سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۳:۱۶ | ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
3دلیل امیدواری سهامداران به سازنده وانت های هیروژنی
۱۳:۱۶ | ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
اجاره خودرو

3دلیل امیدواری سهامداران به سازنده وانت های هیروژنی

هایزون Hyzon در چند ماه اخیر با رشد خیره کننده ارزش سهام مواجه شده که نشان می دهد سرمایه گذاران به آینده این شرکت امیدوارند. یکی از مهمترین محبوبیت های هیدروژن به عنوان سوخت این است که درست مثل بنزین و گازوئیل به راحتی قابل ذخیره در باک خودروها است و زمان سوخت گیری آن هم کوتاه است و مشکلات شارژ خودروهای برقی را ندارد.

به گزارش پرشین خودرو، هایزون Hyzon پیل های هیدروژنی را برای انواعی از مصارف احتمالی تولید می کند. وانت سازان و هواپیماسازان از مشتریان احتمالی این باتری ساز هستند. سال های آینده به احتمال زیاد مشتریان چینی به جمع متقاضیان محصولات این شرکت می پیوندند.

در حقیقت نام کامل این شرکت هایزون موتورز و شعار آن تولید وانت ها با انرژی پاک است. این شرکت در چند ماه اخیر با رشد خیره کننده ارزش سهام مواجه شده که نشان می دهد سرمایه گذاران به آینده این شرکت امیدوارند. یکی از مهمترین محبوبیت های هیدروژن به عنوان سوخت این است که درست مثل بنزین و گازوئیل به راحتی قابل ذخیره در باک خودروها است و زمان سوخت گیری آن هم کوتاه است و مشکلات شارژ خودروهای برقی را ندارد. از این رو در وانت های تجاری گزینه بسیار مناسبی است و سازندگان وانت و پیکاپ در آمریکا و چین علاقه زیادی به محصولات هایزون موتورز نشان داده اند. 3 دلیل وجود دارد که ممکن است هایزون به همان اندازه ای در پیل های سوختی و سوخت های هیدروژنی موفق باشد که تسلا در خودروهای برقی موفق بود.

دلیل اول: هایزون رویکردی منعطف انتخاب کرده است.

به جای آن که هایزون موتورز یک وانت را از صفر طراحی کند –نظیر آن چه نیکولا موتورز برای دو خودروی نیکولایک و نیکولادو انتخاب کرد- هایزون در حال طراحی فناوری پیل سوختی هیدروژنی روی شاسی ها و پلتفرم های موجود در صنعت وانت سازی تجاری است. 11 اوت هم اخبار در زمینه آزمایش وانت برقی کلاس 8 خود را در فصل پاییز همین امسال منتشر کرده است. این وانت به مدت 30 روز به صورت آزمایشی به خدمات حمل و نقل می پردازد. این وانت روی شاسی فرایتلاینر کاسکادیا 2022 ساخته شده و توان آن 600 اسب بخار است و پیمایش آن به ازای هر باک هیدروژن 400 مایل (640 کیلومتر) است؛ از این رو برای حمل و نقل های محلی و مسیرهای کوتاه بسیار مناسب است. این روش جلوی هزینه های بسیار سنگین طراحی، توسعه و تکوین وانت ها را گرفته است.

دلیل دوم: این کمپانی منابع زیادی در اختیار دارد.

در 16 ماه ژوئیه ادغام و تصاحب هایزون با دیکربونایزیشن پلاس Decarbonization Plus باعث شد همین حال 517 میلیون دلار نقد در اختیار داشته باشد و به این زودی با مشکل نقدینگی مواجه نخواهد شد.

دو کارخانه هایزون در آمریکا احداث می شوند اولی در شیکاگو است و از فصل پاییز امسال شروع به تولید می کند. دیگری در روچستر نیویورک از فصل بهار سال آینده شروع به کار می کند.

دلیل سوم: همین حالا هم سفارش چشمگیری برای محصولاتش دریافت کرده است.

برخلاف رقبایش در بخش خودروهای برقی، تعداد خودروهای هیدروژنی خیابان ها و جاده ها انگشت شمار هستند، فقط تعداد کمی خودروی هیدروژنی در اروپا در رفت و آمد هستند. طی فصل دوم سال 2021 این شرکت از کمپانی های اروپایی و استرالیایی بین 40 تا 80 میلیون دلار سفارش محصول دریافت کرده است.

شرکت هونگیون هیدروژن شانگهای Shanghai Hydrogen Hongyun به تازگی 500 دستگاه وانت با آلایندگی صفر را به هایزون سفارش داده است. 100 دستگاه امسال [2021] و 400 دستگاه در سال 2022 تحویل می شوند. این سفارش، پای این شرکت را به چین باز خواهد کرد و هایزون می تواند از مزیت «اولین بودن» بهره مند شود. پیل های سوختی فقط مختص وانت های تجاری نیست و می تواند در صنعت هوافضا هم کاربرد داشته باشد.

شرکت هوافضای زیروآویا ZeroAvia هم یکی دیگر از مشتریان هایزون است و دلیل انتخاب این شرکت، چگالی قدرت بالای محصولات هایزون است.


منبع: سایپانیوز

!
!
!