پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۰:۲۳ | ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
قطعه سازان ناجی صنعت خودروسازی سیاسی کشور
۱۰:۲۳ | ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
اجاره خودرو
صنعت خودرو کشور متولی ندارد؛

قطعه سازان ناجی صنعت خودروسازی سیاسی کشور

موج دوم تحریم‌ ها زمانی که در کشور ما آغاز شد قطعه سازان به کمک خودروسازان آمدند و نگذاشتند صنعت خودروسازی کشور که صنعتی سیاسی است زمین گیر شود.

به گزارش پرشین خودرو، پیمان یزدان بخش عضو انجمن قطعه سازان ایران، با اعلام این مطلب گفت: تمام صنایع غذایی از جمله روغن و کره و ... افزایش قیمت دادند، اما خودروسازان تا ۹۰ هزار میلیارد زیان دیدند و قطعه سازان هم به حقوق خود نرسیدند.

وی متذکر شد: در حال حاضر و به عنوان مثال ۱۳ هزار دستگاه خودرو پارس برای فروش عرضه می‌شود، اما پنج میلیون نفر ثبت نام می‌ کنند در حالی که این‌ها متقاضی خودرو نیستند و متقاضی آن ۱۰۰ میلیون تومان تفاوت نرخ‌ آن هستند!

 

همچنین علی نادری عضو هیئت مدیره انجمن قطعه سازان، گفت: گفته اند که بحران خودرو در کشور به دلیل عرضه و تقاضا و شیوع کرونا است در حالی که بیشتر به جنگ اقتصادی مربوط می‌شود.

 

علی نادریوی تصریح کرد: شرکت تویوتا در همین ماه سپتامبر ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کرده است در حالی که تولید گذشته اش ۹۰۰ هزار دستگاه بود و در این شرایط خودروی ناقص تولید نمی‌ کند و چنانچه چهار درصد سهامش ضرر می‌ کند این ضرر بابت علم اقتصاد است، اما ضرر در صنعت خودرو سازی ما ضرر دستوری است.

نادری اضافه کرد: خودرویی که ناقص باشد با خودرویی که تولید نشود هیچ فرقی ندارد و هر دو می‌تواند بحران ایجاد کند.

وی بیان کرد: چنانچه موضوع در اختیار هیئت مدیره خودروسازان بود مشکلات حل می‌شد.

 

در ادامه این نشست، فرهاد بهنیا سخنگوی انجمن قطعه سازان گفت: یکی از عوامل افزایش خواب خودرو در کف کارخانه‌ها عملکرد نادرست شورای رقابت بود و باید این شورا کنار گذاشته شود.

 

فرهاد بهنیاوی افزود: صنعت خودرو هیچ متولی ندارد و ما نمی‌دانیم طرف حساب ما وزارت صمت است یا مجلس، راهنمایی و رانندگی یا شورای سیاستگذاری.

بهنیا اظهار کرد: چنانچه مسئول صنعت خودرو مشخص شود شاید کشمکش‌های میان بانک مرکزی و گمرک نیز از بین برود.

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو افزود: قیمت فعلی کارخانه را دلال بوجود آورده در حالی که قیمت اصلی کارخانه نصف آن است و فقط سال گذشته ۳۵ هزار میلیارد از جیب صنعت قطعه سازی و خودروسازی به جیب دلالان رفته است.

به گفته بهنیا، شورای رقابت بدون توجه به این مسائل با سرکوب قیمت و کارشناسی نادرست موجب شده است زیان انباشته به خودروساز و قطعه ساز تحمیل شود.

اجاره ماشین عروس
!
!
!