای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی دریافت می‌شود و به هیچ عنوان بنزین توزیعی در جایگاه‌ها نمی تواند با آب مخلوط شود.

وی ضمن رد شایعات مطرح در بعضی از کانال‌های خبری غیر رسمی و شبکه‌های اجتماعی با موضوع "ترکیب بنزین با آب در جایگاه‌ها" تصریح کرد: باید توجه کرد که چگالی بنزین و آب یکسان نیست و آب که چگالی بیشتری دارد و سنگین تر است، در مخازن ته نشین می‌شود و طبق برنامه‌های دوره‌ای، آب ته مخازن ته‌کشی می‌شود و امکان مخلوط آب با فرآورده‌های نفتی وجود ندارد.

مجرد خاطرنشان کرد: اگر چه ممکن است این باور غلط در بین عموم وجود داشته باشد که آب و بنزین مخلوط می‌شوند اما از نظر علمی چنین چیزی با توجه به زمان ماندگاری بنزین در مخازن و پمپ کردن بنزین از سطح بالایی فرآورده، شدنی نیست.

وی افزود: برای کنترل و مخلوط نشدن آب حاصل از تعریق فرآورده و مخزن با بنزین تحویلی به خودروها، حدود 30 سانت از حجم بالای مخزن خالی می‌ماند و با خمیر آب یاب، آب مخازن اندازه‌گیری می‌شود و جایگاه دار موظف است با هماهنگی اداره مهندس فرآورده‌ها آب را از مخزن خارج کند.

مجرد تصریح كرد: شهروندان محترم می توانند در صورت مشاهده هر گونه مشکل و ایراد فنی نازل‌ها، با مرکز پاسخگویی شبانه‌روزی 09627 تماس بگیرند و واحد روابط عمومی و بازرسی شرکت موظف است شکایات واصله را با مشارکت و حضور شاکی بررسی کرده و نتیجه اقدامات انجام شده را به مشتری منعکس کند.
 

!
!
!