دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۶:۰۶ | ۱۴۰۰/۱۱/۱۶
استفاده از قارچ و کاکتوس در محصولات آینده بنز
۱۶:۰۶ | ۱۴۰۰/۱۱/۱۶
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

استفاده از قارچ و کاکتوس در محصولات آینده بنز

مرسدس بنز اعلام کرد در محصولات آینده بنز از قارچ، کاکتوس و بامبو و سایر مواد اولیه قابل بازگشت به طبیعت استفاده خواهد شد.

به گزارش پرشین خودرو، مدل آینده گرا و برقی ویژن ایی.کیو.ایکس.ایکس مرسدس بنز به سمت استفاده از مواد تجدیدپذیر می رود.

مرسدس بنز در وبسایت خود نوشته است: «امکانات جدید در این خودرو نشان می دهد که امکان رسیدن به حداکثر تجمل بدون استفاده از حیوانات وجود دارد. ضمن آن که ذره ای از حس ممتاز بودن و راحتی آن کاسته شود. همین سفری که مرسدس بنز آغاز کرده است ردپای کربنی را فقط در بخش چرم به نصف می رساند.»

این خودروساز آلمانی در حال همکاری با شرکت Mylo است که نهضت استفاده از قارچ در تأمین چرم قارچی را آغاز کرده است. آنها این جایگزین چرم را «ناچرم» گذاشته اند که از میسلیوم ساخته شده است، این ماده نخ مانند را از ریشه درون خاک قارچ های در حال رشد می گیرند. این چرم گیاهی برای تودوزی داخل خودرو استفاده خواهد شد.

ماده خاص دیگری که از فیبرهای کاکتوس می گیرند به Deserttex معروف است. همچنین کفپوش خودرو نیز 100 درصد از فیبرهای خیزران یا بامبو تهیه شده است. برای دستگیره های داخلی در خودروهای جدید بنز هم از ابریشم زیست-مهندسی شده استفاده می شود.

علاوه بر استفاده از مواد اولیه گیاهی، مدل جدید برقی مرسدس بنز از لحاظ فناری و مصرف انرژی در بهینه ترین حالت ممکن تولید می شود طوری که به ازای هر بار شارژِ باتری، امکان پیمایش 620 مایل نزدیک به 1000 کیلومتر فراهم می شود. جهت مقایسه، متوسط پیمایش خودروهای تسلا مدل اس سال 2022 می توانند به ازای هر بار شارژ 396 مایل بپیمایند.

مرسدس بنز می گوید این پیمایش خیره کننده به خاطر ضریب درگ پایین این خودرو است. ضریب درگ مرسدس بنز مدل VISION EQXX حدود 0.17 است. طراحی آئرودینامیک آن هم تقلیدی از مدل C111 دهه 1970 خودروهای بنز است.

همچنین 95 درصد از انرژی باتری با کمتری هدر به چرخ ها می رسد در حالی که در خودروهای بنزین سوز بازده فقط 30 درصد است.

مرسدس بنز اولین یا تنها خودروسازی نیست که به مواد اولیه گیاهی در تولید تزئینات داخل خودرو روی آورده است.

محصول مک-ایی موستانگ فورد، برخی محصولات تویوتا و پورشه نیز در تریم داخل کابین از مواد اولیه گیاهی بهره برده اند.

مشتاقان خرید این خودرو فقط باید تا سال 2024 صبر کنند.

منبع: miamiherald.com

!
!
!