پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۰:۰۶ | ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
انقلاب در چراغ های خودرو
۱۰:۰۶ | ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

انقلاب در چراغ های خودرو

چراغ های خودرو از لحاظ فنی به معنی واقعی کلمه با انقلاب مواجه شده است که ناظران و قانون گذاران از آن عقب مانده اند.

به گزارش پرشین خودرو، در طول تاریخ صنعت خودرو، تغییرات در چراغ خودروها بسیار تدریجی بوده است، اما در چند دهه گذشته، گام ها سریع تر شده اند، و اکنون خودروسازان از فناوری های ال ای دی برای چیدمان تعداد زیادی لامپ ریز با طرح های بسیار پیچیده استفاده می کنند.

همچنین سامانه نسبتاً جدیدی به نام پرتوهای وفق پذیر می توانند کل جاده را به روی راننده روشن کنند و حتی اثر بازدارنده روی نورهایی بگذارند که مستقیم به چشم راننده می رسند و آزاردهنده هستند.

هر چقدر چراغ های خودرو پیچیده تر می شوند رزولوشن و شفافیت آن بالاتر می رود و امکان پخش تصاویر گرافیکی و حتی انیمیشن هم با این چراغ ها فراهم شده است.

حالا چراغ های خودرو می تواند برای پخش هشدار یا پیام مهم مورد استفاده قرار گیرند. در تئوری برخی از این چراغ های خودرو به قدری کیفیت دارند که می توانند فیلم سینمایی پخش کنند.

قانونگذاران فدرال آمریکا باید بنشینند و قوانینی برای این چراغ ها تدوین و تصویب کنند، چون به زودی رانندگان در جاده ها به پخش پیام ها و تصاویری می پردازند که دنیای کنونی ما را دچار تغییر و تحول خواهد کرد.

لنزها، پروژکتورها و محفظه این چراغ ها هر روز پیچیده تر می شود. حباب های ال ای دی این چراغ ها به اندازه عمر خودروها دوام می آورد. نکته این جا است که سوکت نصب این چراغ ها استاندارد شده با حباب ها یا چراغ های هولوگرام قدیمی است. البته گاهی به دلیل فشردگی قطعات اطراف چراغ نصب این چراغ های جدید روی خودروهای قدیمی تر سخت تر است.

یکی از خودروسازانی که به شدت فکرش مشغول چراغ های های تک است، شرکت آئودی از گروه خودروسازی فولکس واگن آلمان است.

 

چراغ های خودرو


سامانه چراغ های آئودی تحت عنوان ال ای دی ماتریس دیجیتال یا DML در خودروهای امروزی آئودی جایگزین لامپ های زنون است که در سال 1994 در خودرهای A8 سدان پرچمدار آئودی به کار رفته بود.

چراغ های دی ام ال جدید محصولات آئودی شباهت زیادی به خودروهای آینده گرا در سری فیلم های جنگ ستارگان دارد. این چراغ ها به شکل هوشمندانه ای بخش های خاصی از مسیر را بهتر روشن می کنند و از جلوی آزار رساندن به رانندگان دیگر را می گیرند. برخی از مدل های این چراغ ها حسگرهای خاصی دارند که پیاده ها را در شب بهتر روشن می کنند.

به بیان دقیق تر، چراغ های به کار رفته در خودروهای جدید بیش از 1.3 میلیون آینه بسیار ریز دارند که قابلیت تغییر وضعیت آنها 5000 بار در ثانیه است. برای همین هم هست که به شکل بسیار دقیق مسیر را روشن می کنند و چشمان رانندگان رو به رو را کور نمی کنند. در ضمن این چراغ ها حرکت و چرخش خود را با دوربین های نصب شده در جلو و عقب خودرو تنظیم می کنند. در اصل این دوربین ها برای سامانه های حفظ بین خطوط نصب شده اند اما این قابلیت را هم دارند که جهت پرتوهای چراغ های خودرو را هم تنظیم کنند.

در حال حاضر این چراغ های فوق پیشرفته در آئودی فقط در محصولات E-Tron‌ نصب شده اند. قیمت این چراغ ها 3000 دلار به قیمت یک خودرو می افزاید.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
چراغ های خودرو
!
!
!