سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۱:۰۱ | ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
جنرال موتورز از فورد، و فورد از جنرال موتورز شکایت کرد!
۱۱:۰۱ | ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
اجاره خودرو
اعلام دلیل دعوای خودروسازان امریکایی؛

جنرال موتورز از فورد، و فورد از جنرال موتورز شکایت کرد!

یک اسم، دلیل دعوای جنرال موتورز و فورد و شکایت این دو خودروساز امریکایی از یکدیگر شده است.

به گزارش پرشین خودرو، جنرال موتورز از فورد شکایت کرده که چرا برای سامانه خودران خود از واژه «بلو کروز» استفاده کرده و فورد می گوید کلمه کروز اصلاً یک واژه عمومی است و کسی نمی تواند آن را به عنوان یک نام انحصاری ثبت حقوقی کند.

 

بلو کروز فورد
 

کمپانی فورد آمریکا از «دفتر ثبت اختراعات و نام های انحصاری ایالات متحده» درخواست کرده است که ثبت نام انحصاری برای کلمات کروز Cruise و سوپرکروز Super Cruise را برای کمپانی جنرال موتورز ملغی نماید. و حالا دعوا بر سر این اسم بالا گرفته چون فورد می خواهد از واژه بلوکروز استفاده کند.

واژه بلو به معنای آبی، تداعی کننده رنگ آبی لوگوی فورد است اما واژه کروز در معنی عام به مفهوم گشت زنی و در معنی خاص به مفهوم سفر آرام با سرعت متعادل و نرم اطلاق می شود اما جنرال موتورز این واژه را برای محصولات و شرکت های خود در دفتر ثبت اختراعات و نام های انحصاری به ثبت رسانده است.

 

سوپر کروز جنرال موتورز
 

همین دعوای ساده، به خوبی نشان می دهد که چه رقابت تنگاتنگی بین این دو خودروساز دیرینه و سنتی در بازار آمریکا حاکم است طوری که می خواهند خود را پیشاهنگ و پیشقدم در عرصه خودران ها در افکار عمومی جا بیندازند. ضمن آن که رقابت اصلی با دو شرکت فناوری است که به خودروسازی روی آورده اند. رقیب اصلی این دو کمپانی خودروسازی در دیترویت آمریکا، شرکت خودروسازی تسلا است و دیگری «وایمو» از گوگل هستند که هر دو از سیلیکون ولی، مهد فناوری های کامپیوتر و اینترنت، نشأت گرفته اند.

بعد از آن که فورد برای سامانه خودران خود از واژه بلوکروز استفاده کرد، جنرال موتورز دعوی حقوقی فدرالی علیه فورد را در تاریخ 24 ژوئیه تنظیم و تقدیم کرد و در آن فورد را متهم به نقض حقوق انحصاری استفاده از نام تجاری به ثبت رسیده خود کرد. جنرال موتورز پیش تر نام «سوپرکروز» را برای سامانه هندزفری فرمان (رانندگی بدون نیاز به کنترل فرمان توسط راننده) به ثبت رسانده بود. همچنین جنرال موتورز برای ربوتاکسی ها (تاکسی های رباتی) خود در شهر سان فرانسیسکو، واژه «کروز» را در دفتر ثبت اختراعات و نام های انحصاری به ثبت رسانده بود.

فورد این دعوی و شکایت جنرال موتورز را «سطحی و بی ارزش» توصیف کرده است. حالا تلاش فورد برای ملغی کردن نام تجاری ثبت شده ی جنرال موتورز، دعوای بین این دو شرکت را به سطح جدیدی رسیده است.

فورد در این دعوا باید دفتر ثبت اختراعات و نام های انحصاری را متقاعد کند که از همان ابتدا هم جنرال موتورز نمی بایست این نام ها را انحصاری کند. هر کمپانی دیگری باید بتواند از واژه کروز برای فناوری کمک به راننده استفاده کند.

اما به هر حال شرکت های مختلف نام های ممکن را به ثبت رسانده اند برای مثال کمپانی کامیون سازی ماک «کروز پیشدستانه» Predictive Cruise‌ را به ثبت رسانده، هیوندایی کروز کنترل هوشمند Smart Cruise Control را به عنوان نام تجاری ثبت کرده و « زد اف» آلمان هم «اتوکروز» Autocrouse را انتخاب کرده است.

جنرال موتورز می گوید از سال 2017 نام تجاری سوپرکروز را بین مردم جا انداخته و با تمام قوا از نام های تجاری و برند خود محافظت می کند و فناوری ها و محصولاتی که در طی چند سال مشتریان خود را پیدا کرده اند، تغییر نخواهند کرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!