یكشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۳:۰۱ | ۱۴۰۰/۰۷/۱۷
از هر 10 خودرو فروخته شده، 9 خودرو برقی یا هیبریدی است
۱۳:۰۱ | ۱۴۰۰/۰۷/۱۷
اجاره خودرو
ثبت رکورد خیره کننده در نروژ؛

از هر 10 خودرو فروخته شده، 9 خودرو برقی یا هیبریدی است

بر اساس شورای اطلاعات ترافیک جاده ای نروژ که به اختصار آن را OFV می شناسند در ماه سپتامبر (شهریور) از هر 10 خودروی نویی که فروخته شده، 9 خودرو یا تمام برقی و یا هیبریدی قابل شارژ با پریز برق برق بوده است.

به گزارش پرشین خودرو، از تمام خودروهای سواری نو فروخته شده در سال 2021 کشور نروژ تا به حال، کمتر از پنج درصد از آن با سوخت های فسیلی(بنزین یا گازوئیل) متکی هستند آمار فروش گازوئیلی به مراتب کمتر از بنزینی است.

از 10 خودروی جدید فروخته شده هشت خودرو تمام برقی است و مدل Y‌ تسلا در صدر جدول فروش خودروهای برقی کشور نروژ است. مقام دوم فروش متعلق به راوفور هیبریدی است که تنها خودروی هیبریدی در 10 خودروی اول فروش نروژ است. مقام سوم متعلق به انیاک Enyak اشکودا است.

کشور نروژ تلاش می کند تا سال 2025 تمامی خودروهای نوی عرضه شده به بازار آلایندگی صفر داشته باشند. برای رسیدن به چنین هدفی، مشوق های بسیار جذابی از سوی دولت این کشور به مردم تعلق گرفته است.

فدراسیون اتومبیل نروژ، گزارش داده است که اگر همین روند با همین نرخ ادامه یابد آخرین خودروهای بنزین سوز فقط تا آوریل سال آینده در نروژ به فروش خواهند رسید و بعد از آن دیگر متوقف خواهد شد. اما آلایندگی به این سرعت به صفر نخواهد رسید. یکی از دلایل آن هم این است که هنوز در بخش وانت ها و خودروهای شاسی بلند، میزان تولید خودروهای برقی هنوز در سراسر دنیا به تعداد مطلوب نرسیده است.

مهمترین دلایل گرایش مردم نروژ به خودروهای برقی، بعد از مشوق های خیره کننده دولتی،‌ رفع نگرانی ها در مورد اضطراب پیمایش است. چون در این کشور شبکه های شارژ خودرو به خوبی در حال گسترش است مردم کمتر نگران ماندن در راه به خاطر خالی شدن شارژ باتری هستند.

دولت نروژ سیاست چوب و هویج را با هم به کار گرفته یعنی هویجی که به عنوان پاداش اختصاص داده 25 درصد معافیت مالیاتی در مالیات بر ارزش افزوده است در حالی که به عنوان چوب، جریمه هایی برای آلایندگی ناشی از سوخت های دیزلی و بنزینی در نظر گرفته است که حداقل آن همین مالیات سنگینی است که خودروهای بنزینی از آن معاف نیستند.

انجمن خودروهای برقی نروژ گزارش داده است که : «مالیات خرید برای همه خودروهای نو ترکیبی از وزن، آلایندگی دی اکسید کربن، و آلاینده های نیتروژنی است. یعنی هر چقدر خودرو بزرگتر، با وزن بالاتر و گران تر باشد، معافیت مالیاتی آن کمتر و جریمه های سوخت های فسیلی آن بیشتر است.»

بقیه سیاست گذاری ها هم به این تشویق بزرگ کمک می کنند از جمله قبض پارکینگ، کرایه های حمل و نقل و هر راه دیگر که امکان تشویق مردم را به خرید خودروهای برقی داشته باشد.

حتی در مبارزه های انتخاباتی و تبلیغات پیش از اجرای انتخابات، موضوع آلایندگی، خودروهای برقی و معافیت های مالیاتی به موضوع مهمی تبدیل شده که نامزدها مجبورند مواضع خود را در این زمینه به دقت انتخاب کنند.

اجاره ماشین عروس
!
!
!