سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۳:۳۲ | ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
عربستان سهم اقلیت در شرکت خودروسازی ایتالیایی را خرید
۱۳:۳۲ | ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

عربستان سهم اقلیت در شرکت خودروسازی ایتالیایی را خرید

«صندوق سرمایه گذاری عام» عربستان سعودی که به PIF‌ مخفف Public Investment Fund معروف است، سهم اقلیت در شرکت هوراسیو پاگانی اسپا (Horacio Pagani SpA) را خریداری کرد تا به این شرکت در گام جدیدش برای توسعه ابرخودروها کمک کند.

به گزارش پرشین خودرو، سیاست عربستان سعودی تولید خودرو در داخل کشورش نیست و بیشتر ترجیح می دهد در سهام شرکت هایی سهیم شود که خریدار محصولات آن است.

این اولین سرمایه گذاری پی آی اف در صنعت خودرو نیست. پیش از این هم این صندوق سرمایه گذاری در شرکت خودروسازی لوسید Lucid هم سرمایه گذاری کرده است اما در سبد سرمایه گذاران پاگانی، صندوق سرمایه گذاری عام عربستان سعودی، خاص و متفاوت است.

هوراسیو پاگانی، یکی از کهنه کاران شرکت لامبورگینی ایتالیا بود که در دهه 1990 تصمیم گرفت شرکت پاگانی را تأسیس کند. سرمایه اصلی برای ایجاد پاگانی را هم از تأمین قطعات فیبرکربن برای لامبورگینی به دست آورد.

تخصص هوراسیو پاگانی در طراحی ابرخودرو باعث تأسیس مودنا دیزاین Modena Design در سال 1991 شد. از فعالیت های دیگر پاگانی، ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه های مختلف در صنعت خودرو است. اولین محصول تأسیس این شرکت، پاگانی زوندا سی12 Pagani Zonda C12 بود که پایه ای برای توسعه و تولید ابرخودروهای افسانه ای زوندا بود. شاسی و بدنه آئرودینامیک آن را دالارا Dallara و قوای محرکه 12 سیلندر آن را مرسدس بنز تأمین کردند و حاصل آن یکی از ابرخودروهای خاص در صنعت خودرو شد.

پاگانی محصولات زوندا را در طول زمان بهتر کرد و به تدریج 30 ورژن خاص از این محصول را به مشتریان عرضه کرد. ابرخودروهای چند میلیون دلاری پاگانی مشتریان خاص خودش را دارد.

امروزه پاگانی سرآمدی در ابرخودروها را با محصولات هوآیرا Huayra ادامه می دهد که از سال 2011 جایگزین محصولات زوندا شد. هر چند که زوندا وفاداران خاص خودش را داشت و ترغیب آنان به خرید هوآیرا دشوار بود با این حال ابرخودروهای پاگانی، مشتریان خاص خودش را حفظ کرده است.

هوراسیو پاگانی در مصاحبه با عرب نیوز در توصیف خرید سهام این شرکت توسط صندوق سرمایه گذاری عام عربستان سعودی گفت: «این یک گام کلیدی در راهبرد رشد بلند مدت ما به حساب می آید. این سرمایه گذاری تضمین کننده حفظ احساس خاص به ابرخودروهای آینده ماست. و منتظر آثار این سرمایه گذاری در محصولات آینده پاگانی هستیم.»

!
!
!