یكشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۰۸:۳۱ | ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
آریزو5 جدید با کابین متحول شده و امکانات کاربری می آید + ویدئو
۰۸:۳۱ | ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
اجاره خودرو
تجربه رانندگی با آریزو5 جدید در پیست اتومبیلرانی آزادی؛

آریزو5 جدید با کابین متحول شده و امکانات کاربری می آید + ویدئو

مدیران خودرو بنا دارد تا آریزو5 جدید را با ظاهری مشابه مدل پیشین و کابینی متحول شده همراه با امکاناتی نظیر فرمان برقی و اتوهلد به زودی راهی بازار کند.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، مدیران خودرو را باید یکی از موفق ترین خودروسازان خصوصی در ایران دانست که همواره تلاش کرده است تا محصولات خود را همگام با بازار چین و گاها همزمان با سایر کشورهای جهان تولید و وارد بازار ایران کند.

هر چند به این شرکت نیز همچون سایر خودروسازان انتقاداتی به خصوص در نحوه قیمت گذاری محصولات وارد است اما تلاش این شرکت در عرضه نسل ها و نسخه های جدید از محصولات چری در ایران قابل تحسین است به خصوص در سال های اخیر که کمبود تنوع در بازار خودرو به شدت احساس شده می شود.

 

گزارش تصویری کامل از آریزو5 جدید را اینجا ببینیدخودرو آریزو5 یکی از خودروهایی است که از رویه مدیران خودرو در بروزرسانی محصولات این شرکت در بازه های زمانی نسبتا کوتاه مستثنی نبوده است.

از سال 1395 که برای اولین بار آریزو5 وارد بازار شد تا به امروز این خودرو دو بروزسانی را تجربه کرده است.

تنها یکسال پس از ورود آریزو5 به بازار که با پیشرانه 1.5 لیتری عرضه شده بود مدیران خودرو نسخه توربوشارژر آریزو5 را نیز به بازار ایران معرفی کرد و این روزها نیز آریزو5 جدید را در آستانه ورود به بازار دارد.

آریزو5 در ابتدای ورود خود به بازار به یک پیشرانه 1.5 لیتری مجهز شده بود که این پیشرانه چهار سیلندر 16 سوپاپ حاصل همکاری شرکت چری با شرکت AVL اتریش محسوب می شد و توانایی تولید 116 اسب بخار را فراهم می کرد که البته برای یک سدان 1250 کیلویی، قدرت نسبتاً کمی به نظر می‌رسید.

همین قدرت کم زمینه عرضه را برای نسخه توربوشارژ به وجود آورد و آریزو5 توربو با توان تولید 147 اسب بخار قدرت و 210 نیوتن‌متر گشتاور به بازار معرفی شد.

حال با گذشت کمی بیش از چهار سال شاهد حضور آریزو5 جدید با ظاهری شبیه به نسخه توربو و کابینی متحول شده با امکانات و آپشن های به روز هستیم.

آریزو5 جدید از نظر ظاهری تفاوتی با نسخه توربو ندارد و کماکان همان ظاهر اسپرت خود را حفظ کرده است.

 

نمای خارجی آریزو5 جدید

 

آریزو5 جدیددر بخش جلوی خودرو هر چند طراحی سپر و چراغ های خودرو شبیه به نسخه های پیشین است اما چلوپنجره و ورودی هوا به طور کامل تغییر کرده است.

 

طراحی جلوپنجره آریزو5 موسوم به کهکشانی

 

آریزو5 جدیدچری در طراحی جلوپنجره آریزو5 از مدل ماتریسی استفاده کرده که در سایر محصولات جدید این شرکت هم وجود دارد.


جلوپنجره جدید را طراحان چری، کهکشانی نامیده اند چرا که نقطه های نقره ای رنگ بر روی شبکه های سیاه رنگ، نمایی از آسمان شب را تداعی می کند.

در نمای میانی آریزو5 جدید تنها تغییر به افزوده شدن رینگ های آلومینیوم خلاصه می شود.

 

رینگ آلومینیوم در آریزو5 جدید

 

آریزو5 جدید رینگ آلومینیومتا اینجا هیچ اتفاق خاصی روی نداده است اما وقتی با باز کردن درب وارد خودرو می شوید به ناگاه با یک فضای متحول شده مواجه می شوید که شما را به یاد آریزو6 می اندازد.

به نظر می رسد که طراحان چری بیشتر وقت خود را صرف اعمال تغییرات در طراحی کابین و افزودن امکانات و آپشن های به روز در آریزو5 جدید کرده اند.

کابین آریزو5 جدید کاملا مشابه آریزو6 است با این تفاوت که در متریال کابین آریزو5 برخلاف آریزو6 که از چرم است بیشتر از پلاستیک استفاده شده است.

 

کابین آریزو5 جدید

 

آریزو5 جدید کابین آریزو5 جدیدغربیلک فرمان تغییر کرده و از نوع دی‌کات است، همچنین صفحه کیلومتر، داشبورد، مانیتور 9 اینچی و اجزای کنسول مرکزی نیز برای آریزو5 بازطراحی شده‌ است.

 

طراحی فرمان آریزو5 جدید

 

فرمان دی کات آریزو5 جدیددر طراحی روکش درب ها و محل قرارگیری باند نیز دقیقا مشابه آریزو6 عمل شده است با این تفاوت که در روکش چرمی آریزو5 خبری از دوخت سفیدرنگ ضربدری نیست.

 

محل قرارگیری باند آریزو5 جدید

 

آریزو5 جدید باند آریزو5هر چند صندلی ها شبیه به آریزو6 است اما یک نکته منفی که می تواند نقطه ضعف آریزو5 جدید در کابین خودرو باشد عدم استفاده از صندلی برقی برای راننده است به خصوص با قیمتی که مدیران خودرو برای این محصول در نظر گرفته است.

 

صندلی راننده به صورت دستی

 

صندلی آریزو5 جدیدافزوده شدن دریچه هوا برای سرنشینان عقب و صندلی های چرمی شبیه به آریزو6 و مانیتور لمسی بزرگ با قابلیت کنترل سیستم تهویه فضای داخلی آریزو5 جدید را مدرن تر و دلنشین تر کرده است.

 

دریچه تهویه و صندلی های چرمی عقب

 

دریچه هوا و صندلی های چرمی عقبدر مبحث فنی همانطور که پیشتر گفته شده تغییری در پیشرانه نمی بینیم و همچنان همان پیشرانه 1.5 لیتر توربو را در اختیار داریم با این تفاوت که به جای گیربکس 7 سرعته از گیربکس 9 سرعته CVT استفاده شده است.

دلیل عدم تغییرات در آریزو5 جدید را شاید بتوان در استقبال خریداران از این خودرو و رضایت نسبی آنان جستجو کرد چرا که مدیران خودرو تا به امروز موفق شده است در ایران رقمی بیش از 22 هزار دستگاه خودرو را به فروش برساند.

 

پیشرانه 1.5 لیتری توربو آریزو5 جدید

 

یشرانه آریزو5 جدیدتنها نارضایتی که بیش از همه در این خودرو وجود داشت مربوط به گیربکس 7 سرعته بود که در آریزو5 جدید با 9 سرعته CVT تعویض شده است.

تجربه رانندگی

در ابتدا باید بگوییم که مدیران خودرو تلاش کرده بود تا بر خلاف سایر تست ها، زمان بیشتری برای رانندگی با این محصول برای خبرنگاران در نظر بگیرد ضمن اینکه نگرانی از رانندگی پرفشار و سنگین با آریزو5 جدید در چهره مدیران چینی و ایرانی آریزو وجود نداشت.

آریزو5 جدید در تست شتاب درون پیست اتومبیلرانی آزادی با کولر روشن و در ساعات ابتدایی روز و بدون بهره مندی از ابزارآلات ثبت سرعت شتاب رقمی در حدود 10 تا 11 ثانیه با دو سرنشین را برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت از حالت سکون کامل، ثبت کرد.

 

آریزو5 جدید

 

آریزو5 جدیددر آریزو5 جدید دو نکته بیشتر جلب توجه می کرد، نخست اینکه در سرعت های بالا کمترین میزان صدای موتور وارد کابین می شد که به شدت محسوس بود و دومین نکته نیز خبری از صدای زوزه گیربکس در داخل کابین نبود که این امیدواری را ایجاد می کند مدیران خودرو ضعف گیربکس این محصول را در آریزو5 جدید برطرف کرده است.

در مدت زمان تست تلاش کردیم خودرو را در شرایط سخت قرار دهیم تا از پایداری و هندلینگ آن در سرعت بالا آگاه شویم تا جایی که با سرعتی در حدود 120 کیلومتر وارد پیچ های پیست اتومبیلرانی آزادی شدیم.

نکته قابل توجه آریزو5 جدید در این تست، پایداری مناسب و تحت کنترل بودن خودرو بود چرا که در پیچ های تند پیست نیز همچنان کنترل خودرو به راحتی امکان پذیر بود.

 

آریزو5یقینا پایداری مناسب آریزو5 جدید به سیستم ESP خودرو و هماهنگی کامل با فرمان برقی باز می گردد که در نسخه توربو وجود نداشت هر چند نمی توان از پایش مناسب و دقیق سیستم TPMS آریزو5 جدید غافل شد چرا که بر اساس اطلاعات سیستم پایش باد لاستیک ها، سیستم ترمز و TCS (کنترل کشش) کارکرد بسیار بهتری در پیچ های تند و سرعت بالا برای پایداری بیشتر خودرو فراهم می کند.

در مجموع باید گفت که هر چند در ظاهر خودرو کمترین میزان تغییرات اعمال شده است اما متحول کردن کابین خودرو و بخشیدن جلوه ای لوکس با بهره گیری از کابین آریزو6 در این محصول و افزودن فرمان برقی و اتوهلد که برای رانندگی یک آپشن کارآمد است، مدیران خودرو می تواند همچنان آریزو5 جدید را در میان صدرنشینان بازار سدان های داخلی نگاه دارد هر چند که رقیبی مانند فردا 511 را با قیمتی به مراتب کمتر پیش روی خود می بیند.مدیران خودرو قیمتی در حدود 700 میلیون را برای آریزو5 جدید در نظر گرفته است که نسبت به نسخه توربو بیش از 100 میلیون تومان افزایش قیمت را نشان می دهد.

 

اجاره ماشین عروس
!
!
!