سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۱:۱۵ | ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
سال ۹۹؛ سال تحقق جهش تولید در ایران خودرو به روایت آمار و ارقام
۱۱:۱۵ | ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
اجاره خودرو
/گزارش اختصاصی/نگاهی به ایران خودرو مدل ۱۴۰۰؛

سال ۹۹؛ سال تحقق جهش تولید در ایران خودرو به روایت آمار و ارقام

پس از یکی دو سال بسیار سخت که صنعت خودرو ایران و گروه صنعتی ایران خودرو به عنوان بزرگترین خودروسازی کشور را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده بود، می توانیم سال 99 را سال تحقق جهش تولید و گام‌های بلند و اساسی در این خودروساز بدانیم آن هم با اتکا به اعداد و ارقام.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، آن‌طور که از شواهد امر مشخص است، در سال 1399 و ماه های ابتدایی سال جاری گروه صنعتی ایران خودرو توانسته است تا با قدرت از سد مشکلات خودروسازی با وجود تحریم ها و کمبودها عبور کند.

تایید این ادعا را می توانیم در اظهارات مطرح شده از سوی مدیرعامل این شرکت در مجمع عمومی سالانه ایران خودرو جستجو کنیم آنجا که فرشاد مقیمی، گفت: در شهریورماه امسال نمونه اولیه کراس اوور K125 رونمایی می شود و خودروهای تارا اتوماتیک از مهرماه، رانا و سمند با گیربکس شش سرعته در آذرماه، و محصولات آریسان با موتور XU7 پلاس، و 207 پانوراما با گیربکس شش سرعته در سال جاری به بازار عرضه خواهد شد.

مقیمی که در مجمع عمومی سالانه ایران خودرو سخن می گفت، با تاکید بر افزایش بهره‌وری دارایی‌ها، تولید صادرات محور و عرضه محصولات جدید گفت: برای امسال هشت پروژه توسعه ای جدید تصویب کرده ایم که آینده ایران خودرو را تضمین خواهد کرد.

با دقت بیشتر در گفته های فرشاد مقیمی می توان به این نتیجه رسید که ایران خودرو توانسته است با عبور از مشکلات با اتکا به داخلی سازی حداکثری و تجمیع توان مجموعه این شرکت، شرایط مناسبی برای اصلاح عادلانه قیمت و جبران زیان‌دهی تولید، حفظ جریان تامین،‌ تولید و عرضه محصول صادرات محور، توسعه محصولات و قوای محرکه، به روزآوری تعهدات مالی و فروش، فعال‌سازی بازارهای صادراتی و حمایت از سهم در بازار سرمایه به وجود آورد.

نگاهی به آمار تولید ایران خودرو در سال 1399

فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو اما با اتکا به چه پیشینه ای چنین مواردی را در مجمع عمومی سالانه این شرکت و در جمع سهامداران ایران خودرو مطرح کرده است؟

برای درک بهتر بد نیست نگاهی به اعداد و ارقام و آمار تولید ایران خودرو در سال 1399 که به نام سال جهش تولید شناخته می شود بی اندازیم.

 

ایران خودروگروه صنعتی ایران خودرو در سال 1399 موفق به تولید بیش از 501 هزار دستگاه خودرو شد که ارزش این آمار زمانی دوچندان می شود که بدانیم این رقم در شرایطی به ثبت رسیده است که خودروهای مونتاژی به طور کامل از چرخه تولید این شرکت حذف شده است.

ایران خودرو در زمان ثبت این آمار همچنین موفق شد تا رکوردهایی را نیز به نام خود بزند، از جمله این رکوردها می توان به عبور از آمار تولید روزانه 2952 دستگاهی پس از سه سال، عبور از آمار تکمیل و تجاری سازی روزانه با 4796 هزار دستگاه خودرو، عبور از رکورد تولید سال 1398 با ثبت آمار 371 هزار دستگاهی و همچنیم عبور از رکورد تولید سال 1397 با تولید 423 هزار دستگاه خودرو اشاره کرد.

داستان ایران خودرو در سال 1399 اما در این نقطه تمام نمی شود چرا که این شرکت توانست در همین سال، سهم 83 درصدی از لحاظ جهش تولید خودرو را به خود اختصاص دهد همچنین در حرکتی بزرگ موفق شد تا تعهدات معوق این شرکت به مشتریان را از رقم 200 هزار دستگاه به 21 هزار دستگاه تا پایان سال 99 کاهش دهد.

در مجموع ایران خودرو سال 1399 را با تولید 17 محصول به پایان رساند ضمن اینکه در همین سال سدان تارا به سبد محصولات این شرکت افزوده شد.

در سال 1399، پژو پارس با آمار 166 هزار و 63 دستگاه، پژو 206 و 207 با آمار تولید 141 هزار و 532 دستگاه، سمند و سورن با 65 هزار 99 دستگاه، دنا با 55 هزار و 444 دستگاه، پژو 405 با 52 هزار و 354 دستگاه، رانا با 13 هزار و 30 دستگاه، هایما با 4 هزار و 845 دستگاه، آریسان با 2 هزار و 469 دستگاه، محصولات ایکاپ با 316 دستگاه، تارا با 153 دستگاه و محصولات دانگ فنگ نیز با 94 دستگاه خودرو آمار تولید بیش از 501 هزار دستگاهی ایران خودرو را تشکیل داده است.

بد نیست بدانید در سال 99 آمار کل تولید خودروی کشور تنها 980 هزار دستگاه بوده است که از این رقم ایران خودرو بیش از 501 هزار دستگاه خودرو را به خود اختصاص داده است.

 

ایران خودروآنچه تا اینجا به آن اشاره شد تنها آمار تولید خودروهای سواری بود اما ایران خودرو در سال 1399 یکی از شرکت های موفق در حوزه خودروهای کار و تجاری نیز بوده است.

ایران خودرو در سال 1399 با احیای خط تولید اتوبوس پس از توقف 9 ساله یکی از معدود شرکت هایی بود که کوشید تا در حمل و نقل عمومی و بهبود وضعیت آن اثرگذار باشد.

تلاش ایران خودرو در حوزه خودروهای کار و تجاری منجر به شکستن رکورد تولید 9 ساله در این حوزه با ثبت آمار 3848 دستگاه خودروی تجاری شد چرا که آمار سال 1398 تنها 2377 دستگاه خودرو بوده است.

ایران خودرو در همین سال توانست افزایش 160 درصدی تولید را نسبت به سال 1398 ثبت کند همچنین افزایش 291 درصدی در تولید کامیون و اتوبوس را نسبت به سال قبل از آن به نام خود ثبت کرد.

 

ایران خودرو دیزلدر سال 99 ایران خودرو با عرضه محصولات جدید نظیر کامیون 2630، ون جدید یورو5 با موتور 3 تی زد و آغاز مجدد تولید موتور 457 با استاندارد یورو 4 و DPF کوشید تا جای خالی شرکای خارجی را پر کند.

مجموع این اقدامات موجب شد تا گروه صنعتی ایران خودرو دیزل بتواند کسب سهم ارزشی 44 درصدی از بازار خودروهای تجاری، 4.3 برابر شدن درآمد شرکت نسبت به سال 98، 3.7 برابر شدن درآمد گروه نسبت به سال 98، مثبت شدن سود خالص هر سهم پس از 10 سال، کاهش چشمگیر ارزبری تولید محصولات، کسب بالاترین سود خالص طی 20 سال، دستیابی به بالاترین سود عملیاتی و کسب جایگاه نخست تعداد تولید خودروی تجاری در کشور را در کارنامه سال 1399 این شرکت ثبت نماید.

سال 1399 یک دستاورد بزرگ دیگر نیز برای ایران خودرو داشته است.

گروه صنعتی ایران خودرو در سال 99 و در حوزه افزایش سهم داخلی سازی از موفق ترین خودروسازان داخلی بوده است.

از مجموع تولید بیش از 501 هزار دستگاه خودرو در ایران خودرو تنها 5 هزار و 255 دستگاه خودرو به معنی 1 درصد، از محصولات مونتاژی موسوم به سی.کی.دی بوده است در حالی که این رقم در سال 1398 پنج درصد از مجموع تولید بیش از 370 هزار دستگاهی ایران خودرو بوده است.

 

ایران خودروایران خودرو در سال 1398 تعداد 17 هزار و 530 دستگاه خودروی مونتاژی شامل سوزوکی، پژو2008، تندر، دانگ فنگ و هایما تولید کرده بود.

ایران خودرو مدل 1400

گروه صنعتی ایران خودرو در سال 1400 نیز برنامه های زیادی برای افزایش تولید خودرو در نظر دارد که مهمترین بخش آن به محصولات جدید این شرکت بازمی گردد.

ایران خودرو در سال 1400 در نظر دارد تا سمند پلاس، هایما اس5 پلاس، دنا پلاس با گیربکس 6 سرعته دستی و ATM و رانا پلاس با گیربکس دستی و ATM را به سبد محصولات این شرکت اضافه کند.

آریسان جدید، رونمایی از نسخه اولیه کراس اوور ایرانی و آغاز طراحی هاچبک کم مصرف از جمله دیگر اقدامات ایران خودرو در راستای افزایش تنوع محصولات این شرکت و پرکردن خلاهای موجود در بازار خودرو است ضمن اینکه ایران خودرو هایما اس7 پلاس را نیز به تازگی به بازار عرضه کرده است.

در مجموع آنچه تا کنون از فعالیت ها و برنامه های ایران خودرو منتشر شده است این است که قطار تولید خودرو با وجود مشکلات عدیده در تولید خودرو نظیر قیمت گذاری دستوری همچنان با قدرت به حرکت ادامه می دهد.

 

خط تولید خودرو سواری

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!