دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
پرشین خودرو
۱۵:۳۹ | ۱۴۰۰/۱۱/۱۷
 اختلاف بر سر پایان بحران ریزتراشه‌ها
۱۵:۳۹ | ۱۴۰۰/۱۱/۱۷
اجاره خودرو

اختلاف بر سر پایان بحران ریزتراشه‌ها

شرکت‌های سازنده نیمه هادی و تراشه در جهان با شرکت‌های خودروسازی در مورد زمان پایان بحران کمبود تراشه اختلاف دارند.

به گزارش پرشین خودرو، در شرایطی که خودروسازان در مورد پایان بحران ریزتراشه‌ها خوش‌بین‌تر بوده و امیدوارند این بحران تا قبل از پایان سال 2022 به پایان برسد، شرکت‌های سخت‌افزاری بیم دارند که مشکل یادشده بیش از این مدت طول بکشد.

شرکت‌های خودروسازی مانند جنرال موتورز، فورد موتورز و هیوندایی موتورز معتقدند بحران کمبود تراشه در نیمه دوم سال 2022 پایان خواهد یافت. اما شرکت‌های تراشه‌ساز معتقدند تثبیت و بهبود شرایط به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

در این بین، خوش‌بینی برخی از خودروسازان جدی‌تر است و به عنوان مثال، هیوندایی از بهبود شرایط در 3ماه سوم سال 2022 خبر داده است. در عین حال شرکت‌های سازنده انواع تراشه و نیمه هادی مانند ان ایکس پی و اینفینئون می‌‌‌گویند تا بازگشت تولید تراشه به میزان عادی، باید بیشتر انتظار کشید. تداوم همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده شرکت‌های خودروسازی برای استفاده از تراشه‌‌‌های جدید و افزودن فناوری‌‌‌های تازه و مبتنی بر تراشه به تولیدات خود، با مشکل مواجه شوند.

از جمله این فناوری‌‌‌ها می‌توان به خودروهای برقی، قابلیت‌‌‌های جدید امنیتی و دستیارهای هوشمند رانندگی اشاره کرد. بر اساس برآوردهای موسسه آلیکس پارتنرز، کمبود تراشه در سال 2021 حدود 210‌میلیارد دلار از درآمد خودروسازان کاسته و و تولیدات آنها را نیز به میزان 7/ 7‌میلیون دستگاه کمتر کرده است.

!
!
!