پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۰:۳۱ | ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
طرح جدید مجلس برای واردات خودرو به زودی ارائه می شود!
۱۰:۳۱ | ۱۴۰۰/۰۹/۰۶
اجاره خودرو
/اختصاصی/اجرای همزمان 2 طرح برای واردات خودرو؛

طرح جدید مجلس برای واردات خودرو به زودی ارائه می شود!

گفته می شود کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در حال تنظیم طرح جدیدی برای لغو ممنوعیت واردات خودرو با هدف توسعه حمل و نقل ریلی و تامین کسری بودجه دولت است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، اگر چه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی (چهارشنبه 26 آبان ماه)، مصوب کردند هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام کند اما در اصلاحیه جدید طرح کمیسیون صنایع مجلس، شرایط واردات به ازای ارزهای خارج از کشور حذف شده است.

بر این اساس قرار است طرح واردات خودرو تنها به ازای صادرات خودرو یا قطعات یدکی انجام شود٬‌ شرطی که به گفته کارشناسان با توجه به کارنامه ضعیف صنعت خودروسازی کشور در حوزه صادرات خودرو و قطعات و عدم اتصال به زنجیره جهانی خودروسازی٬‌ تحقق آن بسیار بعید به نظر می‌رسد.

اما مسیر واردات خودرو به کشور که پس از خروج آمریکا از برجام و پس از چند ماه پر فراز و نشیب به کلی بسته شده بود حالا با گذشت نزدیک به سه سال که شاهد حباب قیمتی عظیمی در بازار خودروهای وارداتی و از سویی جهش قیمت در بازار خودروهای داخلی متاثر از کاهش تولید، فشار تقاضا و بیش از همه قیمت های دستوری است از سوی وکلای ملت در قالب طرح ساماندهی صنعت خودرو ،راهکاری برای واردات خودرو و تنظیم بازار خودرو تدوین و تصویب شده است.

البته نمایندگان مجلس در این روزها با دو هدف جدید برای باز شدن مسیر واردات خودرو دست به کار شدند. پیش از این مجلس با هدف تنظیم بازار خودرو، طرح واردات خودرو در ازای صادرات قطعات را تصویب کرد و در شرایطی که شورای نگهبان این طرح را تایید نکرده است، برخی نمایندگان در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در حال تنظیم طرح جدیدی برای لغو ممنوعیت واردات خودرو با هدف توسعه حمل و نقل ریلی و تامین کسری بودجه دولت هستند.


طرح واردات خودرو بدون انتقال ارز برای تامین کسری بودجه دولت


محمد رضا میرتاج الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو، اگر چه طرح واردات خودرو در ازای صادرات را گامی برای ساماندهی و تنظیم بازار خودرو می داند اما در عین حال از تدوین و آماده سازی طرح جدیدی در کمیسیون برنامه، بودجه مجلس به منظور لغو ممنوعیت واردات خودرو به کشور خبر می دهد.

 

میر تاج الدینی


تحقق واردات خودرو در ازای صادرات در گرو برنامه دولت و استقبال بخش خصوصی است


وی با این وجود نکته مهم در تحقق اهداف طرح واردات خودرو در ازای صادرات خودرو و قطعات را در نحوه اجرای آن از سوی دولت و میزان استقبال بخش خصوصی از این طرح می داند و معتقد است بستری که با طرح کمیسیون صنایع مجلس و تصویب نمایندگان ملت فراهم شده است باید مورد حمایت قرار گیرد تا به نتایج مطلوب و مورد نظر دست یابد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه در تشریح طرح کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص واردات خودرو گفت: طرح کاملی در کمیسیون برنامه و بودجه در حال آماده سازی است که هدف اصلی آن واردات خودرو بدون انتقال ارز است.

میرتاج الدینی اضافه کرد: بر اساس طرحی که به زودی ارائه می شود افراد و ایرانیان خارج از کشور که دارای ارز با منشاء خارجی هستند در صورت تایید بانک مرکزی می توانند خودرو وارد کنند.

به گفته وی طرح، ثانویه واردات خودرو که در حال بررسی از سوی کارشناسان و نمایندگان است قرار است به صورت طرح عادی و یا در قالب تامین درآمدی برای کسری بودجه ارائه شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: طرح واردات خودرو بدون انتقال ارز که در حال آماده سازی است، می تواند نتایج و آثار خوبی را به همراه داشته و ضمن بهبود بازار خودرو موجب رقابت پذیری و ارتقاء کیفی تولیدات داخلی شود.

نماینده مردم تبریز در ادامه خاطر نشان کرد: البته درآمد حاصل از این طرح برای گسترش حمل و نقل ریلی در نظر گرفته شده است چرا که معتقدیم با توسعه حمل و نقل ریلی در کشور و از سویی با واردات خودروهای سواری با کیفیت و به روزتر ضمن کاهش تصادفات در کشور، این روند در کاهش قیمت خودرو در بازار داخل نیز تاثیر خواهد گذاشت.

میرتاج الدینی در پایان با توجه به طرح برخی ابهامات و ایرادات به واردات بدون انتقال ارز در طرح کمیسیون صنایع تاکید کرد: اگر چه در طرح کمیسیون صنایع مجلس نیز موضوع واردات خودرو بدون انتقال ارز مطرح بود و با ایراد شورای نگهبان و در اصلاحیه کمیسیون صنایع این بند از طرح حذف شد، اما کمیسیون برنامه و بودجه در طرح کامل تری که در زمینه واردات خودرو بدون انتقال ارز در حال تدوین دارد اشکالات و ایرادات مربوط به این مساله را با ذکر قیدهایی برطرف کرده است.


خبرنگار: زهرا حریری

اجاره ماشین عروس
!
!
!