دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۰:۱۶ | ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
عوامل موثر بر قیمت خودروی داخلی و خارجی
۱۰:۱۶ | ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

عوامل موثر بر قیمت خودروی داخلی و خارجی

برخلاف روند جهان، میزان عرضه در بازار ایران تاثیر زیادی بر قیمت ندارد و متغیرهای مختلف دیگری موثر است. بنابراین مشخصا قیمت گذاری در ایران با باقی کشورها تفاوت دارد. قیمت گذاری بر مبنای بازار و ارزش برند، مهمترین استراتژی های قیمت گذاری خودرو در جهان محسوب می‌شود.

به گزارش پرشین خودرو، عوامل مختلفی بر قیمت خودروهای داخلی و خارجی تاثیر می‌گذارند که تاثیر برخی از آن‌ها کاملا مشهود است و برخی را سخت‌تر می‌توان بررسی کرد. از طرفی بعضی دیگر از عوامل باعث می‌شوند که دو خودروی ایرانی و خارجی مشابه هم، تفاوت قیمت زیادی با همدیگر داشته باشند. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا عوامل موثر بر قیمت خودروی داخلی و خارجی را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

عوامل موثر بر قیمت خودرو

به طور کلی، در بیشتر کشورهای جهان قیمت گذاری خودرو بر اساس عرضه، تقاضا و کیفیت محصول صورت می‌گیرد. ولی در ایران شرایط متفاوت است و عوامل بیشتری بر روی قیمت اثر گذارند. در واقع اینطور می‌توان نتیجه گرفت که برخلاف روند جهان، میزان عرضه در بازار ایران تاثیر زیادی بر قیمت نداشته است و متغیرهای مختلف دیگری نیز موثر بوده‌اند. بنابراین مشخصا قیمت گذاری در ایران با باقی کشورها تفاوت دارد. قیمت گذاری بر مبنای بازار و ارزش برند، مهمترین استراتژی های قیمت گذاری خودرو در جهان محسوب می‌شوند، در ادامه به مهمترین عوامل در ایران می‌پردازیم:

1. قیمت ابزار و تکنولوژی به کار رفته

یکی از مهمترین عوامل موثر در قیمت خودروی داخلی و خارجی، فناوری به کار رفته در خودرو است. هزینه ابزار به کار رفته مانند قیمت ورق فولادی و برند خودرو تاثیر زیادی بر قیمت نهایی آن دارند. میزان هزینه و قیمت تمامی تجهیزات به کار رفته نیز لحاظ می‌شوند. سپس خودرویی که عوامل فوق در آن بیشتر دیده شوند و کیفیت بالاتری داشته باشد، گران قیمت به حساب می‌آید. همچنین خودرویی که این عوامل در آن کمتر لحاظ شوند، با قیمت کمتری ارزش‌گذاری می‌شود.

برای مثال، ورق خودرو تاثیر بسیاری بالایی در قیمت نهایی دارد. ورق سیاهی که در ساخت پراید استفاده می‌شود، ضخامت 76 میلی‌متری دارد. در پژو 405، ورق فولاد مبارکه با ضخامت 7، در 206 ورق روسیه و کره جنوبی با ضخامت 67 میلی‌متر به کار می‌رود. در نتیجه با توجه به اینکه این قطعات در ایران یا خارج ساخته شده‌اند یا اینکه خودرو ساخت کدام کشور است، قیمت نهایی تعیین می‌شود.

 

قیمت خودروی داخلی و خارجی

 

2. استانداردها و امکانات استفاده شده

هنگام قیمت‌گذاری باید بررسی شود که این خودرو با چه قوانین و استانداردهایی در بازار عرضه می‌شود. سیستم‌هایی مثل ترمز ABS، کیسه هوا، کیفیت تجهیزات داخل بدنه و زیبایی تجهیزات، امکاناتی مثل شیشه برقی، کولر و سیستم ضد سرقت از عوامل موثر بر قیمت خودرو به شمار می‌روند. به علاوه، مدت زمان ضمانت‌نامه و خدمات پس از فروش نیز از عوامل مهم در ارزش‌گذاری خودروها محسوب می‌شوند.

 

3. تعرفه گمرک

با پایین آمدن تعرفه گمرکی برای واردات خودرو، می‌توان امیدوار بود که خودروهای ارزان قیمت در کشور تولید شوند. اما باید توجه کنید که با کاهش تعرفه گمرک، آسیب زیادی به این صنعت وارد می‌شود. به علاوه، بر اساس انحصاری بودن صنعت خودروسازی در کشور، دولت حامی این بخش است و در نتیجه قیمت خودرو کاهش پیدا نمی‌کند.

 

4. سایر عوامل

هنگام بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت خودرو، موارد مشهودی مثل افزایش قیمت ورق گالوانیزه و امکانات را می‌توان لحاظ کرد. ولی عوامل دیگری هم وجود دارند که شاید شما اصلا از این عوامل اطلاع نداشته باشید. پارامترهایی مثل مالیات، عوارض، نرخ سود بانکی، نرخ تورم، قیمت ارز و بهره‌وری پایین نیروی انسانی، همگی در قیمت نهایی خودرو اثر دارند.

 

عوامل موثر بر قیمت خودروی داخلی و خارجی

 

دلایل تفاوت قیمت خودروی داخلی و خارجی

تا به اینجا به بررسی عوامل موثر بر قیمت خودرو پرداختیم، در ادامه به دلایل تفاوت قیمت خودروی داخلی و خارجی اشاره می‌کنیم:

 

1. کیفیت خودرو

همانطور که عنوان کردیم، قیمت خودرو بر اساس کیفیت امکانات آن تغییر می‌کند. در همین راستا، یکی از اصلی‌ترین این تفاوت‌ها، کیفیت ابزار و تکنولوژی‌ای است که باعث می‌شود خودروهای خارجی گران‌تر باشند. البته درست است که بعضی از خودروهای ساخت داخل کیفیت خوبی دارند، ولی به نظر مشتریان باز هم کیفیت خودروهای خارجی بهتر است. مواد اولیه باکیفیت، تجهیزات بادوام و زیبایی ظاهر، از عواملی محسوب می‌شوند که خودروهای خارجی را محبوب‌تر کرده و قیمت آنها را برای ما افزایش داده است. 

 

2. امکانات

یکی‌دیگر از مهمترین این عوامل، امکانات است. به طور کلی خودروهای خارجی، امکانات بیشتر و متنوع‌تری دارند. با اینکه خودروهای تولید داخل هم سعی در به کار بردن تجهیزات بیشتر دارند، ولی باز هم خودروهای خارجی رتبه‌ی بهتری را کسب کرده‌اند.

 

3. شرکت تولید کننده

افرادی که به دنبال خودروهای لوکس و با پرستیژ می‌گردند، حتما باید به فکر یک خودروی خارجی باشند. مشخصا یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت خودرو، همین موضوع ارزش برند و شرکت تولیدکننده است. یعنی اگر تمامی امکانات و تجهیزات به کار رفته در دو خودرو یکسان باشند، باز هم خودرویی با نام تجاری معروف‌تر، قیمت بیشتری دارد. به همین ترتیب خودروهای وارداتی شامل عوارض و مالیات می‌شوند که این موضوع تفاوت قیمت زیادی را به وجود می‌آورد.

 

خرید ورق خودرو

همانطور که مطالعه کردید، قیمت خودروی داخلی و خارجی تحت تاثیر عوامل مختلفی است. یکی از مهمترین این عوامل، ابزار به کار رفته است که تفاوت قیمت زیادی را به وجود می‌آورد. لذا پیشنهاد می‌شود به عنوان یک تولیدکننده به فکر خرید بهترین و قیمت مناسب‌ترین تجهیزات باشید. شما می‌توانید برای خرید انواع ورق خودرو، ورق گالوانیزه و ورق فولادی، با آیرومارت در ارتباط باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره‌های رایگان، با شماره 02145306 تماس بگیرید و یا به آدرس مجموعه به نشانی www.iromart.com مراجعه کنید.


 

اجاره ماشین عروس
!
!
!