پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۲:۲۶ | ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
گسترش جنگ تجاری چین و آمریکا به صنعت خودرو
۱۲:۲۶ | ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
اجاره خودرو

گسترش جنگ تجاری چین و آمریکا به صنعت خودرو

رشد تولید تراشه در چین در سال 2021 نسبت به سال 2020 دو برابر شده است.

به گزارش پرشین خودرو، بر اساس آمار منتشر شده توسط «دفتر ملی آمار چین» China's National Bureau of Statistics [با سرواژه NBS]، تولید مدارهای یکپارچه یا در اصطلاح آی.سی هم در شرکت های بومی و محلی در چین و هم در شرکت های متعلق به کشورهای خارجی در سال 2021 نسبت به سال 2020 دو برابر شده است.

چین در سال 2021 موفق به تولید 359.4 میلیارد آی.سی شد که رشد 33.3 درصدی نشان داده است. چین با 16.2 درصد رشد نسبت به سال 2019 موفق به تولید 261.3 ‌میلیارد آی.سی در سال 2020 شده بود.

هر چند که این آمار به تفکیک صنایع و تکنولوژی منتشر نشده است اما با توجه به این که چین توانایی تولید پیشرفته ترین آی.سی ها را ندارد،‌ از این رو تمام صنایع در دنیا با کمبود شدید تراشه نیمه هادی در سال 2021 رو به رو شده بودند و همچنان این کمبود ادامه دارد. همین عامل باعث شده است که فشار بیشتری در عرصه سیاست گذاری های پکن در جهت تقویت خودکفایی در تراشه های نیمه هادی ایجاد شود.

گزارش انجمن صنعت نیمه هادی آمریکا SIA‌ [مخفف Semiconductor Industry Association] اوایل ماه ژانویه 2022 پیش بینی کرده است که صنعت نیمه هادی [پردازشگرها یا تراشه های نیمه هادی] در چین تا سال 2024 حدود 17.4 درصد از سهم جهانی را به خود اختصاص خواهد داد. در حالی که تا سال 2020 سهم چین فقط 9 درصد بوده است. در صورتی که این پیش بینی درست از آب درآید، چین بعد از آمریکا و کره جنوبی، مقام سوم فروش تراشه را در جهان خواهد داشت.

دولت چین با صرف یارانه، سیاست های اولویت بخشی و ترجیح در تدارک، و سیاست های حمایتی دیگر سرمایه گذاری در عرصه تولید نیمه هادی را تقویت می کند. در سال 2021 چین با سرمایه گذاری 26 میلیارد دلاری 28 پروژه جدید برای تولید تراشه تعریف و اجرا کرد.

در آمار و گزارش جداگانه از سوی اداره عمومی گمرگ چین the General Administration of Customs مشخص شده است که خود چین در سال 2021 به ارزش 432 میلیارد دلار آمریکا واردات تراشه داشته است. برای مقایسه، هزینه ای که چین برای واردات تراشه های نیمه هادی می کند با مجموع هزینه های این کشور در واردات نفت خام و گندم برابر است.

از لحاظ حجم، واردات 432.5 میلیارد دلاری آی.سی در سال 2021 همچنان بزرگتر از حجم تولید این کشور است. با این حال کمپانی های چینی در مقایسه با نیاز جهانی، بازیگران خرده پا به حساب می آیند. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت تحقیقاتی آی.سی اینسایتس IC Insights 17 شرکت نیمه هادی با گردش مالی بالای 10 میلیارد در سال 2021 همگی غیرچینی بوده اند. در صدر این جدول سامسونگ الکترونیک، غول تراشه سازی حافظه از کره جنوبی بوده که گردش مالی آن در سال 2021 به 78.8 میلیارد دلار رسید. مقام دوم از آن اینتل آمریکا و مقام سوم TSMC‌ تایوان بود. شرکت بین المللی سازنده نیمه هادی چین در این جدول مقام 25 را به دست آورده است.

در آماری جداگانه بر اساس داده های منتشر شده دفتر ملی آمار چین NBS، فروش خودروهای انرژی نو [برقی،‌ هیدروژنی و غیره] 145.6 درصد رشد داشت و صنایع رباتیک این کشور 44.9 درصد افزایش را تجربه کرد.

!
!
!