شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۰:۱۰ | ۱۴۰۰/۰۸/۲۱
نگاهی دقیق به پیشرانه‌های پلاس ایران خودرو +تصاویر
۱۰:۱۰ | ۱۴۰۰/۰۸/۲۱
اجاره خودرو
/اختصاصی/

نگاهی دقیق به پیشرانه‌های پلاس ایران خودرو +تصاویر

گروه صنعتی ایران خودرو در سال های گذشته سرمایه‌گذاری زیادی بر روی توسعه پیشرانه های خود و ارتقای سطح آلایندگی با کاهش مصرف سوخت آن انجام داده است. در این گزارش می‌توانید با مشخصات و جزئیات بیشتری از سه پیشرانه TU5پلاس، XU7 پلاس و EF7 پلاس ایران خودرو آشنا شوید.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، گروه صنعتی ایران خودرو هر چند در سال های اخیر مشغول کار بر روی خانواده جدید از پیشرانه های این شرکت بوده، اما این امر ایران خودرو را از ارتقای موتورهای پیشین این شرکت غافل نکرده است.

خانواده موتورهای سه سیلندر ایران خودرو که شامل پنج موتور یک لیتری سه استوانه ای تنفس طبیعی، موتور 1.3 لیتری سه استوانه ای تنفس طبیعی، موتور 1.3 لیتری سه استوانه ای پرخوران، موتور 1.3 لیتری سه استوانه ای پایه گازسوز و موتور 1.3 لیتری سه استوانه ای پرخوران می شود بی‌شک مهمترین دستاورد ایران خودرو در این سال‌ها است اما ایران خودرو نگاه ویژه ای نیز به پیشرانه های پیشرانه TU5، XU7 و EF7 داشته است تا بتواند این موتورها را با نیاز مشتریان و از آن مهمتر با الزامات محیط زیستی همگام کند.

 

گزارش تصویری با جزئیات کامل از پیشرانه های جدید ایران خودرو را اینجا ببینیدنمایشگاه قطعات خودرو بهترین فرصت برای نمایش این دستاوردها در حوزه پیشرانه برای ایران خودرو بود.

در این نمایشگاه ایران خودرو 3 پیشرانه TU5پلاس، XU7 پلاس و EF7 پلاس را همراه گیربکس 6 دنده دستی خود به نمایش درآورده بود که در این گزارش می توانید با جزئیات بیشتری از این پیشرانه های آشنا شوید.

پیشرانه TU5 پلاس

 

تی یو5 پلاس


این موتور در حقیقت نسخه ارتقاء یافته پیشرانه TU5 ایران خودرو است که 30 تغییر مختلف در اجزای آن انجام شده است اما تغییراتی وجود داشته که تاثیر پرفورمنسی داشته است.

در پیشرانه TU5پلاس ایران خودرو سیستم تایمینگ متغیر پیوسته سوپاپ CVVT اضافه شده است که موجب پائین آمدن مصرف سوخت در دور آرام تا 10 درصد و در دورهای بالا نیز سبب افزایش قدرت موتور می شود.

استفاده از اویل پمپ دور متغیر، اصلاح پیستون و تغییر متریال پیستون، اصلاح گودی بالای پیستون و تعویض هونینگ داخل سیلندر از مهمترین تغییرات در پیشرانه TU5پلاس است.

در مجموع این تغییرات به افزایش 10 درصدی توان و گشتاور موتور و کاهش پنج درصدی مصرف سوخت خودرو منتهی شده است.

این پیشرانه که استاندارد آلایندگی یور5 را دارد در خودروهایی نظیر تارا، راناپلاس و پژو207 اتومایک استفاده می شود که ایران خودرو تصمیم دارد به مرور زمان تمام پیشرانه های TU5 را با نسخه پلاس جایگزین کند.پیشرانه XUپلاس ایران خودرو

 

ایکس یو پلاسپیشرانه XU پلاس نیز نسخه ارتقاء یافته پیشرانه XU7 است که روی خودروهای پارس، پژو405 و بخشی از سمندهای تولیدی نصب شده است و با اعمال تغییرات جدید مشکلاتی همچون ایراد در واشرسرسیلندر موتور را پوشش می‌دهد.
عمده تغییرات این پیشرانه شامل تعویض درپوش سرسیلندر، تغییر مکانیزم جداسازی روغن، تعویض سرسیلندر، بهبود آب‌بندی فاصله درپوش و سرسیلندر با هدف رفع نشتی روغن، استفاده از XUM در رینگ و پیستون، تغییرات در میل‌لنگ، استفاده از منیفولد هوای XUM و تغییر فلایویل می شود.

همچنین مکانیزم خنک کاری خودروها نیز برای کارکزد هماهنگ با پیشرانه جدید تغییر یافته است.

ایران خودرو به مرور زمان تمام خودروهای با پیشرانه XU7 را با نسخه XU7  جایگزین می کند.

در پیشرانه XU پلاس مصرف سوخت 1.7 لیتر کمتر شده و توان و گشتاور نیز 10 درصد افزایش پیدا کرده است.پیشرانه EF7 TC پلاس ایران خودرو

 

پیشرانه EF7 پلاساین پیشرانه در حال حاضر بر روی هیچ یک از محصولات ایران خودرو لانچ نشده است و احتمالا با دناپلاس وارد عرصه خواهد شد.

در این پیشرانه نیز 10 درصد افزایش راندمان و 0.8 درصد کاهش مصرف سوخت به واسطه تغییرات نسبت به پیشرانه EF7 توربوشارژر به دست آمده است.

در پیشرانه EF7 TC پلاس که استاندارد یوروآلایندگی یورو5 دارد، متریال منیفولد هوا و ریل سوخت پلیمری شده و منیفولد دود نیز از چدن به شیت متال تغییر کرده است.

ترموستات برقی، تغییرات در پیستون و میل‌لنگ نیز از دیگر تغییرات پیشرانه EF7 TC پلاس است.

 

خبرنگار: فرشید آصفی

!
!
!